Mieszko ze sklepowej witryny patrzy

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie proponuje nieszablonowe poznawanie ciekawych faktów z historii państwa polskiego. Już po raz piąty, w kilku miejscach Gniezna, zobaczyć będzie można nietypową wystawę.

Muzealnicy to potrafią

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie tworzą niesamowici ludzie. Już wielokrotnie udowadniali, że lubią sięgać po niestandardowe sposoby opowiadania o historii i kulturze wczesnego średniowiecza. Wystarczy spojrzeć na profil FB Muzeum, by przekonać się, że o historii można mówić na wiele różnych sposobów. A każdy z nich jest równie interesujący, co nieszablonowy. 
Ekran laptopa, z wyświetlonym profilem FB Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Dwie dłonie na klawiaturze.Profil FB Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie tętni życiem (@mpppgniezno)

Historia trafiła na sklepowe witryny

Jednym z wielu pomysłów na propagowanie historii jest wystawa, którą do końca wakacji będzie można zobaczyć na sklepowych witrynach. Od dziś prosto z ulicy spoglądają na przechodniów bohaterowie rysunków, którzy wplątani w różne sytuacje, nawiązują do intrygujących i mało znanych historii z czasów pierwszych władców.
Mężczyzna z psem na ulicy. Wskazuje palcem na witrynę.Rysunki Tomasza Pląskowskiego, w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza. (źródło: muzeumgniezno.pl)

O czym tym razem opowiemy? O tym, co ma wspólnego nasięźrzał z Nocą Kupały. Kim był i czy w ogóle istniał Bolesław Zapomniany. Ile dzieci mieli pierwsi królowie i który miał ich najwięcej? Jak dużo z dokumentów z czasów Karola Wielkiego to falsyfikaty? Jakie obawy pojawiły się wśród Europejczyków w związku z sylwestrem przypadającym na przełom 999 i 1000? - wylicza Marcin Walkowiak

Gdzie te witryny?

Spacerując po Gnieźnie dobrze się rozglądajcie i od czasu do czasu patrzcie pod nogi. O historii tego miasta "opowiadają" bowiem również króliki. Ale wracając do tematu. Na poniższej mapce zaznaczone zostały lokalizacje miejsc, w których witrynach umieszczono ciakawostki nt. naszej historii. Przechodząc koło nich niezapmnij się z nimi zapoznać. 

mapkaKliknij w mapę, aby zobaczyć dokładne lokalizacje "wystawy witrynowej"

Wystawa będzie czynna od 5 lipca do 31 sierpnia 2021 r.

źródło: muzeumgniezno.pl

Zapisz się na newsletter