Zanim Chrobry nałożył na głowę koronę

Widzieliście już najnowszą animację historii o Lechu, Czechu i Rusie? To część kampanii zbliżającej się wielkimi krokami rocznicy tysiąclecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie.

LEGO w służbie historii

Na facebook'owym profilu Gniezno2025 ukazała się animowana wersja legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Powstała ona w ramach przygotowań do 1000. rocznicy koronacji polskich królów Bolesława Chrobrego i Mieszka II, przypadającej na przyszły rok.  

Cykl filmów, które są zaplanowane w ramach tej inicjatywy, mają opowiadać o najważniejszych wydarzeniach sprzed ponad tysiąca lat. Wszystkie w formie animacji będą stworzone jako wersje „klocków LEGO” - mówią urzędnicy gnieźnieńskiego magistratu.

aranżacja z klocków LEGOźródło: gniezno.eu

Pierwszym z nich, który został przygotowany, jest legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Dlaczego? Ano... zanim Chrobry nałożył na głowę koronę, musiało się wydarzyć mnóstwo ważnych rzeczy! Na przykład do Gniezna musiał przybyć Lech, legendarny twórca Państwa Polan. A jak to dokładnie było? Zobaczcie przygotowaną przez nas animację, a się dowiecie!

 

źródło: gniezno.eu

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter