Najbliższe soboty (13 i 20 maja br.) dadzą okazję do odwiedzenia miejsc, które o historii polskiej państwowości i piastowskiej dynastii, informować powinny najwięcej. Za sprawą tegorocznej edycji Nocy Muzeów swoje drzwi otworzą obiekty Szlaku Piastowskiego.
Historia zaczęła się w Gnieźnie
Może to trochę przewrotny tytuł, bo ten temat nadal wznieca emocje, ale fakt jest taki, że Gnieźnieńska Noc Muzeów startuje 13 maja br. właśnie w Gnieźnie. Od godziny 15:00 możecie odwiedzić wystawy stałe i czasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (choć samo Muzeum czynne jest już od 9:00 i wstęp tego dnia jest bezpłatny - to tak w ramach przypomnienia 😜).
Tej Nocy otworzymy także magazyny! Pójdziecie tam, gdzie przechowujemy wszystkie nasze skarby. Jeszcze się wahacie? Co powiecie na wspólne nagranie teledysku do naszej nowej piosenki? - zapewniają muzealnicy.
Natomiast tuż przed zachodem słońca na miłośników historii czekają przewodnicy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wówczas to Drzwi Gnieźnieńskie i cała katedra nie będą skrywały żadnej tajemnicy. Wszystko jednak skończy się na godzinę przed północą. Nie martwcie się jednak o powrót. W czasie Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa.
Tajemnicza noc w muzeum...
tradycyjnie odbędzie się w Biskupinie. Impreza tak bardzo zyskała w oczach miłośników nocnego zwiedzania, że wejściówki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Chcecie odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Biskupinie nocą? No to nie traćcie czasu! Liczba miejsc jest ograniczona.
Kalisz poleca się nocą
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej również otwiera się w najbliższą sobotę. Szczególnie zwróćcie uwagę na propozycję Rezerwatu Archeologicznego "Kalisz-Zawodzie".
Głównym punktem (...) będzie zwiedzanie kościółka św. Wojciecha - wejście o pełnych godzinach, w opowieść będzie wpleciona historia kolegiaty św. Pawła jako pierwszego kościoła na naszych terenach- zapewniają muzealnicy.
Kaliska Noc Muzeów potrwa w godz. 18:00-23:00.
A co w Poznaniu?
Poznańskiej instytucje muzealne zapraszają na wydarzenie w ramach Nocy Muzeów w kolejną sobotę, czyli 20 maja. Odpowiedź na pytanie co ma wspólnego fotografia z archeologią poznacie na podczas wykładów i warsztatów organizowanych w Muzeum Archeologicznym.
Z kolei Brama Poznania zaprasza na zwiedzanie swojej ekspozycji. W prawdzie nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Ale zaproponowany kierunek zwiedzania idealnie zachęca do skorzystanie tego dnia z atrakcji Ostrowa Tumskiego. Bowiem dużo będzie się tam działo za sprawą Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.