Powraca Noc Muzeów

Od ostatniej Nocy Muzeów minęły 2 lata. Z wiadomych czynników, tego typu wydarzenia nie mogły się odbywać. Jednak w najbliższy weekend Muzea staną ponownie otworem. 

Niektórzy startują już w piątek

Mimo, że to piątek trzynastego, to możesz wybrać się na zwiedzanie Muzeum Ziemi Pałuckiej. Żnińska Baszta i Magistrat będą dostępne dla zwiedzających od godziny 18:00 do 22:00. Dodatkową atrakcją jest pokaz pn. "Światło, muzyka, dźwięk" organizowany w pobliskim Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, zlokalizowanej w pobliżu zamku "Diabła Weneckiego"

ruiny zamku. widać konstrukcje z kamienia i cegiełPrzed wizytą w weneckim zamku koniecznie przeczytaj legendę związaną z tym miejscem (fot. Zbigniew Szmidt)

Tego dnia swoje podwoje otwiera również Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Chętni mogą zwiedzać Muzeum w godzinach od 17:00 do 22:00.

Warto zajrzeć do Gniezna

W sobotę - 14 maja, w godzinach od 15:00 do 23:00 rusza Gnieźnieńska Noc Muzeów. Akcja wyjątkowa, bo zaangażowało się w nią aż osiem instytucji, w tym dwie bezpośrednio związane ze Szlakiem Piastowskim.
5 osób trzymających smartfony z włączonymi lampami. dookoła panuje półmrok. wszyscy ubrani w koszuli firmowe Muzeum Początków Państwa PolskiegoZaproszenie od 15:00 do 23:00 nie oznacza, że Muzeum tego dnia czynne będzie dopiero od godziny 15:00. Nic z tych rzeczy. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9:00-18:00 (źródło: MPPP Gniezno)

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaplanowało zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.

Z kolei Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odkryje tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej. Warto wspomnieć, że na tamtejszych wystawach znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki, a wśród nich m.in. kielichy romańskie. Są również paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. 

Tajemnicza Noc Podróżników

To propozycja Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Szczegóły wydarzenia, jak sama nazwa wskazuje owiane są tajemnicą. Dwie rzeczy są jednak pewne. Po pierwsze - wydarzenie jest limitowane (zgłoszenia przyjmowane są do 12 maja do godz. 23:59!), więc kto pierwszy ten lepszy. Po drugie - akcja rozpocznie się od godz. 18:00.

Będzie się działo w Poznaniu

W sobotę, w godzinach od 17:00 do 1:00 (ostatnie wejście o północy), będzie można zwiedzać ekspozycję główną Bramy Poznania. Wstęp będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022. Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00).

baner wydarzeniaPełna oferta poznańskiej Nocy Muzeów dostępna jest na stronie nocmuzeow.poznan.pl

Będąc na Ostrowie Tumskim warto zajrzeć od razu do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Tego dnia Rezerwat czynny będzie od 10:00 do 24:00, od godziny 17:00 wstęp będzie bezpłatny. W programie m.in. gra terenowa, zwiedzanie pałacu  Mieszka I oraz wnętrza kościoła NMP w towarzystwie Dobrawy i budowniczego świątyni.

Na zwiedzanie zaprasza również Muzeum Archeologiczne. Oprócz warsztatów dla dzieci, muzealnicy serwują dedykowane oprowadzanie po swoich wystawach. Co ważne w bezpłatne zwiedzanie Muazum możliwe jest w sobotę od godz. 14:00 do 1:00 (15.05), oraz w niedzielę (15 maja) - w godzinach 12:00 - 16:00.

Rezerwaty archeologiczne to idealne miejsca na nocne zwiedzania

Na terenie Rezerwatu Archeologicznego Kaliszu-Zawodziu odbędzie się Muzealna Noc Podróżników. Wydarzenie dotyczyć będzie podróżowania w średniowieczu. Zaprezentowane zostaną przedmioty, które niezbędne były wszystkim ówczesnym podróżnikom, jak również ich stroje. Nie zabraknie również przejażdżek na końskim grzbiecie. Akcja rozpocznie się w sobotę od godz. 19:00 i potrwa do godz. 23:00. 

drewniane chaty z dachami krytymi słomą. wokół rekonstruktorzy i turyściGiecki rezerwat wieczorową porą prezentuje się całkiem inaczej (fot. Michał Adamczyk, źródło: lednicamuzeum.pl)

Z kolei w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbędzie się gra terenowa na osadzie, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. A po zachodzie słońca zaprezentowane zostanie widowisko pt. „Piastowie – od legendy do historii”.

Na koniec Włocławek

Muzeum Historii Włocławka w najbliższa sobotę zaprasza na zwiedzanie ekspozycji stałych pt. „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”. W programie tegorocznej Nocy zaplanowano również pokaz (prezentacja multimedialna) fotografii i dokumentów archiwalnych związanych z 14. Pułkiem Piechoty. A na najmłodszych czekają warsztaty archeologiczne, w trakcie których dzieci wcielą się w role archeologów i będą poszukiwały „skarbów” w piaskownicach, jak również spróbują zrekonstruować dawne naczynia.

 

źródło: muzeum.wloclawek.pllednicamuzeum.pl, bramapoznania.plrezerwat.muzarp.poznan.plnowa.muzarp.poznan.plbiskupin.pl, profil FB RAK_Zmuzeumgniezno.pl

Zapisz się na newsletter