POBIEDZISKA - Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

Poczuć się jak Lemuel Guliwer...

Pędząc z Poznania na Ostrów Lednicki i do Gniezna, turyści bardzo często oglądają, położone tuż za rogatkami Poznania, Pobiedziska jedynie przez okna samochodu; a przecież warto tam spędzić nieco więcej czasu, by poznać urok tego wielkopolskiego miasteczka. Według miejscowej tradycji, po stoczonej tu zwycięskiej bitwie nad Masławem, Kazimierz Odnowiciel nadał mu nazwę pochodzącą od starosłowiańskiego słowa pobieda - zwycięstwo. Postać księcia znajduje się w herbie miasta; upamiętniono go także pomnikiem, na którym umieszczono słowa kronikarza Galla Anonima: „Zdobył zwycięstwo, pokój i cały kraj”. Dzwon "Kazimierz Odnowiciel", ufundowany przez mieszkańców dla uczczenia 950-lecia istnienia miasta, uroczyście rozbrzmiewa w kościele św. Michała Archanioła - najcenniejszym zabytku Pobiedzisk, należącym do najstarszych wielkopolskich kościołów gotyckich. Na jedną ze swoich rezydencji wybrał Pobiedziska książę Przemysł I i nadał im prawa miejskie. Po zniszczeniu przez Krzyżaków, miasto wróciło do dawnej świetności za czasów Kazimierza Wielkiego. Kilkakrotnie przebywał tu król Władysław Jagiełło, który z Pobiedzisk odbywał piesze pielgrzymki do Gniezna - do grobu św. Wojciecha i do Poznania - do grobów pierwszych władców Polski. W trakcie spaceru po pobiedziskim rynku warto zobaczyć także urokliwą fontannę przedstawiająca Lecha, Czecha i Rusa, autorstwa Wiesława Koronowskiego oraz jeden z najciekawszych w Wielkopolsce pomników Powstańców Wielkopolskich (Julian Boss–Gosławski).

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Zbigniew Szmidt)

Dużą atrakcją Pobiedzisk jest też Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, powstały w 1998 roku, a budowany na wzór mieszczącego się w nadmorskiej dzielnicy Hagi słynnego Madurodamu. Krótki spacer wśród miniaturowych budowli, choć przez chwilę pozwoli nam poczuć się jak Lemuel Guliwer w krainie liliputów. Miniatury zostały wykonane z trwałych materiałów (niektóre fragmenty z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne) i są wiernymi kopiami swoich pierwowzorów. Wykonano je w skali 1:20; oznacza to, że kruszwicka Mysia Wieża, która w skansenie jest wysokości nastolatka, w naturze ma 32 metry; natomiast wieże katedry w Poznaniu (w naturze 62 metry) są tu wyższe od najwyższego koszykarza. Prezentowanych jest około 35 makiet obiektów, które wiernie oddają prawdziwe budowle, głównie ze Szlaku Piastowskiego. Są tu już między innymi: Biskupin, Mysia Wieża i kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, palatium na Ostrowie Lednickim, kościół św. Jana w Mogilnie, katedry w Gnieźnie i w Poznaniu, rynek w Pobiedziskach, poznańskie kościoły Najświętszej Marii Panny i św. Jana Jerozolimskiego, kościół w Kościelcu Kujawskim, kościół w Inowrocławiu, kościół w Gieczu, rotunda św. Prokopa w Strzelnie.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Zbigniew Szmidt)

W skansenie prezentowane są też inne, warte podróży do Wielkopolski, zabytkowe obiekty; można je też zobaczyć przy okazji wędrówki Szlakiem Piastowskim, lub tylko nieco z niego zbaczając. Są to między innymi: pałac w Rogalinie, ruiny zamku w Wenecji, Biblioteka Raczyńskich, kościół w Wierzenicy, kościół w Węglewie, wiatraki w Moraczewie, kościół św. Wojciecha w Poznaniu, dwór w Koszutach, pałac w Antoninie, Wielkopolskie, Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, pałac w Lubostroniu, Opera Poznańska, kościół św. Marcina w Poznaniu, Collegium Trzemeszno, kościół w Murowanej Goślinie, pałac w Czerniejewie, Pomnik Ofiar Czerwca 1956, psalteria w Poznaniu, Stary Rynek w Poznaniu.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Zbigniew Szmidt)

Wizyta w skansenie zachęta do wyruszenia na Szlak Piastowski... lub okazja do krótkiej powtórki. Obok skansenu znajduje się kolejna atrakcja -  zrekonstruowany gród piastowski z wystawą wczesnośredniowiecznych maszyn oblężniczych naturalnej wielkości. 

Galeria zdjęć

Lokalizacja

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter