Który ze światów mógłby być Twoim? Daj się porwać przeszłości!

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie ma niecodzienną możliwość zaprezentować jeden z największych w Polsce i najbardziej różnorodnych zabytków z X-XII w. odkrytych na Ostrowie Lednickim i w jego najbliższej okolicy – ponad 300 wyjątkowych eksponatów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim.

Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, sprawujących opiekę nad Pomnikami Historii, tj. Rezerwatem Archeologicznym w Biskupinie i wyspą Ostrów Lednicki. Miejsca te o najwyższej wartości historycznej, naukowej i kulturowej stanowią jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych na Szlaku Piastowskim.
Ekspozycja na wystawie "Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim” w Biskupinie (źródło: biskupin.pl)

Wystawa prezentuje tytułowe "trzy światy" wczesnego średniowiecza, czyli:

  • życie na dworze władcy,
  • aspekt chrystianizacji i kultu chrześcijańskiego,
  • pracę "zwykłych" ludzi, wytwarzających dobra m.in. zaspokajające potrzeby władcy.

Ostrów Lednicki kopalnią wiedzy

Najlepszym przykładem pozwalającym chociażby w części, zaprezentować życie ludzi w centrum kluczowych wydarzeń, pośrednio i bezpośrednio kształtujących państwo polskie jest Ostrów Lednicki. Na największej z wysp jeziora Lednica znajdują się pozostałości rezydencjonalno-stołecznego grodu z przełomu X i XI w. stanowiącego wraz z mostami, pobliskimi osadami, cmentarzyskami, placami targowymi rozbudowane centrum osadnicze. 
Plakat wystawy "Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim” (źródło: biskupin.pl)

W oparciu o zabytki z osady przygrodowej na Ostrowie Lednickim wystawa przedstawia wytwórczość wczesnośredniowieczną, między innymi garncarstwo, bednarstwo, stolarstwo, kowalstwo czy rogownictwo. Można tu zobaczyć narzędzia rolnicze takie jak: sierpy, półkoski, radlice, przedmioty służące do połowu ryb – haczyki, ościenie, sieci, a także dłubankę – łódź wykonaną z jednego pnia drzewa.

Co jeszcze można zobaczyć na wystawie?

Na wystawie prezentowana jest makieta kamiennego pałacu Mieszka I z unikatową kaplicą, w której znajdują się baseny chrzcielne oraz model kościoła grodowego, w którym najprawdopodobniej pochowano przedstawicieli rodu Piastów oraz przechowywano cenne relikwie. Zwiedzając wystawę można obejrzeć najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim – stauroteka, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany w kości słoniowej, trójramienny trybularz z żelaza z otworami do zawieszenia kadzielnicy, kościane płytki ze skrzynki relikwiarzowej, czy też pozłacane okucie księgi liturgicznej.
Ekspozycja wystawy "Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim” w Biskupinie (źródło: biskupin.pl)

W jednej z największych gablot pokazane są topory, groty włóczni, miecze, hełm z nosalem, kolczugę oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, zabytki stanowiące część najcenniejszej w Polsce i unikatowej w skali Europy kolekcji wczesnośredniowiecznych militariów z Ostrowa Lednickiego i jego najbliższej okolicy.

Dodatkowym elementem wystawy są efekty dźwiękowe takie jak: odgłosy codziennych prac wykonywanych przez mieszkańców podgrodzia, dźwięki książęcej biesiady oraz refleksyjny śpiew towarzyszący pierwszym mszom.

,,Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim" to jedna z bardziej kompleksowych i złożonych ekspozycji czasowych, prezentowanych w ostatnich latach w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Z myślą o najmłodszych w wystawę wkomponowano kolorowe elementy graficzne i przystępne, proste opisy.

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl”

Wystawa "Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Archeologiczne w Biskupinie aż do końca lutego 2021 r. Niemniej warto już teraz wybrać się do Biskupina. W najbliższą sobotę (4 lipca) o godz. 18:30, na teranie Muzeum odbędzie się wyjątkowy koncert. Można by nawet rzec, że kameralny - ponieważ dostępny tylko dla 150 osób.

Muzycy Zespołu Muzyki Dawnej "Huskarl" (źródło: YouTube.com)

W promieniach zachodzącego słońca wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl” - gnieźnieński zespół założony w 2016 roku grający muzykę średniowieczną, renesansową, tradycyjną i folkową. Bilety do nabycia na stronie Muzeum.

 

źródło: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Zapisz się na newsletter