Dziedzictwo kulturowe Wielkopolski w internecie

Rozwoj technologii pomoga muzealnikom nie tylko chronić posiadane zbiory, ale także promować je i udostepniać szerokiemu gronu odbiorców. Poznajcie projekt "Muzea Wielkopolski", który ma właśnie takie zadanie.

Na komputrze i w smartfonie

Projekt "Muzea Wielkopolski" to internetowa platforma edukacyjna - www.muzeawielkopolski.pl oraz aplikacja mobilna (dostępna na platformy Android oraz iOS), których zadniem jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Wielkopolski. Dzięki nim muzealne kolekcje stały się multimedialnymi centrami wiedzy, dostępnymi dla zainteresowanych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Teraz bez wychodzenia z domu można poznać najcenniejsze zbiory, często w trójwymiarowym obrazie.

zdjęcie komputera z wyświetloną strona internetową www.muzeawielkopolski.pl

Tysiące zabytków, setki kolekcji

Póki co w projekcie uczestniczą dwie jednostki - Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - niemniej w jego bazie znajduje się już ponad 10 tysięcy cyfrowych zabytków. Od unikatowej monety sprzed tysiąca lat po przedwojenne drzeworyty. A w planach są kolejne - chociażby fonograficzne zapisy pieśni. Każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że oba muzea mają bogate zbiory okresu piastowskiego, w tym:

  • Piastów dzieje malowane - kolekcja obrazów i litografii pochodzących z XIX i z początków XX wieku, prezentujących artystyczną wizję legendarnych i historycznych wydarzeń dotyczącą początków Państwa Polskiego.
  • Kolekcja zabytków archeologicznych z Gniezna - kolekcja licząca 600 muzealiów archeologicznych pochodzących z wykopalisk z terenów całej Wielkopolski, zarówno wytworów rodzimych, jak i importów. Obrazuje cały przekrój kultury materialnej w okresie wczesnego średniowiecza.

smartfon z aplikacją "Muzea Wielkopolski"

Historia na wyciągnięcie ręki

Zwiedzanie wirtualnego muzeum jest doskonałym narzędziem edukacji dla szkół, których uczniowie nie mogą w godzinach lekcyjnych udać się na wycieczkę do tradycyjnej placówki, a także dla osób niepełnosprawnych. Nie wychodząc z domu, można w dowolnej chwili surfować po wirtualnych muzeach, ich salach i kolekcjach, oszczędzając jednocześnie czas i pieniądze.

Portal umożliwia dodawanie poszczególnych eksponatów do schowka, a następnie wydrukowanie ich w formie prezentacji w postaci pliku pdf. Z kolei aplikacja mobilna (Android / iOS) umożliwia poznanie wybranych „zabytków tygodnia” z każdego muzeum oraz dostarcza bieżących informacji o wydarzeniach, wydawnictwach i wystawach.

mężczyzna przegladający stronę internetową www.muzeawielkopolski.pl na laptopie

Zobacz na komputerze i przyjedź do muzeum

Jak podkreslają autorzy projektu wirtualne muzeum nie zastąpi nam bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Nie odda specyficznej atmosfery: zapachu, aury tajemniczości, obcowania z rzeczywistym obiektem. Ale na pewno otwiera nowe możliwości, a perspektywy stojące przed tą dość nową dziedziną muzealnictwa są ogromne. Wizyta na portalu może też zainspirować nas do późniejszego przyjazdu i zwiedzania placówki.

Muzea w różny sposób starają się zachęcić gości: Szreniawa i Lednica słyną z organizacji festynów rodzinnych i pikników, wiele placówek organizuje ferie dla najmłodszych czy lekcje muzealne. Digitalizowanie zbiorów też ma przyciągnąć kolejnych odbiorców kultury i sztuki.

 

źródło: www.muzeawielkopolski.pl, www.monitorwielkopolski.pl

Zapisz się na newsletter