Nowości wydawnicze

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie próżnują. Właśnie ukazały się dwa tytuły, które wzbogacają portfolio wydawnicze obu jednostek.

Studia Lednickie po raz 20.

Czasopisma naukowego wydawanego od 1989 roku przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Poświęcone jest ono szeroko pojmowanej historii i kulturze Polski Piastowskiej ze szczególnym uwzględnieniem ich związków z kulturą europejską. Prezentowane są tutaj zarówno teksty źródłowe, jak i syntetyczne, zwłaszcza podsumowujące wyniki badań interdyscyplinarnych z zakresu historii, archeologii, etnografii, etnologii, historii sztuki, antropologii, a także związanych z nimi nauk przyrodniczych i fizyko-chemicznych.

Kobieta nachylona nad laptopem. Na ekranie strona www.studialednickie.plPDF wszystkich wydań "Studiów Lednickich" możesz bezpłatnie pobrać ze strony www.studialednickie.pl (źródło: smartmockups.com)

W najnowszym roczniku znajdziecie przede wszystkim artykuły prezentujące wyniki badań archeologicznych, prace omawiające zabytki archeologiczne, jak też inne materiały źródłowe (m.in. archiwalne plany, mapy, zdjęcia). Poza tym tekst polemiczny dotyczący interpretacji źródeł historycznych odnoszonych się do biskupstwa poznańskiego w wiekach średnich oraz artykuł przedstawiający oryginalne dane na temat liczebności i rozmieszczenia migrujących i zimujących gęsi na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego.
 
Szczególnej uwadze polecamy opracowanie wyników badań wykopaliskowych cmentarzyska w Gieczu Magdy Miciak i Amandy M. Agnew. Jak podkreślają recenzenci, artykuł prezentuje wysokie walory merytoryczne i jest ważnym przyczynkiem do studiów nad kulturą funeralną Polski wczesnopiastowskiej.
 
Publikacja jest w sprzedaży w cenie 50 zł. Istnieje również możliwość jej bezpłatnego pobrania ze strony internetowej czasopisma Studiów Lednickich

Gnieźnieńska kolorowanka

To zdecydowanie pozycja dla młodszego czytelnika. Po udanej serii przygód "Borki i Sambora" Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stworzyło kolorowankę, dla tych którzy dopiero zaczynają przygodę z odkrywaniem polskiej historii. Kolorowanka "Pokoloruj początki Polski" zawiera grafiki Karola Kalinowskiego, ale także zadaniową niespodziankę! 

Kobieta leżąca na ziemi - na stosie kolorowanek. W obu rękach trzyma kolorowanki. Ta trzymana w prawej dłoni częściowo zasłania jej twarz.Kolorowanka "Pokoloruj Początki Polski" uzupełnia serię wydawczynią pt. "Borka i Sambor" (źródło: muzeumgniezno.pl)

W tym przypadku dzielimy się z dziećmi dziejami w formie rysunków, które dostarczają wiedzy na temat powstawania państwa polskiego, a przy okazji tworzenia prac - rozbudzają drzemiącą fantazję i kreatywność. - mówią autorzy projektu.

Pozycję można nabyć w sklepie muzealnym w cenie 10 zł. 

 

źródło: muzeumgniezno.plstudialednickie.pl

Zapisz się na newsletter