Od dziś znów można wybrać się w fascynującą historyczną podróż na wyspę Ostrów Lednicki. Muzeum Początków Państwa Polskiego rozpoczyna właśnie sezon turystyczny.
Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I
W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP w 2019 r. To młoda tradycja, ale historycznie odnosząca się do wydarzeń sprzed 1000 lat, które wg aktualnej wiedzy miały miejsce na lednickiej wyspie.
Przeprowadzone w ostatnim czasie nowe analizy fizykochemiczne jednoznacznie wykazały, że mosty łączące ląd z wyspą zostały ukończone w 965 r., czyli przed przybyciem albo na przybycie księżnej Dobrawy. W podobnym czasie stanęła tu budowla pałacowo-sakralna - wyjaśnił prof. Andrzej Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
W ubiegłym roku naukowcy poinformowali, że dzięki przeprowadzonym badaniom udało się ustalić, że palatium na Ostrowie Lednickim zaczęto wznosić w latach 936-985.
W przypadku obiektów w Poznaniu nie znamy konkretnych dat ich powstania, nie ma przede wszystkim obiektu, gdzie mógłby się dokonać chrzest. Poznańska tzw. misa chrzcielna nie jest misą chrzcielną, miejscem chrztu nie mogła być kaplica Dobrawy. Jedynym punktem na mapie Polski, w którym są obiekty, które możemy wiązać z basenami chrzcielnymi jest Ostrów Lednicki. Jeśli chrzest odbył się w księstwie Mieszka - miał miejsce tutaj. W nauce nie można powiedzieć, że wszystko jest już pewne, jednoznaczne, obecne badania pozwalają nam jednak formułować takie wnioski - dodał prof. Wyrwa.
Na wyspie na jeziorze Lednica do dziś podziwiać można relikty budowli pałacowo-sakralnej. Na terenie pałacowej kaplicy znajdują się pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych z X wieku. Na wyspę dotrzeć można promem, który kursuje co pół godziny (o pełnej godzienie i o wpół).
Zainteresowanie Ostrowem Lednickim gwałtownie wzrosło przy okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski
Dyrektor Muzeum przyznał, że w tym roku liczy na ponowny wzrost liczby odwiedzających Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przypomniał, że już wkrótce historię początków polskiej państwowości będzie można tu odkrywać przez cały rok – prawdopodobnie w czerwcu odbędzie się otwarcie przebudowanej siedziby muzeum.
Od 2016 r. liczba odwiedzających, turystów, wzrosła w sposób nieprawdopodobny. Sięgnęliśmy liczby 220 tys. zwiedzających rocznie – a trzeba pamiętać, że u nas sezon trwa od połowy kwietnia do połowy października, w pozostałych miesiącach utrudnione jest dotarcie na wyspę. Czas pandemii trochę wyhamował ruch turystów, miłośników historii, ale cały czas widzimy wzmożone zainteresowanie – powiedział prof. Andrzej Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Ostrów Lednicki 2022
Inwestycja warta ok. 26 mln zł realizowana jest dzięki wsparciu unijnych środków. Muzeum zyska obiekt posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, bibliotekę i archiwum, sale edukacyjne, ekspozycyjne i magazyny.
Dzięki nowoczesnej infrastrukturze muzeum będzie mogło pełnić rolę kluczowego ośrodka naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego, związanego z początkami państwa polskiego, dynastii piastowskiej i początkami chrześcijaństwa w Polsce - ocenia prof. Wyrwa.
źródło: lednicamuzeum.pl, radiopoznan.fm