Trasa: Polska gra o tron - wybitni Piastowie

Witaj Przyjacielu! Jam Jest Przemysł II, król Polski. Ze mną poznasz miejsca, w których zaczynała się historia Twojego kraju. Pokażę Tobie, co było potrzebne, by zbudować państwo i jak należało go bronić. Gotowy do drogi? Zatem ruszajmy!!!

Brzmi intrygująco, prawda? Tak może rozpocząć się turystyczna przygoda na Szlaku Piastowskim na jednej z jego wiodących tras tematycznych. Zapraszamy w podróż, której tematem przewodnim będzie „Piastowska gra o tron” i niezwykłe biografie wybitnych Piastów.

To tutaj, na wyciągnięcie ręki są pozostałości trzech stołecznych grodów. To tutaj, liczne artefakty i miejsca ich interpretacji, przywołują sylwetki najznamienitszych przedstawicieli piastowskiej dynastii.

Poglądowa mapa trasy. Użyj legendy (lewy górny narożnik mapy) aby zobaczyć wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego.

Zacznijmy zatem od Poznania:

BRAMA POZNANIA – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego -  pokazuje kontekst wydarzeń związanych z założeniem nowej chrześcijańskiej monarchii i początkami państwa polskiego. Pozwala poznać pierwszych władców, ich wybory i decyzje, główne budowle książęcego grodu i ich funkcje, prezentuje szczegóły codziennego życia na książęcym grodzie; REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI – miejsce prezentacji oryginalnej części grodu sprzed 1050 lat, rzetelna informacja o tym, jak budowano wielkie grody w X wieku; ARCHIKATERDRA PW ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA – tu spoczęli pierwsi władcy, a udziałem samej katedry były zmienne losy jej pięciu odsłon oraz biografie kolejnych władców (Mieszko II, Przemysł II); ZAMEK KRÓLEWSKI – wizytę w jego murach można zatytułować hasłem „ Zjednoczyć i utrzymać państwo… za wszelką cenę!”, bo objawia się tutaj strategiczna rola zamku w średniowiecznym mieście. Jedną z obecnych ról zamku jest przybliżenie polskiej symboliki państwowej, wprowadzonej przez króla Przemysła II – stąd nasze godło.

Po wizycie w Poznaniu, odwiedźmy Rogoźno – blisko związane z postacią Przemysła II:

- MUZEUM REGIONALNE – czy władcy zawsze mają wrogów? Jak kończą się potyczki związane z przejęciem tronu? Muzeum prezentuje historię walczącego o zjednoczenie królestwa króla Przemysła II. O tragicznym finale tych zmagań przypomina DĄB W MARLEWIE – prawdopodobne miejsce śmierci króla z rąk zamachowców. Pomnik przyrody, który był świadkiem zwrotnego momentu w dziejach Polski.

W sercu państwa leżała wyspa władców, która do dziś jest świadectwem ich bytności. Dziekanowice czekają na wszystkich, którzy śledzą „piastowską walkę o tron”:

- WYSPA OSTRÓW LEDNICKI i MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW NA LEDNICY – tu nie tylko toczyło się życie codzienne mieszkańców „wyspy władców”, ale także walczono podczas bitwy, co po dziś dzień przypominają okazałe zbiory militariów oraz kamienne palatium świadczące o tym, że była to rezydencja piastowska

Czas na wędrówkę do serca Szlaku Piastowskiego – Gniezna – i przede wszystkim poznanie jego ARCHIKATEDRY. Pierwsza stolica Polski oferuje spotkanie z pięcioma koronowanymi królami, a wnętrza katedry przywołują królewski status i rangę ich państwa. Spacerując Traktem Królewskim, przy pomocy napotykanych królików, średniowieczne miasto przekazuje informacje o jego architekturze, codziennych zajęciach mieszkańców i opowiada historię jego przeobrażeń na przełomie wieków. Wizyta w MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO usystematyzuje i uzupełni tę wiedzę

O historii i perypetiach królów podczas ich walki o tron przypominają na trasie biograficznej także pomniki, stanowiące świadectwo ich działań i upamiętniające ich dokonania. W Marcinkowie Górnym Leszek Biały opowie o „krwi na stopniach tronu”, pomnik w Płowcach jest świadectwem bitwy z 1331 roku, przypominającym, że „tronu zawsze trzeba bronić”, w Brześciu Kujawskim Władysław Łokietek przypomni o sobie jako „księciu małym, lecz niezłomnym”, a ostatni i największy z Piastów – Kazimierz Wielki – opowie o sobie w Kowalu.

Jak wiele trudnych decyzji musiał podjąć książę Mieszko III Stary dowie się każdy, kto odwiedzi Kalisz i wystawę w MUZEUM OKRĘGOWYM ZIEMI KALISKIEJ. A o tym, jak próbowano „odzyskać koronę!” i „ratować następcę!” – opowiedzą dwa wątki biograficzne – prezentowane w MUZEUM REGIONLNEJ ZIEMI PYZDRSKIEJ. To w Pyzdrach spotkamy się z Władysławem Łokietkiem (poznając rolę rycerstwa) oraz z Kazimierzem Wielkim (który uciekł z miasta przed Krzyżakami).

Kazimierz uciekł z Pyzdr, w tym punkcie też kończy się turystyczna opowieść o burzliwym żywocie Piastów. Ale nie jest to ostatnia tematyczna podróż po Szlaku Piastowskim…  Nie samymi biografiami najstarszy szlak kulturowy w Polsce stoi!


SPRAWDŹ KOLEJNE POMYSŁY NA POZNANIE SZLAKU PIASTOWSKIEGO:


Zapisz się na newsletter