Badania Polskiej Organizacji Turystycznej dot. wyjazdów turystycznych

Polska Organizacja Turystyczna, na koniec kwietnia br., zbadała nastawienie polskich turystów do wyjazdów krajowych i zagranicznych.  Wyniki są mocno budujące dla branży turystycznej, bowiem ponad 30% Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd w najbliższym czasie. To również doskonała informacja dla obiektów Szlaku Piastowskiego. 

Pierwsze turystyczne jaskółki

Polacy tęsknią za podróżami. Z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że aż 30% Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Aż 87% z nich chce podróżować po Polsce. Obok ceny wyjazdu niezwykle istotnym czynnikiem decyzyjnym jest fakt podwyższenia standardów higienicznych. 

To pozwala nam z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji i z pewnością jest dobrą prognozą dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce - akcentuje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

2020 05 04 badania pot 1

Według badania dla ożywienia ruchu turystycznego duże znaczenie będzie miało równoczesne otwarcie niektórych atrakcji turystycznych, w tym muzeów i innych miejsc kultury. Najchętniej turyści skorzystają z noclegu w hotelach (45%) i innych obiektach noclegowych (19%). Polacy nie boją się dalszych podróży – aż 59% badanych jest chętna na wypoczynek w innym regionie (ponad 200 km od miejsca zamieszkania). Wielu chce lepiej poznać także własny region (31%).

Nie odwołuj podróży. Zmień termin. Wspieraj polską turystykę.

Wiele osób mogło w ostatnim czasie spotkać się z tym hasłem w sieci. Akcja miała na celu pomóc przetrwać pierwszy szok branży turystycznej, która w związku z epidemią koronawirusa z dnia na dzień przestała funkcjonować. 
2020 05 04 badania pot 2

Od dziś obiekty hotelarskie i miejsca noclegowe na nowo będą mogły być otwarte dla turystów.  Wiadomym jest, że nie wszystko będzie działało jak jeszcze miesiąc temu. Zarówno turyści, jak i gestorzy obiektów będą musieli nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Ministerstwo Rozwoju, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla hoteli, obiektów i pensjonatów, pozwalające im funkcjonować w trakcie pandemii. Działania te związane są z II etapem odmrażania gospodarki, w ramach którego rząd zdecydował się otworzyć hotele, usługi noclegowe oraz część atrakcji turystycznych.

 

źródło: pot.gov.pl, turystyka.wp.pl, gov.pl

Zapisz się na newsletter