Wydarzenie Historyczne Roku 2022 trafi do Gniezna?

Na ten zaszczytny tytuł ma szansę wystawa czasowa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Wielka Lechia – wielka ściema”. Za nami pierwszy etap plebiscytu. Teraz głos mają internauci.

Mamy swojego kandydata w prestiżowym plebiscycie

Wystawa czasowa Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Wielka Lechia – wielka ściema” walczy o nagrodę w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2022”. Spośród 200 zgłoszeń z całej Polski, jury wybrało 5, wśród których znalazła się wystawa gnieźnieńskiej placówki. To już sukces sam w sobie. Ale do szczęśliwego finału brakuje jeszcze kilku kliknięć. 

Obecnie trwa drugi etap konkursu, w którym internauci (w drodze głosowania) wybierają swojego kandydata. Głosy oddawać można za pomocą strony internetowej plebiscytu do 15 czerwca 2023 r.Zrzut ekranu ze strony internetowej Muzeum Historii Polski, na którym widać formularz do głosowania.Aby oddać swój głos należy z formularza dostępnego na stronie internetowej Muzeum Historii Polski należy wybrać po jednym wariancie z trzech kategorii: edukacja, wydarzenie, wystawa, wpisać swój adres mailowy, potwierdzić oddany głos za pomocą skrzynki elektronicznej i GOTOWE! 

Wyniki tegorocznej edycji plebiscytu poznamy 22 czerwca br. podczas uroczystej gali wręczenia statuetek i dyplomów.

Kilka słów o wystawie…

Wystawę pt. Wielka Lechia – wielka ściema, była dostępna dla zwiedzających od 14 sierpnia 2022 r. do 12 marca 2023 r. Obecnie na stronie Muzeum dostępna jest opcja wirtualnego spaceru, no i teledysk!

To szczególnie ważna wystawa. Opowiadała o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I - mówi Artur Wójcik, jeden z kuratorów wystawy.

Ekspozycja składała się z 3 części. Pierwszą był teatr cieni – film Dzieje Wielkiej Lechii według turbolechitów. W drugiej 10 wybranych filarów teorii Wielkiej Lechii opatrzono merytorycznym komentarzem, wykazując ich bezpodstawność i nienaukowość; zaprezentowano eksponaty mające rzekomo potwierdzać istnienie Wielkiej Lechii, a które nauka dawno już odrzuciła jako falsyfikaty (m.in. kamienie mikorzyńskie, tzw. Kronika Prokosza). Trzecia, najważniejsza część stanowiła podsumowanie ekspozycji: zawierała wyjaśnienie, czym faktycznie jest Wielka Lechia.

… kilka słów o plebiscycie

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany wspólnie przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Projekty do Plebiscytu można zgłaszać w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.

Widok strony internetowej plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2022". Na czarnym tle, białymi literami nazwa plebiscytu i poszczególne elementy menu. Między tłem a napisami zdjęcie statuetki. Warto odwiedzić stronę internetową plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2022". Oprócz tegorocznych nominatów można poznać dotychczasowych laureatów.

Członkami Jury tegorocznej edycji Plebiscytu są: 

  • Prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca (Uniwersytet Warszawski, Zastępca Przewodniczącego Rady MHP),
  • Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl),
  • Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia),
  • Dr Marek Mutor (I Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich).

 

źródło: whr.muzhp.pl

Zapisz się na newsletter