Trasa: Trudne życie żony władcy - Piastowskie damy

Bohaterkami trasy jest siedem najbardziej znanych małżonek i córek władców Polski lub Wielkopolski, których życie toczyło się w dzisiejszej przestrzeni Szlaku Piastowskiego między X a XIV wiekiem. Obok biografii, charakterów i zasług bohaterek oraz interpretacji związanych z nimi miejsc, trasa ukazuje rozmaite aspekty życia średniowiecznych kobiet. Pokazany zostaje ich wymiar rodzinny (w tym domowy, wychowawczy, wytwórczy i kulinarny), polityczny (w tym działalność na rzecz dynastii i państwa oraz udział w rządach) oraz religijny (w tym życie zakonne, pobożne fundacje oraz pielęgnowane cnoty i kult świętych kobiet).

Rozpocznijmy zatem podróż śladami piastowskich dam.

Poglądowa mapa trasy. Użyj rozwijanej legendy (lewy górny narożnik mapy) aby zobaczyć wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego.

Kalisz - Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu - Jadwiga Kaliska

Oprócz faktu pochodzenia Jadwigi z tego miejsca, wówczas głównej rezydencji władców wielkopolskich w rezerwacie możliwe jest zapoznanie się z przestrzenią życia rodzinnego. Ponadto prowadzone są tutaj warsztaty kulinarne pod nazwą smaki średniowiecza oraz warsztat typowych kobiecych zajęć domowych.

Poznań, kościół NMP na Ostrowie Tumski - Dobrawa Czeska

Kościół stoi na reliktach świątyni wzniesionej przy rezydencji jeszcze przed chrztem Mieszka I ze względu na małżeństwo z Dobrawą. Dlatego posiada żeńską patronkę. Być może kryje szczątki Dobrawy.

Poznań - Archikatedra - Ryksa Elżbieta

W dawnej kaplicy królewskiej ta ostatnia wielkopolska Piastówna, królowa Czech i Polski, ufundowała nie zachowany do dziś monumentalny grób swojego ojca, króla Przemysła II.

Poznań - Wzgórze Przemysła (zamek) - Ludgarda Meklemburska

Z Zamkiem na wzgórzu, siedzibą króla Przemysła II związana jest biografia Ludgardy, jego pierwszej żony. Późniejsze przekazy lokalizują go jako miejsce jej tragicznej śmierci. Muzeum w Zamku posiada kolekcje wyposażenia wnętrz i strojów z różnych epok, w tym średniowiecza.

Dziekanowice - Muzeum Pierwszych Piastów (wystawa stała) - Świętosława, Rycheza

Jako jedna z głównych siedzib pierwszych historycznych Piastów, gród na Lednicy na pewno wielokrotnie gościł pierwszą znaną z imienia Piastównę: Świętosławę (Sygrydę), córkę Mieszka I i siostrę Bolesława Chrobrego, późniejszą królową Szwecji i Danii. Musiała tu bywać Rycheza z Lotaryngii, pierwsza polska królowa. Ponadto muzeum prowadzi lekcję „Kobieta w średniowieczu” i warsztat „moda w średniowieczu”.

Gniezno - Kościół Franciszkanów - Błogosławiona Jolenta

Oprócz piastowskiej metryki obu klasztorów (franciszkanów i klarysek) ten podwójny kościół chroni relikwie swojej współfundatorki, błogosławionej Jolenty, żony Bolesława Pobożnego.

Strzelno - oba kościoły i muzeum - Norbertanki

Oprócz zabytkowych kościołów Św. Prokopa (przełom XII i XIII w.) i Świętej Trójcy ze słynnymi romańskimi kolumnami obiekt posiada stałą wystawę poświęconą m.in. strzeleńskim norbertankom jako właścicielkom osady i mieszkankom klasztoru.

Radziejów - Klasztor pofranciszkański – Jadwiga Kaliska

Radziejów był przypuszczalnie wianem Jadwigi, jako żony Łokietka. Podczas jego przymusowej emigracji w latach 1300-1305 w przebraniu i z trójką małych synów ukrywała się ona w mieście u niejakiego Gierka przed ludźmi Wacława Czeskiego.

Brześć Kujawski - podominikański kościół klasztorny pw. św. Michała Archanioła - Eufrozyna Opolska

W Brześciu urodził się Władysław Łokietek i tu spędził część swojego dzieciństwa. W chwili śmierci jego ojca, księcia Kazimierza, matka Eufrozyna Opolska sprawowała opiekę nad 7-letnim Władysławem i trójka jego młodszego rodzeństwa. W ich imieniu zarządzała małym księstwem, broniąc ich praw przeciw przyrodniemu rodzeństwu. Po swojej śmierci Eufrozyna została pochowana w Brześciu, prawdopodobnie w tym kościele.


SPRAWDŹ KOLEJNE POMYSŁY NA POZNANIE SZLAKU PIASTOWSKIEGO:


Zapisz się na newsletter