Piastowie (nie tylko) na weekend!

Już za dwa tygodnie startuje tegoroczna odsłona Weekendu na Szlaku Piastowskim – dorocznego święta Szlaku, podczas którego obiekty, miejsca i atrakcje związane z historyczną dynastią Piastów otworzą swoje drzwi, by zaprosić turystów do wspólnej zabawy.

Niezwykle intensywne 3 dni

Od piątku (24 czerwca) do niedzieli (26 czerwca), czekają w Wielkopolsce i na Kujawach, pikniki piastowskie z warsztatami i pokazami dla całych rodzin, fabularyzowane zwiedzanie, pogadanki wraz z zabawami dla małych i dużych Słowian. Na spragnionych rywalizacji zorganizowano Piastowskie Igry, a fanom aktywności fizycznej dedykowane są spacery z przewodnikiem i rowerowe rajdy (Wągrowiec, Kalisz, Brześć Kujawski). Inauguracją tego pierwszego wakacyjnego weekendu będzie Noc Kupały nad Jeziorem Lednickim, organizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Romantyczne wianki, świetnie dobrana oprawa muzyczna oraz niezapomniany klimat święta wody, ognia i miłości to uhonorowanie nocy świętojańskiej na Szlaku Piastowskim. Lubiane przez turystów „wicie wianków” i powitanie lata odbędzie się także w Brześciu Kujawskim.
Noc. Dziewczęta ubrane w białe sukienki biorą udział w inscenizacji zwyczajów Nocy Kupały. Zespół Tańca Ludowego "Poligrodzianie" w inscenizacji obrzędów Nocy Kupały (fot. Michał Adamczyk / Media REC )

W tegoroczną akcję włączyły się obiekty Szlaku, instytucje kultury, atrakcje i miejsca, które przygotowały na pierwszy weekend wakacji specjalne wydarzenia. I tak w Grodzie Pobiedziska staniemy do walki z wojami, w Trzemesznie poznamy sekrety Bazyliki, Brama Poznania zaprosi na bezpłatne spacery i zwiedzanie ekspozycji (w tym „12 gniewnych Piastów”), Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zaprosi w ramach wspólnego świętowania imienin patronów Poznania do odkrywania tajemnic Ostrowa Tumskiego, a Baszta Dorotka w Kaliszu będzie przyglądała się zorganizowanemu na dużą skalę piastowskiemu piknikowi u swych bram. Ale to nie koniec atrakcji, bo tych na dniach ma przybywać!
NA pierwszym planie - kobieta ubrana w ciężką zbroję rycerską. W tle - mężczyzna z dzieckiem na ramionach i drugim stojącym po jego lewej stronie  -  oglądają miniaturowe budowle.Skansen Miniatur Szlak Piastowskiego w Pobiedziskach to najlepsze miejsce na zobaczenie potencjału turystycznego Szlaku (fot. Michał Adamczyk / Media REC)

Program tegorocznego Weekendu na Szlaku Piastowskim jest bardzo pojemny. Znajdziesz w nim również propozycje muzyczne (koncert muzyki elektronicznej obrazujący piastowską historię) czy wystawy. Będzie też coś dla fanów rowerowych wyzwań, a także tych, którzy lubią spacery z przewodnikiem (Trak Królewski w Gnieźnie, Inowrocław - „Miasto Piastów i soli”, spacer dróżkami Kalwarii Pakoskiej) oraz podążanie zagadkami z questów - Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu szykuje specjalną niespodziankę dla odkrywców historii.

Dwie kobiety (widziane od tyłu)  z wiankami na głowach obserwują scenę koncertową.Koncerty, wystawy, spacery, rajdy, walki, podaganki dla najmłodszych, pikniki, to tylko nie które z propozycji VI Weekendu na Szlaku Piastowskim (Michał Adamczyk / Media RE)

Jakie masz plany na Weekend?

Cały wachlarz możliwości zgłębiania piastowskiej historii w towarzystwie beztroskiej rozrywki jest dostępny i na bieżąco aktualizowany na stronie www.weekend.szlakpiastowski.pl. Dzięki użytecznym filtrom możesz łatwo sprawdzić wydarzenia z interesującej Cię kategorii, czy odbywające się konkretnego dnia lub w wybranej lokalizacji. Na chwilę obecną możesz wybierać spośród blisko 70 propozycji. A tych z każdym dniem przybywa.
Kobieta (z lewej) i mężczyzna (z prawej) siedzą przez monitorem komputera. Na ekranie widoczna strona weekend.szlakpiastowski.plProgram tegorocznej edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim dostępny jest na stronie weekend.szlakpiastowski.pl (źródło: smartmockups.com)

A wszystko to, by móc bawić się z Piastami i czerpać inspirację do dalszych turystycznych wojaży po Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Zapraszamy na VI Weekend na Szlaku Piastowski, do miejsc gdzie zaczęła się Polska!


Projekt „Weekend na Szlaku Piastowskim” jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz wspierany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Akcję w Wielkopolsce koordynuje Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim Brzeskie Centrum Kultury „Wahadło” w Brześciu Kujawskim.

logo województwa kujawsko-pomorskiego

logo samorzad wojewodztwa wielkopolskiego

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

logo Marszałka Województwa Wielkopolskiego

logo Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

logo Polskiej Organizacji Turystycznej

logo wielkopolskiej organizacji turystycznej

logo Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej

 

Partnerem akcji zostały Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

 logo koleje wielkopolskie

 

źródło: Klaser Turystyczny "Szlak Piastowski w Wielkopolsce"

Zapisz się na newsletter