Historia i nowoczesność
Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, dzięki zastosowaniu najnowszych technik interaktywnych i multimedialnych, umożliwia podróż w czasie i przestrzeni. Ta przestrzeń to Ostrów Tumski, czas - to ponad 1000 lat historii państwa i kościoła polskiego.
Brama Poznania nie jest muzeum, a pierwszym w Polsce nowoczesnym Centrum Interpretacji Dziedzictwa, którego zadaniem jest zapoznanie mieszkańców miasta i turystów z dziedzictwem Ostrowa Tumskiego. Zgodnie bowiem z założeniami twórców
ekspozycja ma tak przygotować gości, aby zechcieli i potrafili samodzielnie poszukiwać śladów przeszłości i je interpretować.
Otwarte w 2014 roku centrum mieści się w nowoczesnym budynku, nad rzeką Cybiną, w pobliżu wyspy katedralnej (Ostrowa Tumskiego). Zapoznając się z ekspozycją zwiedzający "wsłuchuje się" w multimedialną opowieść, by potem, poprzez kierujący jego wzrok na katedrę korytarz-szczelinę i przerzuconą nad rzeką kładkę, dotrzeć na wyspę, a tam - już samodzielnie - interpretować zdobyte wiadomości o Ostrowie Tumskim. Miejsce to związane jest z początkami Polski, to tu wzniesiono pierwszą katedrę na ziemiach polskich. To na tym miejscu, 20 czerwca 1983 roku, papież Jan Paweł II powiedział:
Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła”, a 14 lat później skierował do młodzieży, zgromadzonej pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku, niezapomniane słowa: "Jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła od Mieszka I i Bolesława Chrobrego (...).
W poznawaniu ekspozycji Bramy Poznania pomagają specjalnie przygotowane audioprzewodniki prowadzące po trzech ścieżkach zwiedzania: indywidualnej, dla grup zorganizowanych oraz dla dzieci z rodzicami, a dzieje Ostrowa Tumskiego przedstawione są za pomocą rozmaitych środków multimedialnych. Ekspozycja podzielona jest chronologicznie na cztery części - sale. W sali GRÓD prezentowane są pierwsze lata funkcjonowania wspólnoty na Ostrowie Tumskim, zbiegające się z początkami historii państwa polskiego. Sala WODA związana jest z chrztem Mieszka I w 966 roku; w sali ZŁOTO prezentowane są dzieje, których granice na osi czasu wyznaczają: Złoty Wiek w Polsce oraz Złota Kaplica w katedrze, której wystrój pochodzący z XIX wieku, z pomnikiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego, nie tylko wysławia pierwszych władców, ale także ukazuje potęgę Polski w okresie ich panowania. W sali WITRAŻ ukazane są wydarzenia XX wieku.
Po wyjściu z ekspozycji, z głową wypełniona wiadomościami i "ściągą" w postaci audioprzewodnika (posiadacze biletu wstępu do Bramy mogą go wypożyczyć bezpłatnie!) wyruszyć można na samodzielne poznawanie i spotkanie z autentyczną przestrzenią dziedzictwa Ostrowa Tumskiego, tym razem "w realu", gdzie od wieków czekają: gotycka katedra, kościół Najświętszej Marii Panny in Summo, Rezerwat Archeologiczny, psałteria, zabytkowe kanonie i wikariaty, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne. Poznaniacy słyną z oszczędności. Jednak nie tylko z tego powodu wymyślili "Wspólny bilet”, na podstawie którego, oprócz ekspozycji w Bramie Poznania, można zwiedzić także Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalne. Rezerwat Archeologiczny pozwala na odkrycie in situ oryginalnych umocnień grodu pierwszych Piastów i zrozumienie sztuki inżynierskiej sprzed ponad tysiąca lat, natomiast w Muzeum Archidiecezjalnym na własne oczy zobaczyć można bogatą kolekcję sztuki sakralnej, między innymi najstarszy zabytek chrześcijańskiej Polski - tzw. Miecz św. Piotra i gotycką monstrancję - dar Władysława Jagiełły dla kościoła Bożego Ciała w Poznaniu.
To tylko niektóre propozycje dla tych, którzy chcą zobaczyć największe atrakcje Ostrowa Tumskiego. Droga do ich poznania zaczyna się - a jakże by inaczej - w Bramie Poznania, najnowocześniejszym obiekcie na historycznym Szlaku Piastowskim. W 2015 roku Brama Poznania została laureatem, w kategorii obiekt turystyczny, ogólnopolskiego konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy". Na koniec jeszcze fragment odpowiedzi na jedno z "najczęściej zadawanych pytań (FAQ)" dotyczących Bramy Poznania:
Czy Brama Poznania to muzeum? Nie. Brama Poznania nie gromadzi i nie prezentuje eksponatów. Jej multimedialna ekspozycja zachęca do spojrzenia na Ostrów Tumski z innej perspektywy niż tradycyjne muzeum (...).
ZOBACZ KOLEJNE OBIEKTY SZLAKU PIASTOWSKIEGO W POZNANIU:
Galeria zdjęć
Lokalizacja
Zobacz także
Kategoria:
Lokalizacja:
Gdańska 2
61-123 Poznań
Zadzwoń do Nas:
Fax:
+48 61 64 77 638
Strona www:
Napisz do Nas:
Dostępność obiektu:
PN: nieczynne
WT - PT: 11:00–18:00
SB - ND: 10:00–19:00
Czas zwiedzania: