Królika GOń

Słyszeliście o gnieźnieńskich królikach? Teraz w ich odszukaniu pomoże aplikacja mobilna "Królika GOń". Przy okazji, goniąc za długouchymi, poznacie historię pierwszej stolicy Polski.  

Od woja do króla

Aplikacja mobilna "Królika GOń" przenosi nas do świata gier. Naszym celem jest awansowanie w hierarchii społecznej i zostanie królem. Aby tak się stało konieczne jest odnalezienie wszystkich miejsc zaznaczonych na mapie oraz wykazanie się wiedzą historyczną. To ciekawa propozycja na poznanie Traktu Królewskiego oraz samego Gniezna. W każdym miejscu poznajemy bowiem kawałek mniej lub bardziej znanej historii tego miasta. 

Zdjęcie smartfona z wyświetlona aplikacją "Królika GOń"

Do poprawnego działania aplikacja wymaga połączenia z Internetem oraz  włączonego modułu lokalizacji. 

Królik za przewodnika

Jest ich piętnaście i każdy opowiada inną historię. Wykonane są z brązu i sięgają mniej więcej do kolan. Pełnią rolę przewodników po gnieźnieńskich ulicach. Z nimi łatwo odnaleźć kolejne elementy Traktu Królewskiego - rzeźby królów i legend, makiety, infokioski i tablice informacyjne. Figurki królików stworzył Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Figurka królika (fot. J. Cieślewicz)

Dlaczego w Gnieźnie kicają króliki?

Odpowiedź jest prosta. Etymologia polskiego słowa „królik” jest blisko związana ze słowem „król”. Jak wyjaśnia Mirosław Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego:

W sensie czysto formalnym, można w króliku wyodrębnić przyrostek -ik, dodany do podstawy król. Odpowiedniości semantycznej między tymi wyrazami jednak nie ma, królik zazwyczaj nie jest zdrobnieniem króla, tylko nazwą zwierzęcia. Związek między tym pozbawionym majestatu zwierzęciem a koronowanym władcą został nawiązany dawno temu na gruncie języka niemieckiego, gdzie zapożyczone z łaciny słowo oznaczające królika (zwierzę) mylnie skojarzono z niemieckim, podobnie brzmiącym słowem oznaczającym władcę i odczytano jako zdrobnienie tego ostatniego. Polszczyzna zaś do znanego już w XV w. słowa królik, oznaczającego namiestnika królewskiego lub władcę małego kraju, dopożyczyła nowe znaczenie za językiem niemieckim. Więcej szczegółów tej interesującej pożyczki podają słowniki etymologiczne. 

Rzeźba Bolesława II Śmiałego w Gnieźnie (fot. J. Cieślewicz)

Trakt Królewski prawie gotowy

Zgodnie z planem do końca listopsada wszystkie elementy na Trakcie Królewskim w Gnieźnie będą już dostępne. Trwają ostatnie prace związane z realizacja projektu. Po trasie można już spacerować korzystając z papierowego przewodnika lub mobilnej aplikacji „Królika Goń”.

Schemat Traktu Królewskiego w Gnieźnie (źródło: https://www.facebook.com/TraktKrolewskiGniezno/photos/a.1767048273353439/1839257449465854/?type=3&theater)

Na wykonanie poszczególnych elementów Traktu Królewskiego, Urząd Miejski w Gnieźnie pozyskał około 2 mln 150 tys. złotych w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

Skąd pobrać aplikację?

Aplikacja mobilna "Królika GOń" dystrybuowana jest bezpłatnie. Można ją pobrać na smartfony i tablety działające na platformach Google Android oraz Apple iOS (iPhone / iPad). Wymagania techniczne nie są wygórowane, zatem posiadając starszy telefon nie stracimy żadnej z funkcjonalności oferowanej w aplikacji.

Landing page aplikacji mobilnej "Królik Goń"

Wszystkie treści zostały przygotowane w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. 

źródło: gniezno.eusjp.pwn.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter