Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie proponuje nieszablonowe poznawanie ciekawych faktów z historii państwa polskiego. Już po raz piąty, w kilku miejscach Gniezna, zobaczyć będzie można nietypową wystawę.
Muzealnicy to potrafią
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie tworzą niesamowici ludzie. Już wielokrotnie udowadniali, że lubią sięgać po niestandardowe sposoby opowiadania o historii i kulturze wczesnego średniowiecza. Wystarczy spojrzeć na profil FB Muzeum, by przekonać się, że o historii można mówić na wiele różnych sposobów. A każdy z nich jest równie interesujący, co nieszablonowy.
Historia trafiła na sklepowe witryny
Jednym z wielu pomysłów na propagowanie historii jest wystawa, którą do końca wakacji będzie można zobaczyć na sklepowych witrynach. Od dziś prosto z ulicy spoglądają na przechodniów bohaterowie rysunków, którzy wplątani w różne sytuacje, nawiązują do intrygujących i mało znanych historii z czasów pierwszych władców.
O czym tym razem opowiemy? O tym, co ma wspólnego nasięźrzał z Nocą Kupały. Kim był i czy w ogóle istniał Bolesław Zapomniany. Ile dzieci mieli pierwsi królowie i który miał ich najwięcej? Jak dużo z dokumentów z czasów Karola Wielkiego to falsyfikaty? Jakie obawy pojawiły się wśród Europejczyków w związku z sylwestrem przypadającym na przełom 999 i 1000? - wylicza Marcin Walkowiak
Gdzie te witryny?
Spacerując po Gnieźnie dobrze się rozglądajcie i od czasu do czasu patrzcie pod nogi. O historii tego miasta "opowiadają" bowiem również króliki. Ale wracając do tematu. Na poniższej mapce zaznaczone zostały lokalizacje miejsc, w których witrynach umieszczono ciakawostki nt. naszej historii. Przechodząc koło nich niezapmnij się z nimi zapoznać.
Wystawa będzie czynna od 5 lipca do 31 sierpnia 2021 r.
źródło: muzeumgniezno.pl