Komiksowi bohaterowie przemierzają Szlak Piastowski

Najbardziej znani bohaterowie polskiego komiksu - Kajko i Kokosz, przybyli do Wielkopolski. Przez najbliższy rok będą ją przemierzali wzdłuż i wszerz, promując atrakcje turystyczne. Nie zabraknie ich również na Szlaku Piastowskim. Toż to przecież słowiańscy wojowie!

Nowa kampania promocyjna

Wielkopolska Organizacja Turystyczna pozyskała od Fundacji Kreska im. Janusza Christy licencję na wykorzystanie wizerunku postaci z komiksów o Kajko i Kokoszu w celu turystycznej promocji regionu. Wybór postaci jest nieprzypadkowy.

Słowiańscy wojowie z popularnego komiksu kojarzą się z czasami początków państwa polskiego, więc doskonale pasują do promocji Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski – mówi Artur Krysztofiak, Dyrektor Biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

W nowej kampanii promocyjnej postacie w serii tematycznych grafik i filmów odwiedzą miejsca związane z początkami Polski, a także pojawią się na żywo na wielu imprezach promujących region. Podążając tropem bohaterów każdy, zarówno starszy jak i młodszy będzie mógł poznać kolebkę naszego państwa.

laptop(źródło: magicmockups.com)

W tym roku na Szlaku Piastowskim będzie się działo naprawdę sporo! Kajko i Kokosz zabiorą turystów w podróż do dawnych warownych grodów, najstarszych polskich świątyń i klasztorów oraz ruin średniowiecznych zamków i odkryją archeologiczne skarby oraz piastowskie legendy. Ale Wielkopolska to nie tylko historia, to też przygoda i świetne miejsce na aktywny wypoczynek, więc razem z Kajakiem i Kokoszem będzie można udać się nad jeziora, rzeki, do lasu i na najróżniejsze imprezy plenerowe.

Zdecydowanie warto też śledzić media społecznościowe, gdzie na  kanale wielkopolska.travel na Tik Toku, Instagramie i Facebooku będą pojawiały się przygody Kajka i Kokosza w Wielkopolsce, zarówno w formie grafik jak i filmików - dodaje Dyrektor Biura WOT.  

Kampania promocyjna skierowana jest nie tylko do mieszkańców regionu, więc  Kajko i Kokosz z cityscreenów i citylightów zlokalizowanych m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy i Łodzi  będą zapraszać do przyjazdu do Wielkopolski. Będzie można ich znaleźć także na łamach prasy w całej Polsce.

Kim są Komiksowi bohaterowie?

Kajko i Kokosz, to dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.

Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 r. Natomiast na początku 2021 r. na platformie Netflix miała miejsce premiera serialu animowanego. Wcześniej (w 2006 r.) powstała krótkometrażowa animacja komputerowa w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego.

Gdzie spotkasz Kajko i Kokosza?

Jak do tej pory komiksowe postacie odwiedziły Festiwal Krajobrazu w Chalinie, a także zapraszały do Wielkopolski na pikniku nad Odrą w Szczecinie. Nieustraszeni wojowie zdążyli już odbyć specjalne szkolenie wojskowe w Grodzie Pobiedziska, a także spojrzeć na Wielkopolskę z góry podczas lotu balonem nad Lesznem.

Postacie Kajko i Kokosza stoją przy szklanej gablocie z komiksami.Komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy znajduje się w kanonie lektur szkolnych (fot. Krzysztof Piechocki)

Przez całe lato i aż do późnej jesieni będzie można spotkać Kajka wraz z Kokoszem na najróżniejszych wydarzeniach w całym regionie! Szczególnie polecamy imprezy odbywające się w przestrzeni Szlaku Piastowskiego!

 • 10.06 - „Piknik na fest!” w Parku Cytadela w Poznaniu
 • 16-17.06 - ANTIDOTUM Airshow Leszno
 • 24.06 - Noc Kupały na Lednicy
 • 8.07 - Festiwal Blues Express
 • 22.07 - Wystrzałowe Pyzdry
 • 29.07 - Tour de Pologne (Poznań)
 • 19.08 - Parada Parowozów w Wolsztynie
 • 20.08 - Turniej Wojów w Grzybowie
 • 17.09 - Dymarki Miedzichowskie
 • 30.09 - Piastowskie Baśnie i Legendy w Kaliszu
 • 26.10 - Konferencja TURYSTA 2023
 • 27-28.10 - Targi Tour Salon
 • 4.11 - Dziady w Gieczu
 • 11.11 - Parada z okazji imienin ul. Św. Marcin

Coś dla najmłodszych

Zachętą do podróży po Szlaku Piastowskim z dziećmi będzie książeczka ukazująca postacie podróżujące po miejscach związanych z Piastami oraz tematyczna kolorowanka. Jej dystrybucja rozpocznie się niedługo. Póki co warto sięgnąć po zeszyty z przygodami Kajka i Kokosza. Tym bardziej, że jedne z nich - "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" znajduje się na liście lektur szkolnych.

rysunkowe postaci wojów - Kajko i Kokosz - przy drewnianym drogowskazie z napisem WIELKOPOLSKIE(źródło: Wielkopolska Organizacja Turystyczna)

 

źródło: wielkopolska.travel

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter