Po dwóch wiekach rozbicia, domowych wojen i stałego zagrożenia przez wrogów mieszkańcy naszego kraju niczego nie chcieli bardziej, niż zjednoczenia i pokoju. Po wielu mniej udanych próbach podjął się tego pochodzący z Kujaw książę Władysław Łokietek. Kiedy jednak udało mu się zjednoczyć państwo, musiał stoczyć ciężki bój o jego utrzymanie z Krzyżakami i czeskim królem Janem. Udało mu się zmobilizować rycerstwo i mieszczan, obronić główne miasta i odnieść pierwsze zwycięstwo na polu bitwy. Ocalałe Królestwo Polskie wzmocnił i powiększył jego syn, Kazimierz. Ta trasa Szlaku Piastowskiego łączy miejsca, skąd pochodzili obaj ostatni piastowscy władcy Polski, a także miejsca ich zmagań i triumfów.
Każde z odwiedzanych miejsc jest jedną kartą historii. Na własne oczy ujrzyj to, co zostało na nich zapisane.
Kowal - Pomnik Kazimierza Wielkiego - Bitwa i rozejm
W miejscu urodzenia Kazimierza Wielkiego w lipcu 1327 r. Polacy i Krzyżacy stoczyli bitwę. Gdy wojska Zakonu zdobyły Kowal, na drodze do Brześcia zaatakował ich Łokietek. Choć bitwa była nierozstrzygnięta, Krzyżacy ponieśli duże straty i poprosili o rozejm, który zawarto.
Włocławek - Katedra - Rycerze Maryi palą świątynię
W 1329 r. Katedra wraz z całym miastem została spalona przez Krzyżaków. Odbudował ją potem Kazimierz Wielki.
Brześć Kujawski - Pomnik Władysława Łokietka - Król traci rodzinne miasto
Miejsce urodzenia Łokietka i ówczesna stolica Kujaw Krzyżacy zajęli 20 kwietnia 1332 r., po prawie dwutygodniowym oblężeniu. Brześć powrócił do Polski po pokoju kaliskim w 1343 r.
Płowce - pole bitwy z pomnikiem - Zwycięstwo krzepi serca i jednoczy wokół króla
Tu wojska Łokietka stoczyły drugą część bitwy z 26 września 1331 r. Ostatecznie nie została ona rozstrzygnięta. Połowiczne zwycięstwo nie odsunęło niebezpieczeństwa ze strony Krzyżaków, ale udowodniło poddanym Łokietka, że pokonanie dotąd niezwyciężonych rycerzy Maryi jest możliwe i zjednoczyło niedowiarków wokół króla.
Radziejów - Kościół franciszkanów - Początek walnej bitwy
26 września 1331 r. Krzyżacy zajęli Radziejów. Podczas ich dalszego marszu na Brześć, między miastem a Starym Radziejowem stoczono pierwszy epizod bitwy pod Płowcami w 1331 roku, wygrany dla Polaków. Pokonano tylną straż Krzyżaków i wzięto do niewoli dowódcę wyprawy, marszałka Dietricha von Altenburga.
Inowrocław - Kościół farny św. Mikołaja - Pierwszy proces i świadectwa najazdów
W latach 1320-21 w kościele podczas procesu przed papieskim sądem udowodniono krzyżacki najazd i zbrodnie. Wyrok nakazywał Krzyżakom zwrot Pomorza. Ci jednak go nie wykonali. W 1332 r. Krzyżacy zajęli Inowrocław bez walki, Polska odzyskała go po pokoju kaliskim.
Gniewkowo - kościół św. Mikołaja i Konstancji - Książę pali własny gród
W mieście miał swoją stolicę piastowski książę Kazimierz Gniewkowski. Kiedy w 1332 r. zdobyli go Krzyżacy, książę polecił podłożyć pod gród ogień. Odzyskał i odbudował Gniewkowo po pokoju kaliskim.
Pakość - klasztor franciszkanów (miejsce dawnego zamku) - Heroiczna obrona bez nadziei
Pakość była ostatnim grodem Kujaw, który po oblężeniu, trwającym od kwietnia 1332 roku, poddał się Krzyżakom 12 lipca. W rezultacie zajęli oni całe Kujawy.
Poznań - Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła - Wróg przegrywa i odchodzi
W październiku 1331 pod Poznaniem pojawiły się wspierające krzyżaków wojska Jana, króla Czech. Po kilku dniach bezskutecznego oblężenia miasta i zamku i poniesieniu dużych strat Czesi odstąpili i powrócili na Śląsk.
Pyzdry - Muzeum Regionalne - Ratujmy królewicza!
Wiedząc o obecności księcia Kazimierza w Pyzdrach, po potyczce z małym oddziałem polskim pod tym miastem w lipcu 1331 r. Krzyżacy niespodziewanie zajęli je, zaskakując królewicza. Z pomocą mieszkańców udało mu się w ostatniej chwili umknąć.
Konin - Słup Drogowy i Muzeum Okręgowe
We wrześniu 1331 r. Krzyżacy wycofujący się spod Kalisza po jego nieudanym oblężeniu spalili Konin. Łokietek, mając ze sobą tylko część armii nie był im w stanie przeszkodzić, i choć podjął bitwę, zdecydował się ją przerwać.
Kalisz - Katedra (domniemane miejsce podpisania dokumentów) - Zwycięska obrona. Nareszcie pokój!
W roku 1331 Krzyżacy oblegli Kalisz, ale nie byli w stanie go zdobyć. Ponieważ nie przybył tu też oczekiwany ich sojusznik, król czeski Jan, wycofali się spod miasta. 8 lipca 1343 r. w Kaliszu, po długich negocjacjach zawarto pokój, w którym król Kazimierz odzyskał Kujawy „darując” Krzyżakom Pomorze, a więc zachowując szanse na jego odzyskanie, jeśli nie dotrzymają oni warunków pokoju
Poprowadziliśmy Cię po śladach i pamiątkach wojny o całość państwa, toczonej przez Piastów z przerwami przez kilkadziesiąt lat. Poznałeś jej bohaterów i bitwy, dowiedziałeś się o napadach, podstępach, negocjacjach i procesach. Doświadczyłeś goryczy klęski i radości zwycięstwa. Wraz z Władysławem Łokietkiem i jego synem Kazimierzem Wielkim przeżyłeś zagrożenia państwa i dylematy wodza i władcy, odczułeś przewagę wroga i wierność oraz poświęcenie poddanych. Spróbowałeś swoich sił w wojennej strategii i negocjacjach. Kto wie, być może udało Ci się zmienić przebieg historii…