Aż 8 Pomników Historii znajdziesz na Szlaku Piastowskim

W 2018 r. dwa obiekty Szlaku Piastowskiego uzyskały status Pomnika Historii. Obecnie aż osiem zabytków, wpisanych w przestrzeń najstarszego polskiego szlaku kulturowego, posiada to najwyższe wyróżnienie. 

100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości

10 grudnia br. w Teatrze Narodowym w Warszawie, podczas gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości" do tego elitarnego grona dołączyło kolejnych 14-cie zabytków. Wśród wyróżnionych znalazła się katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku - ozdobiona najstarszymi w Polsce gotyckimi witrażami. Wcześniej - w kwietniu br. - tą formą ochrony objęty został również zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, będący siedzibą jednego z najstarszych żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce i najlepiej zachowanym przykładem na temat budownictwa zgromadzenia premonstratensów w naszym kraju. W Strzelnie znajduje się również nie tylko najliczniejszy, ale także najbardziej oryginalny zespół rzeźby romańskiej na terenie naszego kraju.

Dla wszystkich wyróżnionych miejsc zostały przekazane symboliczne tablice upamiętniające jubileusz odrodzenia Niepodległej, które zostały wykonane według projektu artysty grafika Krzysztofa Słomki. 

Pomniki Historii - najwyższa forma ochrony zabytków

Od 1994 r. do dziś statusem "pomnika historii" objętych jest w całym kraju 105 obiektów. Status ten przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. 

 Oficjalne logo pomników historii ustanowione w 2011 roku (źródło: Wikipedia)

Lista pomników historii jest otwarta. Zawiera obiekty i obszary reprezentujące najwybitniejszą grupę zabytków, odzwierciedlającą bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego w Polsce. Należą do nich oprócz pojedynczych obiektów także zespoły staromiejskie, komponowane krajobrazy kulturowe, dzieła budownictwa obronnego, pola bitewne, kanały, zespoły budowlane czy zespoły klasztorne.

Pomniki Historii na Szlaku Piastowskim

Na Szlaku Piastowskim znajduje się obecnie 8 Pomników Historii. Są to:

Gdzie szukać informacji o obiektach zabytkowych?

Najlepiej na stronie zabytek.pl, administrowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Portal oferuje olbrzymią bazę danych – zdjęcia, mapy i opisy ok. 80 tys. obiektów. Dla zalogowanych użytkowników portal zabytek.pl oferuje dodatkowe funkcjonalności, w tym planer wycieczek czy obiekty 3D w postaci siatkowych modeli MESH.  

Zdjęcie osoby siedzącej przez komputerem z wyświetloną stroną www.zabytek.pl

 

źródło: prezydent.pl, zabytek.pl, nid.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter