Wielkimi krokami zbliża się majówka. Tegoroczny długi weekend potrwa od 30 kwietnia do 3 maja. W tym czasie na miłośników historii i aktywnego wypoczynku czeka sporo atrakcji.
Archeologiczna wiosna...
to propozycja Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które przez całą majówkę gwarantuje wspaniałą zabawę.
Wszystkie rekonstrukcje zapełnią się mieszkańcami. Będzie okazja do rejsu repliką wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”. Zaprosimy również do posmakowania pradziejowej kuchni, oraz relaksu w strefie piknikowej. - wyliczają muzealnicy
Przekraczając progi Muzeum wkroczysz do osad sprzed 1000, 2700, 6000 a nawet 8000 lat. Poznasz życie chociażby pierwszych rolników, którzy oprócz uprawy ziemi i hodowli zwierząt, umieli także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Rekonstruktorzy żyją i pracują, jak nasi przodkowie. Wrażenie jest piorunujące, niczym podróż wehikułem czasu.
Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna będzie gra terenowa „Poszukiwanie skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. „Poszukiwacze zaginionych skarbów. Depozyty przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa.” - dodaje dr Henryk Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Podczas Archeologicznej Wiosny atrakcje dostępne będą codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety można nabyć w kasach Muzeum lub poprzez stronę internetową.
Majówka z historią w tle
Już 30 kwietnia Rezerwat Archeologiczny Genius Loci otwiera sezon spacerów po Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Oprócz wędrówki z przewodnikiem, w rezerwacie na odwiedzających czekają: wyprawa w głąb ziemi do oryginalnych konstrukcji grodu poznańskiego i zabytków archeologicznych, dwa filmy, nowe ścieżki audioprzewodników, prezentacje multimedialne, videomapping, i „galeria przodków” - hologramy ukazujące wygląd pierwszych poznaniaków. Na dzieci dodatkowo czeka archeologiczna piaskownica w plenerze rezerwatu.
Przez całą majówkę Genius Loci zaprasza także do udziału w rodzinnej grze terenowej po Ostrowie Tumskim. Planszę do gry można pobrać w rezerwacie lub ze strony internetowej.
Na tych, którzy postanowią odwiedzić historyczny Ostrów Tumski w Poznaniu czeka także bezpłatne zwiedzanie z komentarzem przewodnika:
- 30.04.2022 (sobota) – 12:00 – ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego Genius loci,
- 3.05.2022 (wtorek) – 12:30 i 14:30 – kościół NMP i ekspozycja palatium.
Obowiązują zapisy pod adresem mailowym rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 852 21 67, w godzinach pracy rezerwatu.
Magistrat, baszta i kolejki
To z kolei propozycja Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. 1-3 maja Muzeum otwarte jest jak w dni świąteczne, 2 maja - jak w dzień powszedni. Szczegółowe godziny otwarcia poszczególnych obiektów znajdziesz na stronie internetowej żnińskiego muzeum.
W Grzybowie się zadzieje...
W tym roku odbędzie się także lubiana przez turystów „Majówka z historią” w Grzybowie. W tamtejszym Rezerwacie Archeologicznym będzie można zapoznać się z życiem dawnych Słowian.
I tak, „Piastów dawne dzieje” zaprezentowane zostaną 1 maja. 2 maja obchodzony będzie „Dzień Flagi: gry i zabawy Słowian”, a „Pod znakiem Piastowskiego Orła” upłynie trzeci dzień majowego weekendu. - wylicza ????
W programie poszczególnych dni przewidziano strzelanie z łuku, pokaz kowalstwa, warsztaty garncarskie, pieczenie chlebków, działać będzie także Grzybowska Akademia Małego Archeologa, w ramach której zwiedzający odkryją „zabytki w wykopie” . Zaplanowano także oprowadzanie po wystawie wraz ze spacerem po grodzie oraz tematyczne, przedstawienie „Legendy Piastowskie” oraz wykład o historii hymnu.
Rezerwat będzie otwarty od 10:00 do 15:30 i tych godzinach będzie płonęło ognisko, w którym można upiec przywiezione przez siebie kiełbaski. Organizatorzy zachęcają do tego, by zabrać koce i piknikowe kosze. Szczegółowy program majówki w Grzybowie dostępny jest w Internecie.
źródło: biskupin.pl, rezerwat.muzarp.poznan.pl, muzeumznin.pl