Ferie zimowe z obostrzeniami? Niestety tak, ale nie oznacza to, że obiekty Szlaku Piastowskiego nie są przygotowane na przyjęcie odwiedzających i zapewnienie im sporej dawki rozrywki! A tam, gdzie wstęp jest ograniczony – z pewnością pomysłowość tym ograniczeniom się nie poddaje. Jak wygląda oferta obiektów Szlaku Piastowskiego w Wielkopolsce na czas zimowej przerwy od nauki?
Odbierz "Przesyłkę z grodu"
Brama Poznania zaprasza w tym roku szkoły, domy kultury, świetlice i innych organizatorów zimowych półkolonii do bezpłatnego wypożyczenia tematycznych paczek z materiałami edukacyjnymi. Mowa o „Przesyłce z grodu”, adresowanej dla dzieci w wieku 7-11 lat. Tematyką zestawu są zimowe zabawy, a zadania i materiały przygotowano tak, żeby umożliwić podział grup na zespoły, które ze sobą współpracują. Korzystając z przygotowanych przez Bramę Poznania materiałów, uczestnicy dowiedzą się, jak 1000 lat temu radzono sobie z zimą w grodzie na Ostrowie Tumskim, jakie zimowe zabawy wymyślały dzieci i jak stworzyć najfajniejszą interaktywną planszówkę na zimowe popołudnie.
Planszówki zawsze się sprawdzą
Magii planszówek mogą ulec także uczestnicy ferii w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, które zaprasza w podróż przez cztery kontynenty i odkrywanie starożytnych gier planszowych. Zainteresowani mogą wziąć udział w takich blokach tematycznych, jak: „Gry planszowe z kraju Faraonów”, „Europejskie rozgrywki”, „Nie tylko Chińczyk - gry planszowe w dawnej” oraz „W co grali Aztekowie i Majowie - gry planszowe dawnej Ameryki”.
Archeologiczne laboratorium
Niemniej ciekawie zapowiadają się także spotkania w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci w Poznaniu, które otwiera „Archeologiczne Laboratorium”. Motywem przewodnim spotkań będą nowoczesne technologie używane przez naukowców do badania przeszłości, ale też prezentacji wyników swojej pracy zwiedzającym muzea. Spotkania odbędą się w formie stacjonarnej, w dwóch czterodniowych cyklach. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze warsztaty lub na całą serię. W programie znalazły się: „Dendrochronologiczne czary”, „Tajemnice ludzkiego szkieletu”, „Czym jest traseologia?” oraz „Komputery w służbie archeologii”.
Zimowe historie z bałwanem w tle
To z kolei propozycja Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu – Zawodziu.
Niezmiennie na Szlaku czekają na turystów inne, stałe atrakcje osadzone na kilku trasach zwiedzania. Gdzie szukać inspiracji i informacji o obiektach? Zapraszamy do skorzystania z zakładki „Obiekty” i „Dla turysty”. Do zobaczenia na Szlaku!
źródło: bramapoznania.pl, nowa.muzarp.poznan.pl, rezerwat.muzarp.poznan.pl, profil FB