Borka i Sambor po raz piąty

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wydało kolejną, już piątą, część komiksu historyczno-przygodowego o przygodach sympatycznego rodzeństwa. Z kim przyjdzie im się zmierzyć tym razem? 

Borka i Sambor powracają

Przygody Borki i Sambora to propozycja przede wszystkim dla młodych odkrywców historii, którzy już całkiem dobrze czytają. Bohaterowie serii, to bliźnięta, których przygody zostały osadzone w czasach wczesnego średniowiecza. Perypetie rodzeństwa są całkowicie wymyślone, ale wszystko co ich otacza jest zgodne z obecną wiedzą o życiu codziennym pierwszych Piastów. W ręce dzieci trafiło m.in. magiczne jajo, które od zawsze wiązało się u Słowian z tajemniczą mocą i dzięki niemu ich przygody są jeszcze bardziej ekscytujące.

Dzieci ubrane w białe koszulki stoją wokół stołu, którego blat jest gra planszową (źródło: muzeumgniezno.pl)Nauka historii przez zabawę (źródło: muzeumgniezno.pl)
Warto zaznaczyć, że Borka i Sambor towarzyszą zwiedzającym Muzeum w ramach Rodzinnej Ścieżki Zwiedzania a także korzystającym ze ścieżkowych materiałów edukacyjnych.

Co tym razem czeka na sympatyczne bliźnięta?

Borka i Sambor to już doskonale znany tandem. Do wcześniejszych, czterech tomów (Postrzyżyny, Myszy, SmokMieszko), osnutych wokół legend związanych z początkami państwa polskiego właśnie dołączył piąty – Wilki. Tym razem inspiracją stał się wiersz Przemka z Koła pt. „O chłopcach w wilki przemienionych”. Stylizowany na romantyczną balladę, opowiada on historię trzech braci zamienionych w wilki przez słowiańskie bóstwo.

Egzemplarz komiksu "Borki i Sambor - Wilki" leży na suknie. Po obu stronach fragmenty wczesnośredniowiecznych zabawek (źródło: muzeumgniezno.pl)5. tom serii "Borka i Sambor" już w sprzedaży (źródło: muzeumgniezno.pl)

W najnowszej, leśnej historii dzieci muszą się zmierzyć z klątwą, rywalizują w turnieju łuczniczym i poznają nowych przyjaciół. Na ich drodze stają: zacna znachorka, która jednak okaże się podstępną wiedźmą, oraz pewne bardzo „dziwne” wilki.

 

źródło: muzeumgniezno.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter