POZNAŃ - Multimedialne makiety dawnego Poznania

Poznań w miniaturze...jak prawdziwy

W podziemiach klasztoru O.O. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu - dzięki dwóm, wiernie wykonanym makietom - można zobaczyć dawny Poznań w miniaturze i przeżyć wspaniałe widowiska o historii miasta: gród z  czasów Piastów oraz Poznań siedemnastowieczny. 

Makieta Grodu Pierwszych Piastów (fot. Andrzej Kaleniewicz)

Makieta Grodu Pierwszych Piastów zajmuje 27 m2 , a dzięki współpracy z poznańskimi naukowcami, jej autor dokładne i wierne odwzorował zabudowę w czasach panowania Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II. W X wieku gród został rozbudowany stając się najpotężniejszą wielkopolską warownią drewniano-kamienną tych czasów. Kształt i układ grodu przedstawionego ma makiecie, a położonego na wyspie utworzonej przez rzeki Wartę i Cybinę, datowany jest na pierwsze ćwierćwiecze XI wieku. Rzeka tworzyła z trzech stron naturalną fosę, jedyna droga do grodu wiodła przez drewniane mosty, a dodatkową obronę stanowiły wały ziemne. W części centralnej grodu znajduje się kamienny pałac władcy - palatium, do części książęcej grodu przylega część wschodnia, której dominującym budynkiem jest katedra (zbudowana z prawdziwego kamienia). W części północnej grodu znajdowało się schronienie dla ludności, a część południowa grodu obejmuje Zagórze – tutaj, w drewnianych chatach mieszkali ludzie, którzy świadczyli różne usługi na rzecz dworu książęcego. Makieta wykonana jest w skali 1:60, dzięki czemu, oprócz zabudowy grodu możemy zobaczyć także postacie ludzkie i obserwować ich codzienne życie. Pokaz - widowisko światła, dźwięku, efektów specjalnych z unikatowym pokazem laserowym i komentarzem trwa 27 min i może być doskonałym przygotowaniem do wycieczek turystycznych i edukacyjnych po Ostrowie Tumskim.

Makieta Grodu Pierwszych Piastów (fot. Andrzej Kaleniewicz)

Makieta Dawnego Poznania pokazująca zabudowę średniowiecznego miasta, takiego, jaki przedstawiony został na rycinie Brauna-Hogenberga z 1618 r.wykonana jest w skali 1:150 - najmniejszej w jakiej wykonuje się tego typu modele. Poprzedzona gruntownymi studiami nad historią dawnego Poznania, benedyktyńska praca przy jej wykonaniu zajęła autorowi, Krzysztofowi Przybyłe, całe 6 lat. Na powierzchni 50 m2 ustawiono około 2300 obiektów wykonanych z papieru, modeliny, plastiku oraz innych materiałów modelarskich. W miniaturowym Poznaniu „rośnie” też 2000 drzew. Specjalne tworzywa do złudzenia imitują trawę i pola podmiejskich wsi, a wierność w oddaniu detali architektonicznych oraz wiele drobiazgów zauważalnych już po chwili obserwacji sprawia, że miniaturowy Poznań żyje życiem swoich mieszkańców - jest jak "prawdziwy".
Makieta umożliwia spojrzenie na miasto z góry i prześledzenie na własne oczy przebiegu średniowiecznych murów. Centralną jej część stanowi lewobrzeżny Poznań. Oprócz tego można obejrzeć miniaturę Ostrowa Tumskiego oraz dawnych osad: Chwaliszewo, Garbary, Święty Marcin i Święty Wojciech, w dali widać kościół św. Małgorzaty na Śródce. Wykonane z specjalnej żywicy Warta, Cybina, Główna i Bogdanka - widziane z lotu ptaka pozwalają docenić rolę tych rzek w topografii i obronności miasta.

Makieta Dawnego Poznania (fot. Andrzej Kaleniewicz)

Prezentacja średniowiecznego Poznania przy pomocy światła i dźwięku trwa 27 minut. Komentarz oraz efekty specjalne, którymi steruje program komputerowy ukazują życie w dawnym Poznaniu - od powstania grodu na Ostrowie Tumskim, przez lokację i rozwój na lewym brzegu Warty aż po czasy rozbiorów. System świateł rozświetla fragmenty miasta, o których opowiada narrator. Spokojne życie mieszkańców i rozwój miasta zakłóca czasem klęska powodzi, w mieście wybuchają pożary (towarzyszy im autentyczny dym); wkraczają doń obce wojska. Miniaturowe miasto żyje.

Warto porównać makietę z widokiem współczesnego Poznania. Przedstawia one budowle, które przetrwały do dziś, choć czasem w zmienionej postaci. Są też nieistniejącą już obiekty - np. mury miejskie, czy dawna kolegiata Marii Magdaleny, której ponad półmetrowej wysokości wieża góruje nad makietą.

Specjalny charakter ma Makieta Starego Rynku przedstawiona w skali 1:100. Modele budynków wykonane są metodą wypukłą i opisane alfabet Braille'a, umożliwia to odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Przeznaczona ona jest dla osób niewidomych.

W budowie jest Makieta Twierdzy Poznań – Poznań z XIX wieku. Będzie ona miała 500 metrów kwadratowych. Otwarcie planowane jest wkrótce.

 

ZOBACZ KOLEJNE OBIEKTY SZLAKU PIASTOWSKIEGO W POZNANIU:

Galeria zdjęć

Lokalizacja

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter