Wybrano wydarzenia muzealne 2021 roku

W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie z Marszałkiem Markiem Woźniakiem spotkali się wielkopolscy muzealnicy - laureaci XX. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "Izabella 2021".

Idea konkursu

W konkursie nagradzana jest działalność wystawiennicza muzeów, także wydawnicza, edukacyjna, naukowa, promocyjna i konserwatorska. Nagrody otrzymało w tym roku 26 placówek muzealnych. Kapituła przyznała również nagrody specjalne za wybitny wkład w rozwój muzealnictwa wielkopolskiego. 

To zawsze ważny dzień w naszym kalendarzu, ponieważ daje nam możliwość przeglądu tego, co istotnego działo się w wielkopolskim muzealnictwie. Cieszę się, że spotykamy się w Antoninie, tym niezwykle klimatycznym miejscu związanym z rodziną Radziwiłłów i naszym wybitnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Wielkopolska ma tych miejsc kilka, powinniśmy się chwalić wszystkimi, które mają ślad chopinowski. To polska marka na skalę globalną – powiedział Marszałek Marek Woźniak podczas rozdania nagród.

Grupa ludzi pozuje do wspólnego zdjęcia. Wszyscy stoją na szerokich schodach. Niektóre z osób trzymają ramki z dyplomamiNagroda Izabella jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. (źródło: profil FB UMWW)

Od początku jej patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawcą nagrody był zmarły 26 października 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy. 

W ciągu 20 lat otrzymaliśmy 831 zgłoszeń, w konkursie udział wzięło 78 muzeów, przyznano 65 nagród Grand Prix i 391 wyróżnień. Wśród kategorii nagrodzonych były muzea wszystkich kategorii, od narodowych, przez marszałkowskie, kościelne, aż po gminne. To świadczy, że trafiamy w oczekiwania muzealników – mówił dr Maćkowiak.

Laureaci "Izaballa 2021"

Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji Konkursu, znalazły się placówki muzealne bezpośrednio związane ze Szlakiem Piastowskim. Po trzy nagrody zdobyły: Muzeum Poczatków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. 

 

Pracownicy muzeum - dwóch mężczyzn i kobieta, trzymają oprawione dyplomy."IZABELLA 2021", to konkurs środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku, organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich (źródło: muzeumgniezno.pl)

 

 

źródło: umww.plmuzeawielkopolskie.pl

Zapisz się na newsletter