Powstaje "Piast Superstars"

Wybitne postacie, ważne daty i epokowe wydarzenia - wszystkie podane w muzycznej formie. Piast Superstars to nowy projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Powstające właśnie piosenki i teledyski opowiedzą o początkach naszego państwa.

Pamiętacie T–raperów znad Wisły?

W latach 90-tych utwory sympatycznych Panów rapujących o historii robiły furorę. "Mieszko, Mieszko, mój koleżko" to był prawdziwy hit. Pewnie nie jeden nauczyciel historii wykorzystywał go podczas zajęć, aby w przyjemny sposób wpoić swoim uczniom kilka faktów z początków naszego państwa. I słusznie, bo najlepiej jest łączyć przyjemne z pożytecznym. Tym tropem poszli również edukatorzy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Stop klatka teledysku T-raperów znad Wisły (źródło: youtube.com)Kultowy przebój T-raperów Znad Wisły "Mieszko" (źródło: youtube.com)

Warstwa muzyczna będzie dosyć skomplikowana. Utwory nie będą opierały się jedynie na prostych brzmieniach. Projekt "Piast Superstar" polega na stworzeniu kilku kompozycji, które traktować będą o życiu pierwszych władców naszego kraju. Utwory już powstają. W całość prac zaangażowanych jest wielu muzyków z całego kraju – mówi Michał Pilas, edukator muzealny.

Piosenka nauczy historii?

Nie do końca. Przynajmniej nie takie założenie przyświecało autorom projektu "Piast Superstars". "Śpiewana lekcja historii" a raczej pretekst do rozmowy o ludziach i decyzjach, które kształtowały piastowską Polskę. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację najstarszych dziejów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem życia i dokonań pierwszych władców.

Pragniemy przedstawić naszych władców, jako ludzi z krwi i kości, którzy musieli podejmować trudne decyzje, mające wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje – mówi inicjator projektu, i autor słów, Michał Pilas.

Od strony muzycznej „Piast Superstars” osadzony będzie w szeroko rozumianej muzyce rockowej połączonej z elementami folku. Wśród wykonawców zobaczymy: Marka Piekarczyka (TSA), Darka "Maleo" Malejonka (Maleo Reggae Rockers) oraz Ewę Piturę (Percival). Wspiera ich zespół profesjonalnych instrumentalistów, aranżerów, scenarzystów i scenografów. Autorami muzyki są Tomasz Citak oraz Michał Pilas, który przy projekcie odpowiada również za teksty utworów.

Plakat projektu "Piast Superstars" (źródło: muzeumgniezno.pl)

Teledyski do piosenek były realizowane w lipcu, na kołobrzeskiej plaży i gnieźnieńskich plenerach. Produkcja (pierwszych dwóch) utworów wraz z teledyskami, o Mieszku I i Bolesławie Krzywoustym, jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kiedy pierwsze efekty?

Na projekt "Piast Superstars" ma złożyć się łącznie 7 utworów, które będą przedstawiać historie pierwszych władców Polski: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Każdy utwór będzie dotyczyć jednego z władców, przedstawiać ważny element z ich bogatych biografii, znanych dziś ze starych kronik.

Możemy spodziewać się rockowych brzmień, ale nawiązujących raczej do muzyki ostrzejszej raczej z lat osiemdziesiątych. Oparłbym się na tym, co się działo dekadę wcześniej, czyli "Jesus Christ Superstar". To było inspiracją do powstania całego projektu - żeby opisać tych władców tak, jak w przypadku "Jesus Christ Superstar" Jezus został opisany jako człowiek, który ma wiele dylematów, tak tutaj chcemy opisać siedmiu władców, którzy podejmują bardzo ważne decyzje dla naszego państwa - mówił Michał Pilas, archeolog i twórca projektu.

Mężczyźni na planie teledysku "Na Kołobrzeg", ubrani w słowiańskie stroje (źródło: niezalezne.media)Na planie teledysku "Na Kołobrzeg". W rolę Bolesława Krzywoustego wciela się Marek Piekarczyk (źródło: niezalezne.media)

Na razie zostały nagrane dwie piosenki. Pierwsza z nich , "Na Kołobrzeg", opowie o walkach Bolesława Krzywoustego na Pomorzu, a w rolę władcy wcieli się Marek Piekarczyk, legenda polskiego heavy metalu znana z grupy TSA. Kolejny teledysk nagrywany był do "Czy mam wejść do wody", utworu o dylematach religijno-politycznych Mieszka I, w projekcie pod postacią Dariusza "Meleo" Malejonka, znanego między innymi z zespołów Izrael, Houk czy Maleo Reggae Rockers.

Robiłem już historyczne projekty, ale dotyczące XX wieku, natomiast tak głęboko zamierzchłych czasów nie dotykałem ani muzycznie, ani tekstowo. Jest to dla mnie na pewno duże wyzwanie, choć nie tyle muzycznie, co choreograficznie, ale mam nadzieję że sprostam zadaniu, żeby wcielić się w Mieszka I. Ta bitwa, która dzieje się w jego głowie, to wdzięczny temat do takiej piosenki - mówił Dariusz Malejonek.
 Kiedy możemy spodziewać się premiery? "Na Kołobrzeg" z Markiem Piekarczykiem gnieźnianie będą mogli odsłuchać już 18 sierpnia, z kolei piosenka śpiewana przez Maleo ma ujrzeć światło dziennie dwa tygodnie później. Pozostałe utwory wciąż są w fazie planowania, nieznani są także wokaliści . Twórcy nie ukrywają jednak, że będą robić wszystko, by "Piast Superstars" zakończył się powodzeniem, a w przyszłości realizacją koncertową przed publicznością.

 

źródło: muzeumgniezno.pl, polskieradio.pl, gniezno.naszemiasto.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter