Najdłuższa noc w roku

Przenieś się w magiczny świat, gdzie noc splata się z ogniem i wodą, gdzie tajemnica spotyka radość, a duchowość łączy się z naturą. Zapraszamy Was na niezwykłą Noc Kupały na Lednicy i w Brześciu Kujawskim!

 

 

Ten jeden, jedyny moment w roku…

Zapraszamy wszystkich entuzjastów kultury i tradycji na magiczną Noc Kupały na Lednicy! To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w dniu 24 czerwca i będzie pełne fascynujących atrakcji dla całej rodziny.

Od godziny 18:00 do 20:00, w Małym Skansenie powstanie urokliwe targowisko rzemiosła i jadła, gdzie będzie można zakupić piękne rękodzieło oraz smakowite przysmaki. Dodatkowo, na specjalnym stanowisku przyrodniczym Kasztelanii Ostrowskiej będzie można poznać tajemnice otaczającej nas przyrody.

Dla wszystkich chętnych uczestnictwa w tradycji Nocy Kupały organizatorzy przygotowali warsztaty zaplatania wianków. Będzie to doskonała okazja do wspólnego tworzenia pięknych ozdób, które potem zostaną puszczone na wodę. Warsztaty plastyczne, wykorzystujące metodę sitodruku, dadzą możliwość rozwoju twórczego i stworzenia unikalnych przedmiotów. Natomiast warsztaty etnobotaniczne pozwolą odkryć tajniki tworzenia tradycyjnych kadzideł.

plakat wydarzenia

O godzinie 20:00 rozpocznie się niezwykły koncert zespołu "Odpoczno". Ich magiczne melodie przeniosą nas w inny wymiar, tworząc niezapomnianą atmosferę tej wyjątkowej nocy. A gdy słońce zniknie za horyzontem, około 21:30, rozpocznie się tradycyjne widowisko obrzędowe przygotowane przez Zespół Tańca Ludowego "Poligrodzianie". Ich tańce i rytuały ożywią starodawne tradycje, a finałem będzie wspólne puszczenie wianków na wodę.

Na zakończenie wystąpi zespół Kirszenbaum.

Udział w tym wyjątkowym wydarzeniu jest płatny. Bilet normalny kosztuje 20 zł, bilet ulgowy 10 zł, a dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny. Przygotujcie się na niezapomnianą noc pełną magii i tradycji na Lednicy!

Poszukaj Kwiatu Paproci w Brześciu Kujawskim

Wieczór 24 czerwca w Brześciu Kujawskim rozpocznie się od warsztatów plecenia wianków, na których będzie możliwość stworzenia własnych ozdób. Równocześnie odbędą się warsztaty wikliniarskie, gdzie będziecie mogli nauczyć się podstaw tego rzemiosła i stworzyć własne wyjątkowe wyroby z wikliny.

Dla pasjonatów rękodzieła organizatorzy przygotowali także pokazy naturalnego farbowania tkanin, na których specjaliści podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami w tej dziedzinie. Będzie to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie barw i odkrycia niezwykłych technik tworzenia pięknych, naturalnie barwionych tkanin.

Jeśli interesuje Was wiedza o ziołach i ich magicznych właściwościach, nie możecie przegapić spotkania z zielarką. Zielarka odpowie na Wasze pytania, podzieli się sekretami zielarstwa i odkryje tajemnice roślinnych eliksirów.

Dla miłośników tradycji czeka także pokaz tkactwa, gdzie będziecie mogli zobaczyć, jak powstają piękne i wyjątkowe tkaniny w dawnych technikach - poczuj atmosferę dawnych zakładów tkackich.

plakat wydarzenia

Podczas tego wyjątkowego wieczoru Drużyna Wojów Piastowskich Jantar zaserwuje Wam słowiańskie podpłomyki - smakowite dania, które ożywią Wasze podniebienia i wprowadzą Was w klimat słowiańskiej tradycji kulinarnej.

Ale to jeszcze nie wszystko! O godzinie 21:12, rozpocznie się spektakl "Kwiat Paproci" w wykonaniu Teatru Latarnia. To magiczne widowisko przeniesie Was w świat legend i baśni, wprowadzając Was w atmosferę tajemniczości i magii.

Po spektaklu odbędzie się potańcówka! Od godziny 22:22 do północy Kapela Braci Rejwów rozgrzeje parkiet swoją tradycyjną muzyką.

Noc Świętojańska w Brześciu Kujawskim to wydarzenie bezpłatne.. Zapraszamy Was serdecznie, abyśmy mogli wspólnie celebrować magię letniego przesilenia i cieszyć się niezapomnianą atmosferą tej wyjątkowej nocy!

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie turystyczny.brzesckujawski.pl

 

źródło: lednicamuzeum.plturystyczny.brzesckujawski.pl

Zapisz się na newsletter