Od ostatniej Nocy Muzeów minęły 2 lata. Z wiadomych czynników, tego typu wydarzenia nie mogły się odbywać. Jednak w najbliższy weekend Muzea staną ponownie otworem.
Niektórzy startują już w piątek
Mimo, że to piątek trzynastego, to możesz wybrać się na zwiedzanie Muzeum Ziemi Pałuckiej. Żnińska Baszta i Magistrat będą dostępne dla zwiedzających od godziny 18:00 do 22:00. Dodatkową atrakcją jest pokaz pn. "Światło, muzyka, dźwięk" organizowany w pobliskim Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, zlokalizowanej w pobliżu zamku "Diabła Weneckiego".
Tego dnia swoje podwoje otwiera również Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Chętni mogą zwiedzać Muzeum w godzinach od 17:00 do 22:00.
Warto zajrzeć do Gniezna
W sobotę - 14 maja, w godzinach od 15:00 do 23:00 rusza Gnieźnieńska Noc Muzeów. Akcja wyjątkowa, bo zaangażowało się w nią aż osiem instytucji, w tym dwie bezpośrednio związane ze Szlakiem Piastowskim.
Muzeum Początków Państwa Polskiego zaplanowało zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.
Z kolei Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odkryje tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej. Warto wspomnieć, że na tamtejszych wystawach znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki, a wśród nich m.in. kielichy romańskie. Są również paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski.
Tajemnicza Noc Podróżników
To propozycja Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Szczegóły wydarzenia, jak sama nazwa wskazuje owiane są tajemnicą. Dwie rzeczy są jednak pewne. Po pierwsze - wydarzenie jest limitowane (zgłoszenia przyjmowane są do 12 maja do godz. 23:59!), więc kto pierwszy ten lepszy. Po drugie - akcja rozpocznie się od godz. 18:00.
Będzie się działo w Poznaniu
W sobotę, w godzinach od 17:00 do 1:00 (ostatnie wejście o północy), będzie można zwiedzać ekspozycję główną Bramy Poznania. Wstęp będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022. Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00).
Będąc na Ostrowie Tumskim warto zajrzeć od razu do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Tego dnia Rezerwat czynny będzie od 10:00 do 24:00, od godziny 17:00 wstęp będzie bezpłatny. W programie m.in. gra terenowa, zwiedzanie pałacu Mieszka I oraz wnętrza kościoła NMP w towarzystwie Dobrawy i budowniczego świątyni.
Na zwiedzanie zaprasza również Muzeum Archeologiczne. Oprócz warsztatów dla dzieci, muzealnicy serwują dedykowane oprowadzanie po swoich wystawach. Co ważne w bezpłatne zwiedzanie Muazum możliwe jest w sobotę od godz. 14:00 do 1:00 (15.05), oraz w niedzielę (15 maja) - w godzinach 12:00 - 16:00.
Rezerwaty archeologiczne to idealne miejsca na nocne zwiedzania
Na terenie Rezerwatu Archeologicznego Kaliszu-Zawodziu odbędzie się Muzealna Noc Podróżników. Wydarzenie dotyczyć będzie podróżowania w średniowieczu. Zaprezentowane zostaną przedmioty, które niezbędne były wszystkim ówczesnym podróżnikom, jak również ich stroje. Nie zabraknie również przejażdżek na końskim grzbiecie. Akcja rozpocznie się w sobotę od godz. 19:00 i potrwa do godz. 23:00.
Z kolei w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbędzie się gra terenowa na osadzie, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. A po zachodzie słońca zaprezentowane zostanie widowisko pt. „Piastowie – od legendy do historii”.
Na koniec Włocławek
Muzeum Historii Włocławka w najbliższa sobotę zaprasza na zwiedzanie ekspozycji stałych pt. „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”. W programie tegorocznej Nocy zaplanowano również pokaz (prezentacja multimedialna) fotografii i dokumentów archiwalnych związanych z 14. Pułkiem Piechoty. A na najmłodszych czekają warsztaty archeologiczne, w trakcie których dzieci wcielą się w role archeologów i będą poszukiwały „skarbów” w piaskownicach, jak również spróbują zrekonstruować dawne naczynia.
źródło: muzeum.wloclawek.pl, lednicamuzeum.pl, bramapoznania.pl, rezerwat.muzarp.poznan.pl, nowa.muzarp.poznan.pl, biskupin.pl, profil FB RAK_Z, muzeumgniezno.pl