Na ten zaszczytny tytuł ma szansę wystawa czasowa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Wielka Lechia – wielka ściema”. Za nami pierwszy etap plebiscytu. Teraz głos mają internauci.
Mamy swojego kandydata w prestiżowym plebiscycie
Wystawa czasowa Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Wielka Lechia – wielka ściema” walczy o nagrodę w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2022”. Spośród 200 zgłoszeń z całej Polski, jury wybrało 5, wśród których znalazła się wystawa gnieźnieńskiej placówki. To już sukces sam w sobie. Ale do szczęśliwego finału brakuje jeszcze kilku kliknięć.
Obecnie trwa drugi etap konkursu, w którym internauci (w drodze głosowania) wybierają swojego kandydata. Głosy oddawać można za pomocą strony internetowej plebiscytu do 15 czerwca 2023 r.Aby oddać swój głos należy z formularza dostępnego na stronie internetowej Muzeum Historii Polski należy wybrać po jednym wariancie z trzech kategorii: edukacja, wydarzenie, wystawa, wpisać swój adres mailowy, potwierdzić oddany głos za pomocą skrzynki elektronicznej i GOTOWE!
Wyniki tegorocznej edycji plebiscytu poznamy 22 czerwca br. podczas uroczystej gali wręczenia statuetek i dyplomów.
Kilka słów o wystawie…
Wystawę pt. Wielka Lechia – wielka ściema, była dostępna dla zwiedzających od 14 sierpnia 2022 r. do 12 marca 2023 r. Obecnie na stronie Muzeum dostępna jest opcja wirtualnego spaceru, no i teledysk!
To szczególnie ważna wystawa. Opowiadała o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I - mówi Artur Wójcik, jeden z kuratorów wystawy.
Ekspozycja składała się z 3 części. Pierwszą był teatr cieni – film Dzieje Wielkiej Lechii według turbolechitów. W drugiej 10 wybranych filarów teorii Wielkiej Lechii opatrzono merytorycznym komentarzem, wykazując ich bezpodstawność i nienaukowość; zaprezentowano eksponaty mające rzekomo potwierdzać istnienie Wielkiej Lechii, a które nauka dawno już odrzuciła jako falsyfikaty (m.in. kamienie mikorzyńskie, tzw. Kronika Prokosza). Trzecia, najważniejsza część stanowiła podsumowanie ekspozycji: zawierała wyjaśnienie, czym faktycznie jest Wielka Lechia.
… kilka słów o plebiscycie
„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany wspólnie przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Projekty do Plebiscytu można zgłaszać w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.
Warto odwiedzić stronę internetową plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2022". Oprócz tegorocznych nominatów można poznać dotychczasowych laureatów.
Członkami Jury tegorocznej edycji Plebiscytu są:
- Prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca (Uniwersytet Warszawski, Zastępca Przewodniczącego Rady MHP),
- Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl),
- Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia),
- Dr Marek Mutor (I Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich).
źródło: whr.muzhp.pl