Czy Świętosława była matką królów?

Świętosława to postać praktycznie nieznana. Kim była córka Mieszka I i Dobrawy? Czy postać pojawiająca się w nordyckich legendach to właśnie ona? Czy Świętosława była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów, królową trzech krajów, matką trzech królów?Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz na mobilnej wystawie przygotowanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” 

To najnowszy projekt gnieźnieńskiego muzeum. Nie ma on jednak formy typowej ekspozycji. To wystawa mobilna składająca się ze ścian materiałowych, na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy, czyli skandynawskiej Sygrydy-Storrady.

Wystawę prezentowana jest obecnie (do 28 października br.) w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Kingi w Kamionce Wielkiej (woj. małopolskie). Jeszcze w tym roku ekspozycja odwiedzi: 

  • Ośrodek Kultury w Białowieży (woj. podlaskie),
  • Muzeum Regionalne w Wolinie (woj. zachodniopomorskie)
  • Zakład Karny w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie).         

Polska Królowa Wikingów

Postać Świętosławy przybliżają też twórcy kanału Historia Bez Cenzury. Wojtek Drewniak, w swoim stylu, przedstawia losy córki Mieszka I.

 

źródło: muzeumgniezno.pl, youtube.com (kanał Historia Bez Cenzury)

Zapisz się na newsletter