Przemysł II - ostatni król z wielkopolskiej linii Piastów

725 lat temu, w 1295 r., 38-letni Przemysł II został został królem Polski. Nim jednak tego dokonał musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Jakimi? Obejrzyjcie najnowszy odcinek "Historii Bez Cenzury". Po raz kolejny Wojtek Drewniak powraca do pocztu królów polski.  

Niechlubna legenda

Dobrze zapowiadający się związek, a później nieszczęśliwa miłość i zbrodnia. Nie każdy z polskich władców ma tak gorzką historię w swoim życiorysie. Czy wydarzenia opisane w legendzie pt. Przemko i Ludgarda faktycznie się wydarzyły? Zdania są podzielone. Ale jak wiadomo w każdej historii jest ziarnko prawdy. 
Kobieta siedząca przed ekranem komputera. Czyta legendę pt. Przemko i Ludgarda, opublikowana na stronie internetowej Szlaku Piastowskiego.

Opierając się na aktualnych ustaleniach, można uznać, że trwające dekadę małżeństwo Przemysła i Ludgardy nie było udane. Duży wpływ na ten stan rzeczy miał fakt, że para w tym czasie nie doczekała się potomka. Czy zatem w Przemyśle rosła niechęć do żony uznawanej za bezpłodną? Czy myślał on o kolejnej żonie? Można tak przypuszczać. Wszak jego plany względem zjednoczenia kraju były dalekosiężne. Męski potomek byłby więc gwarantem ciągłości tych zamierzeń. Tym bardziej nagła śmierć Ludgardy rodziła i nadal rodzi podejrzenia, że śmierć księżnej była nienaturalna. Pewnych dowodów jednak brak. Niemniej odrzucenie przez Przemysła żałoby po zmarłej żonie, która to była powszechnie lubiana, nasuwa wniosek, że mógł być on w całą historię co najmniej  zamieszany.

O Piastach na kanale "Historia Bez Cenzury"

Powyższy wątek, to jednak tylko jedna z wielu bardzo ciekawych historii z życia czwartego polskiego króla z rodu Piastów. Obejrzyjcie najnowszy odcinek "Historii Bez Cenzury". Poznajcie krótka historię o Przemyśle II.

Zrzut ekranu z kanału "Historia Bez Cenzury"

Jak wspominaliśmy na samym na początku. Na kanale "Historia Bez Cenzury" co jakiś czas pojawiają się tematy związane ze Szlakiem Piastowskim. Były życiorysy Piastów i historie związane z ich epoką. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich:

  

źrodło: youtube.com, wikipedia.pl 

Zapisz się na newsletter