Europejskie Dni Archeologii i nie tylko

Weekendy na Szlaku Piastowskim to najlepsza okazja do poznania piastowskich historii! Teraz jest ku temu jeszcze lepsza okazja, ponieważ obiekty Szlaku prezentują atrakcje, których ciężko szukać poza sezonem. Wielkopolska i Kujawy zapraszają!

Piastowskie zabawy przy Baszcie Dorotce

Kolejna edycja imprezy pn. Kalisz na Szlaku Piastowskim rozpocznie się w najbliższą sobotę (17.06.2023 r., godz. 15:00) przy jedynej zachowanej kaliskiej baszcie. Pracownicy Informacji Turystycznej zachęcają do uczestnictwa, obiecując poznanie średniowiecznych rycerzy, ich zwyczajów i kultury.

Będziemy mogli obejrzeć widowiska walki, a wszyscy zainteresowani będą mieli okazję spróbować swoich sił w pojedynkach. Ponadto, nie zabraknie gier, zabaw, rękodzieła i warsztatów ceramicznych. Dla głodnych uczestników przygotowano chleb ze smalcem, ogórki kiszone i podpłomyki.

Podczas imprezy odwiedzimy także klasztor franciszkanów. Organizatorzy podkreślają, że w sali średniowiecznej będzie można zobaczyć niezwykłą replikę prasy Gutenberga oraz wziąć udział w pokazie ebru - technice barwienia papieru. Przewodnicy kaliskiego oddziału PTTK poprowadzą nas przez wszystkie atrakcje, a legendarna Dorotka będzie naszym przewodnikiem. Zaproszeni zostaniemy do udziału w grze miejskiej oraz wyjątkowym spacerze.

chłopiec rzucający obręczami do celuźródło: kalisz.pl

Podczas imprezy będziemy mieli okazję zwiedzić Centrum Baśni i Legend oraz Lokacji Miasta wraz ze skarbcem, obejrzeć pokazy rycerskie, wziąć udział w dawnych grach i zabawach oraz uczestniczyć w plenerze malarskim pod basztą. Odbędą się również warsztaty ceramiczne oraz koncert muzyki dawnej przy baszcie Dorotce, gdzie wystąpi zespół Rodzanice.

Dla dzieci przewidziane są animacje prowadzone przez Dorotkę. Dodatkowo, będziemy mieli okazję odwiedzić starą drukarnię u Ojców Franciszkanów.

Warto również wspomnieć, że odbędzie się koncert muzyki dawnej w sali rycerskiej u Ojców Franciszkanów, gdzie wystąpi zespół Rodzanice. A także, będzie spotkanie z sokolnikiem.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej miasta

Święto Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

To wyjątkowe święto patronki Inowrocławia przeniesie każdego miłośnika Piastów w czasie, zamieniając rynek w pełne magii średniowieczne obozowisko.

17 czerwca br. (sobota) od godzi. 15:00 będziemy mieli okazję podziwiać widowiskowy orszak królowej Jadwigi po którym zostanie zaprezentowana inscenizacja "Legendy o Królowej Jadwidze i Krzyżakach", która porwie nas w świat dawnych czasów.

plakat wydarzenia - święto królowej Jadwigi źródło: inowroclaw.pl

To jednak nie koniec atrakcji! Dla odwiedzających Inowrocław gości, przygotowało wiele tematycznych rozrywek, które oczarują każdego. Będziecie mieli okazję spróbować swoich sił w historycznych grach i zabawach, doskonalić celność strzałów z łuku do tarczy, sprawdzić swoje umiejętności w rzucaniu włócznią oraz wziąć udział w ekscytującym wyścigu drużyn na nartach. Czekają również na Was pojedynki rycerskie, walki na worki, przeciąganie liny oraz niezwykły bieg damy i rycerza. A może chcielibyście spróbować rzucić kolczugą na odległość? To tylko niektóre z atrakcji, jakie dla Was przygotowano

Święto Królowej Jadwigi, organizowane przez Miasto Inowrocław, wpisuje się w ramy "Weekendu na Szlaku Piastowskim".

Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji, by przenieść się w czasie i przeżyć niezapomniane chwile w Świecie Królowej Jadwigi.

Inowrocław na Szlaku Piastowski – spacer z przewodnikiem po inowrocławskich zabytkach Szlaku Piastowskiego

Zwiedzaj Szlak Piastowski z inowrocławskimi przewodnikami!

Przewodnicy z Inowrocławia wprowadzą Cię w niesamowity świat średniowiecznego „Miasta na soli” już 18 czerwca podczas spaceru organizowanego w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. Spacer rozpocznie się o godzinie 10:00 na Rynku, przy pomniku Królowej Jadwigi.

Trasa wycieczki obejmuje niezwykłe miejsca, takie jak Bazylika Mniejsza im. NMP, fragmenty muru obronnego, wspaniałą makietę klasztoru franciszkanów oraz malowniczy kościół pw. Św. Mikołaja. Przewodnik opowie Ci o historii i tajemnicach tych miejsc, otwierając przed Tobą nieznane dotąd światy.

Nie przegap tej okazji, aby odkryć Inowrocław w unikalny sposób. Przyłącz się do bezpłatnego spaceru w niedzielę i poczuj magię Szlaku Piastowskiego.  Zbiórka o godzinie 10:00 na Rynku, przy pomniku Królowej Jadwigi. Do zobaczenia!

Organizatorem spaceru jest Informacja Turystyczno-kulturalna w Inowrocławiu.

Europejskie Dni Archeologii i Noc Kupały w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza do udziału w obchodach Europejskich Dni Archeologii, w ramach których oprócz organizowanych wykładów popularnonaukowych odbędą się również warsztaty lepienia w glinie. W sobotę wieczorem odbędzie się wydarzenie Noc Kupały, które przybliży uczestnikom wydarzenia tradycje słowiańskie. W programie imprezy znajdą się m.in. warsztaty tradycyjnych pieśni kupalnych, spektakl dla dzieci zatytułowany "Magiczna Fasola", inscenizacja obrzędu kupalnego, potańcówka i tradycyjne wicie wianków i puszczanie ich na wodzie.

plakat wydarzenia - źródło: biskupin.pl

Nie przegapcie okazji, aby zgłębić tajemnice archeologii.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum.

 

źródło: biskupin.pl, kalisz.pl, inowroclaw.pl, lednicamuzeum.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter