Życie w czasach Piastów

Zastanawiacie się jak wyglądało życie w czasach Piastów? Posłuchajcie zatem...

Do posłuchania

Cykl słuchowisk, opowiadających o życiu w średniowieczu, powstał na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej PAŁUKI, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wszystkie odcinki są dostępne na platformie YouTube jako playlista.

Smartfon leżący na blacie stołu. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów".Posłuchaj wszystkich odcinków z serii "Życie w czasach Piastów"

Życie w średniowiecznym grodzie

Czym różniły się piastowskie grody od dzisiejszych miast? Jak ludzie organizowali sobie przestrzeń? Czy mieli dużo czasu wolnego? Kto wytwarzał klucze i zamki do drzwi? A kto garnki? Kto rozstrzygał spory? I kiedy to robił? Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Życie w średniowiecznym grodzie" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Dłonie kobiety trzymające smartfona. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Życie w średniowiecznym grodzie" pierwszy odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

Wierzenia i magia

W co wierzono w X w.? Czy znamy wszystkie słowiańskie bóstwa? Czy Słowianie budowali świątynie? Czy przejście na chrześcijaństwo było łatwe? Co oznacza sformułowanie "interpretatio christiana"? Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Wierzenia i magia" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Dłonie kobiety trzymające smartfona. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Wierzenia i magia" drugi odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

Co jadano?

Co stanowiło podstawę diety? Czy Słowianie jedli mięso? Czy używali przypraw? Czy w średniowieczu istniało coś słodszego niż miód? Jak przechowywano pokarmy? Czy pito wodę? Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Co jadano?" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Dłoń kobiety trzymająca smartfona. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Co jadano?" trzeci odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

Sacrum

Jak Dobrawa wpłynęła na Mieszka I? Kto był pierwszym biskupem? Gdzie wzniesiono pierwszą katedrę? Skąd przybyli pierwsi zakonnicy? Gdzie się osiedlili? Kto określił się mianem "polonie civis"? Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Sacrum" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Dłonie kobiety trzymające smartfona. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Sacrum" czwarty odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

Sztuka i muzyka

Czy istniała sztuka dla sztuki? Czym jest śpiew biały? A czym wyróżniał się śpiew sakralny? Czy sztuka zbliżała ludzi do Boga? Jakich instrumentów wówczas używano? Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Sztuka i muzyka" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Smartfon na blacie. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Sztuka i muzyka" piąty odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

Grody Pałuk

Gdzie założono najstarsze opactwo Cystersów w Wielkopolsce? Kiedy powstał Wągrowiec? Jaki wpływ na jego lokację miało Łekno? Jaką rolę pełnił Żnin? Kim był kasztelan?  Ciekawią się odpowiedzi na powyższe pytania? Zatem posłuchaj odcinka pt. "Grody Pałuk" z cyklu "Życie w czasach Piastów".

Dłonie kobiety trzymające smartfona. Na ekranie playlista YT pt. "Życie w czasach Piastów"."Grody Pałuk" szósty odcinek serii "Życie w czasach Piastów"

 

źródło: paluki.travel.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter