Przestrzeń Szlaku Piastowskiego dokładnie pokrywa się z obszarem pierwotnej misji Kościoła w państwie Mieszka I (Wielkopolska i część Kujaw), ponadto znajdują się w niej zarówno pierwsza polska stolica biskupia (Poznań), jak i metropolitalna, a także większość miejscowości kojarzonych z pobytem świętego Wojciecha, pierwszego patrona Polski i z jego pierwotnym kultem. Wszystko to sprawia, ze to właśnie Szlak Piastowski jest miejscem, w którym rodziło się chrześcijaństwo w Polsce. Jak przebiegał ten proces? Oto propozycja podróży tematyczną trasą, na której poszczególne obiekty przedstawią różne aspekty tej części historii Polski.
Giecz - Kościół NMP i Św. Mikołaja - świątynia dla zwykłych ludzi.
Wzniesiony w XII wieku na dawnym podgrodziu jednonawowy kościół ma grube kamienne mury. Odkryto tu ślady wcześniejszej świątyni przedromańskiej zniszczonej przez Czechów w 1039 r. i kamienną mensę.
Poznań - Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Dlaczego Mieszko został chrześcijaninem?
W Sali „Woda” pokazano kontekst wydarzeń związanych z założeniem chrześcijańskiej monarchii i początkami państwa polskiego. Władca jest ukazany jako inicjator i główny aktor tych wydarzeń, a Ostrów Tumski jako jedno z najważniejszych miejsc, gdzie się one rozegrały. Wyjaśniono znaczenie chrztu dla późniejszej historii państwa i narodu. Pojawia się postać biskupa Jordana.
Poznań - Archikatedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła - Prawdziwi chrzciciele. Jak chrzczono Polan?
Podziemia katedry odkrywają (a film wyjaśnia) historię budowy i ważne oraz symboliczne elementy wnętrza pierwszej polskiej siedziby biskupiej. Wśród nich są takie, które ukazują silny związek władcy z Kościołem. Podziemia kryją też nie do końca rozwiązane zagadki przeznaczenia niektórych części (tzw. basenu chrzcielnego, jednego z grobowców). Film opowiada historię niszczenia i odbudowy kolejnych katedr na tym miejscu. W nawie głównej znajduje się epitafium biskupa Jordana, stylizowane na jego płytę nagrobną.
Poznań - Muzeum Archidiecezjalne - najstarsza relikwia. Jak „czytać” biskupa?
Tu jest przechowywany Miecz Św. Piotra, który biskup Jordan miał przywieźć ze sobą do Polan - tym samym najstarsza polska relikwia. Muzeum posiada duży zbiór relikwiarzy i paramentów liturgicznych oraz szat biskupich.
Poznań, Ostrów Tumski kościół NMP in Summo - Pierwszy ołtarz Polski. Skromna misjonarka.
W tym miejscu, jako część rezydencji Mieszka I (kaplicę palatium), jeszcze przed oficjalnym przyjęciem chrztu, wzniesiono pierwszą katolicką świątynię na ziemiach polskich. Miało to związek ze ślubem z chrześcijanką, Dobrawą.
Pobiedziska - Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego - Przegrana „konkurencja”. Jacy byli bogowie Słowian?
Skansen posiada miniatury wielu kościołów, które są obiektami Szlaku Piastowskiego. Znajduje się tu galeria pogańskich bóstw Słowian (posągi). W stałej ofercie skansenu jest quiz pozwalający identyfikować obiekty i warsztaty na temat wierzeń oraz obrzędów religijnych Słowian.
Ostrów Lednicki - Muzeum PPL, wystawa plenerowa na wyspie - Kaplica w domu władcy. Jak czczono poprzednich bogów?
Elementem zespołu palatium Mieszka I i Chrobrego jest kaplica z tajemniczymi pomieszczeniami (baptysterium/signatorium) i relikty osobnego kościoła grodowego. Odnaleziono tu m.in. relikwiarz na fragmenty Krzyża Świętego (tzw. staurotekę). Naprzeciw wyspy umieszczono wystawę „Gdy bogów było wielu”, złożoną z repliki pogańskiej świątyni z posągiem Światowida i plansz o wierzeniach Słowian.
Gniezno - Archikatedra - Archikatedra - Nasz pierwszy męczennik i patron. Co znaczy i co daje metropolia?
Podziemia świątyni polskich metropolitów ukazują relikty jej poprzedniczek z okresu powstawania polskiego kościoła. Pierwotny grób i dzisiejsza konfesja św. Wojciecha to materialne świadectwa początków polskiej prowincji kościelnej, w tym Zjazdu Gnieźnieńskiego z 1000r. a Drzwi Gnieźnieńskie to dowód państwowego kultu pierwszego męczennika i pierwszego Patrona Polski.
Gniezno - Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - Dokumenty kościelnej historii. Sztuka w służbie religii.
W zbiorach muzeum znajdują się kielichy romańskie z XII wieku (tzw. św. Wojciecha, Dąbrówki i Królewski), romańskie pierścienie metropolitów, kolekcja sztuki sakralnej, w tym licznych podobizn św. Wojciecha, duża kolekcja relikwiarzy.
Na zamówienie grupowe Muzeum prowadzi lekcje i prelekcje.
Strzelno – romańskie kościoły - Symbolika religii i życia. Kto i dlaczego fundował klasztory?
Kościół Św. Prokopa jest przykładem wczesnoromańskiej rotundy. W Bazylice Św. Trójcy zachowały się oryginalne romańskie kolumny „cnót i przywar” będące przykładem wykorzystania alegorii w identyfikacji i propagowaniu wzorców życia chrześcijańskiego. Tympanon fundacyjny ukazuje dobroczyńców klasztoru.
Inowrocław - kościół pw. Imienia Maryi - Miejsce kultu i wiecznego spoczynku. Cenna opieka Matki Bożej.
Kamienną świątynię wzniesiono w II połowie XII wieku na małym wyniesieniu, a otaczał ją najstarszy miejscowy cmentarz. Jest to największa w naszej części Europy romańska bazylika z kamiennych ciosów.
Kościelec - kościół św. Małgorzaty - Panowie i poddani wspólnie czczą Boga.
Pierwotny, jednonawowy kościół z ciosów granitowych z charakterystyczną apsydą zbudowano około roku 1200 z fundacji rodziny Awdańców. Pełnił on rolę rodowej kaplicy i parafialnej świątyni.
W połowie X wieku władca Polan, Mieszko zdecydował o przyjęciu nowej religii. Wraz z nim chrzest przyjęły elity jego państwa. Pojawili się zagraniczni misjonarze, rozpoczęto budowę pierwszej biskupiej katedry i świątyń - najpierw w książęcych grodach. Dość prędko polski Kościół doczekał się pierwszego męczennika – był nim biskup Wojciech, zamordowany podczas misji u Prusów. Jego kult, wspierany przez Chrobrego, bardzo przyczynił się do powołania metropolii kościelnej i usamodzielnienia krajowego Kościoła. Teraz już polscy duchowni nawracali swoich rodaków. Organizację Kościoła stale finansowali i wspomagali władcy, którzy nadawali dobra biskupstwom, klasztorom i parafiom. Wpisany w państwo Kościół odwdzięczał się rozwijaniem sztuki, architektury i piśmiennictwa, edukacją elit, opieką zdrowotną i dziełami miłosierdzia, a podczas rozbicia dzielnicowego był jednym z symboli jedności i najczęściej wspierał książąt dążących do jego zjednoczenia. Szlak Piastowski chce o tym wszystkim opowiedzieć, prezentując swoim gościom najważniejsze postacie, budowle i dokumenty, a także pozwalając zaangażować się w odkrywanie tego fascynującego wątku naszej historii w miejscach, gdzie się ona rozegrała. Oczywiście, to niejedny wątek, jaki można na nim zgłębiać.