Zwiedzaj Szlak Piastowski i śpiewaj z nami!

Poważny i dumny Szlak Piastowski, często opisywany jest jako najstarszy i najbardziej autentyczny szlak kulturowy w Polsce. Dla tych, którzy dopiero go poznają, lub wcześniej nie mieli okazji skorzystać z jego atrakcji, Klaster Turystyczny "Szlak Piastowski w Wielkopolsce" przygotował specjalnie dedykowaną mu piosenkę. Skąd ten pomysł?

Czas na piastowski hit!

Do rozpoczęcia Weekendu na Szlaku Piastowskim został tylko tydzień! Aby umilić Wam czas oczekiwania, i podsycając nieco emocje, podsuwamy muzyczną propozycję od Klastra Turystycznego "Szlak Piastowski w Wielkopolsce" - hymn tego i każdego weekendu na Szlaku!

Mężczyzna na rowerze (obrazek linkuje do materiału YT)Teledysk utworu "Szlak Piastowski - dla małych i dużych, rodzinnych podróży..." (źródło: youtube.com)

Chcemy, aby podróżowanie po Szlaku Piastowskim było dla turystów kwintesencją radości i beztroski, wspaniałą wesołą przygodą. Organizując coroczne święto szlaku, jakim jest "Weekend na Szlaku Piastowskim", próbujemy zaprezentować go w nowej, nieznanej dotąd odsłonie, tak, by nie kojarzył się jedynie z kartami "poważnej" historii. My talię tych kart powiększamy o zabawę, muzykę, rozrywkę. Obiekty Szlaku mają naprawdę wiele do zaoferowania - poza klasycznym zwiedzaniem ekspozycji czy standardowymi spacerami z przewodnikiem. - mówi Lidia Łączny, koordynator akcji.

Dla małych i dużych rodzinnych podróży
Kumpelskich wypadów
Do Piastów, pradziadów
Szlakiem ruszamy, Was zapraszamy
Z historią w plecaku do źródeł zmierzamy (x2)

Przychodzi maj, kwitną drzewa
Wielkopolska i Kujawy to raj
Czy to od wschodu aż po zachód
Z południa jedziesz czy północny gna wiatr
Na swojej drodze już za zakrętem
Czeka ciebie historii świat
Początki Polski , kolebka Piastów
Zobacz jak powstał nasz kraj

Dla małych i dużych rodzinnych podróży
Kumpelskich wypadów
Do Piastów, pradziadów
Szlakiem ruszamy, Was zapraszamy
Z historią w plecaku do źródeł zmierzamy (x2)

Gniezno i Poznań, Ostrów Lednicki
To znane miejsca chyba dla wszystkich
Ale w Grzybowie, Gieczu, Koninie
Też się nie nudzisz a historia płynie
Klasztory Cystersów tajemnice skrywają
Romańskie budowle chłodny cień dają
A pod Płowcami wyobraź to sobie
Łokietek wyleczył germanofobię

Dla małych i dużych rodzinnych podróży
Kumpelskich wypadów
Do Piastów, pradziadów
Szlakiem ruszamy, Was zapraszamy
Z historią w plecaku do źródeł zmierzamy (x2)

Wieża ponad Gopłem myszy czuje
Wenecja z Biskupinem ciągle zaskakuje
Strzeleckie kolumny, panny roztropne
Przy nich o cnotach i przywarach wspomnę
Zachowuj porządek, szanuj pracę ludzi
Bądź wciąż uśmiechnięty, nie pozwól się nudzić
A gdy ktoś zapyta o atrakcje Polski
Możesz powiedzieć śmiało: Szlak Piastowski

Zaczęło się od Hot16Challenge2

Klip powstał dzięki talentowi i zapałowi pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Mężczyźni na rowerach przed tablicą informacyjną Szlaku Piastowskiego (źródło: youtube.com)Obiekty Szlaku Piastowskiego są świetnie oznakowane (źródło: youtube.com)

Zainspirował nas dotychczasowy dorobek muzyczny pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego, którzy swoje wydarzenia i projekty ubarwiają właśnie tą formą twórczości. Okazało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielili się swoją wiedzą i talentem - dodaje Lidia Łączny. 

Mężczyźni stojący w wodzie po kolana. Patrzą w stronę wyspy lednickiej (źródło: youtube.com)Ktoś tu się chyba spóźnił na prom :-) (źródło: youtube.com)

Michał Pilas i Jarosław Mikołajczyk to główni twórcy muzycznego zamieszania na Szlaku Piastowskim. Odpowiedzialni zostali za stworzenie muzyki, tekstu i praktycznie całą postprodukcję klipu. I jak to w tego typu projektach bywa, pomimo presji czasu, wszystko zdaje się idealnie współgrać. W ciągu trzech minut wspominają o większości atrakcji na Szlaku, świetnie nawiązują do piastowskiej historii, a obrazkami w tle zostają kluczowe miejsca Szlaku Piastowskiego w Wielkopolsce. Co więcej treść klipu daje do zrozumienia, że po Szlaku można podróżować także rowerem, a to kolejny jego atut. Wesoła melodia i tekst, który "wpada w ucho", to kolejne plusy tej produkcji. Jej powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu akcji przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w ramach projektu "Weekend na Szlaku Piastowskim".

 "Weekend na Szlaku Piastowskim" po raz piąty!

"A gdy ktoś zapyta o atrakcje Polski, możesz powiedzieć śmiało  - Szlak Piastowski!" I to właśnie te atrakcje będą tworzyły zbliżający się "Weekend na Szlaku Piastowskim". Czy usłyszmy na nim także nuconą melodię "dla małych i dużych..."? Czas pokaże. 

Baner akcji "Weekend na Szlaku Piastowskim"

Tegoroczna edycja święta Szlaku Piastowskiego zorganizowana będzie w nieco innej formie. Doświadczenie epidemii sprawiło, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego główny termin weekendu pozostaje niezmienny – okolice Nocy Kupały, ale czas świętowania wydłużamy o kolejne 30 dni! Akcja organizowana w dniach 18-20 czerwca 2021 r. Wydarzenia towarzyszące potrwają do 17 lipca 2021 r.

Mężczyźni na rowerach zwiedzają Szlak Piastowski (źródło: youtube.com)Szlak Piastowski to doskonały pomysł na rowerowe wypady (źródło: youtube.com)

"Weekend na Szlaku Piastowskim" to wyjątkowe przedsięwzięcie organizowane na terenie Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Na Szlak można wybierać się zawsze i niezależnie od wieku. Przygotowane przez organizatorów zróżnicowane atrakcje są gwarantem, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

źródło: Klaster Turystyczny "Szlak PIastowski w Wielkopolsce"

Zapisz się na newsletter