Podróż wehikułem czasu

Za tydzień rozpoczyna się tegoroczna edycja Weekendu na Szlaku Piastowskim. Ale zanim wybierzesz się na któryś z eventów, zapraszam Cię na nietypową wycieczkę. Prawdziwą podróż w czasie! Oczywiście po Szlaku Piastowskim.

Przywracanie blasku perłom archiwów

Niżej prezentowane materiały przywrócone zostały do życia dzięki projektowi "Perły Archiwów". Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80., poddane czasochłonnej rekonstrukcji wideo. Dzięki współczesnej technice, usunięcie uszkodzeń obrazu i dźwięku, daje doskonałe rezultaty. Miliony klatek materiałów dokumentalnych już zostało poddanych cyfrowej odnowie. Można je zobaczyć na stronie: vod.tvp.pl. Kolejne czekają na otrzymanie drugiego życia.

Wielki projekt cyfryzacji zasobów rozszerzyliśmy na całą Polskę. Zaangażowaliśmy Ośrodki Regionalne TVP, które posiadają taśmy filmowe w swoich archiwach. W trzech z nich uruchomiliśmy regionalne pracownie digitalizacji i rekonstrukcji. To wszystko pozwala nam, przywrócić widzom ponad 2 tysiące audycji, stanowiących ogromną wartość poznawczą i edukacyjną w zakresie współczesnej historii Polski oraz kultury poszczególnych regionów – mówi Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych. 

 Wśród odnowionych materiałów znalazły się dwa, bezpośrednio ukazujące obiekty Szlaku Piastowskiego. Na obu obrazach doskonale widać jak wiele zmian dokonało się w przestrzeni Szlaku Piastowskiego. 

Z cyklu "wzdłuż Polski"

Niespełna 16-minutowa wyprawa krajoznawcza z przewodnikiem PTTK Antonim Brylińskim. Trasa wędrówki rozpoczyna się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i wiedzie przez: Moraczewo, Dziekanowice, Ostrów Lednicki, Gniezno, Marcinkowo, Biskupin, Wenecję i Kruszwicę. 

Starszy mężczyzna - przewodnik turystyczny, na tle Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Stoi na brukowanej drodze prowadzącej do poznańskiej katedry.Kliknij w zdjęcie powyżej i przenieś się kilkadziesiąt lat wstecz! (źródło: vod.tvp.pl)

Szlak Piastowski w czarno-białym kadrze

To już materiał bezpośrednio związany z pracami prowadzonymi na Ostrowie Lednickim. O trudach odkrywania historii opowiada Jerzy Łomnicki - wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków, pełniący od 1969 r. funkcję dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Mnie osobiście ujął wystój Restauracji Piastowskiej. Ciekawe co by o nim powiedziała Magda Gessler?

Mężczyzna w średnim wieku, stojący przy gruzowisku.Kliknij w zdjęcie powyżej i przenieś się kilkadziesiąt lat wstecz! (źródło: vod.tvp.pl)

Zobacz nowy klip

Na koniec krótkie zaproszenie na VI Weekend na Szlaku Piastowskim. Oczywiście w formie wideo. Miłego oglądania i do zobaczenia na Szlaku Piastowskim!

Mężczyzna widziany od ramion. Ubrany elegancko. Na głowie ma kapelusz, a na nim jabłko. NA jego twarzy widać napięcie i zdenerwowanie.(źródło: profil Fb Szlak Piastowski)

 

źródło: vod.tvp.pl, profil Fb Szlak Piastowski

Zapisz się na newsletter