Majówka z Piastami 2022

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Tegoroczny długi weekend potrwa od 30 kwietnia do 3 maja. W tym czasie na miłośników historii i aktywnego wypoczynku czeka sporo atrakcji. 

Archeologiczna wiosna...

to propozycja Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które przez całą majówkę gwarantuje wspaniałą zabawę. 

Wszystkie rekonstrukcje zapełnią się mieszkańcami. Będzie okazja do rejsu repliką wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”. Zaprosimy również do posmakowania pradziejowej kuchni, oraz relaksu w strefie piknikowej. - wyliczają muzealnicy

Dziewczynka ogląda paciorki i inne ozdoby ręcznie wykonane. Przed nią siedzi brodaty mężczyzna w prostym płóciennym stroju Wizyta w biskupińskiej osadzie to doskonałe okazja do zakupu przeróżnych wyrobów rąk ludzkich (źródło: biskupin.pl)

Przekraczając progi Muzeum wkroczysz do osad sprzed 1000, 2700, 6000 a nawet 8000 lat. Poznasz życie chociażby pierwszych rolników, którzy oprócz uprawy ziemi i hodowli zwierząt, umieli także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Rekonstruktorzy żyją i pracują, jak nasi przodkowie. Wrażenie jest piorunujące, niczym podróż wehikułem czasu.

Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna będzie gra terenowa „Poszukiwanie skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. „Poszukiwacze zaginionych skarbów. Depozyty przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa.” - dodaje dr Henryk Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Podczas Archeologicznej Wiosny atrakcje dostępne będą codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety można nabyć w kasach Muzeum lub poprzez stronę internetową.

Majówka z historią w tle

Już 30 kwietnia Rezerwat Archeologiczny Genius Loci otwiera sezon spacerów po Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Oprócz wędrówki z przewodnikiem, w rezerwacie na odwiedzających czekają: wyprawa w głąb ziemi do oryginalnych konstrukcji grodu poznańskiego i zabytków archeologicznych, dwa filmy, nowe ścieżki audioprzewodników, prezentacje multimedialne, videomapping, i „galeria przodków” - hologramy ukazujące wygląd pierwszych poznaniaków.  Na dzieci dodatkowo czeka archeologiczna piaskownica w plenerze rezerwatu.

Przez całą majówkę Genius Loci zaprasza także do udziału w rodzinnej grze terenowej po Ostrowie Tumskim. Planszę do gry można pobrać w rezerwacie lub ze strony internetowej
Książka leżąca na ziemi na kamieniachDla pierwszych trzech uczestników, którzy ukończą zadanie, czekają atrakcyjne nagrody! (źródło: rezerwat.muzarp.poznan.pl)

Na tych, którzy postanowią odwiedzić historyczny Ostrów Tumski w Poznaniu czeka także bezpłatne zwiedzanie z komentarzem przewodnika:

  • 30.04.2022 (sobota) – 12:00 – ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego Genius loci,
  • 3.05.2022 (wtorek) – 12:30 i 14:30 – kościół NMP i ekspozycja palatium.

Obowiązują zapisy pod adresem mailowym rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 852 21 67, w godzinach pracy rezerwatu.

Magistrat, baszta i kolejki

To z kolei propozycja Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. 1-3 maja Muzeum otwarte jest jak w dni świąteczne, 2 maja - jak w dzień powszedni. Szczegółowe godziny otwarcia poszczególnych obiektów znajdziesz na stronie internetowej żnińskiego muzeum.

W Grzybowie się zadzieje...

W tym roku odbędzie się także lubiana przez turystów „Majówka z historią” w Grzybowie. W tamtejszym Rezerwacie Archeologicznym będzie można zapoznać się z życiem dawnych Słowian.

I tak, „Piastów dawne dzieje” zaprezentowane zostaną 1 maja. 2 maja obchodzony będzie „Dzień Flagi: gry i zabawy Słowian”, a „Pod znakiem Piastowskiego Orła” upłynie trzeci dzień majowego weekendu. - wylicza ????

W programie poszczególnych dni przewidziano strzelanie z łuku, pokaz kowalstwa, warsztaty garncarskie, pieczenie chlebków, działać będzie także Grzybowska Akademia Małego Archeologa, w ramach której zwiedzający odkryją „zabytki w wykopie” . Zaplanowano także oprowadzanie po wystawie wraz ze spacerem po grodzie oraz tematyczne, przedstawienie „Legendy Piastowskie” oraz wykład o historii hymnu.

rekonstruktorzy - mężczyzna i kobieta, ubrani w stroje z epoki, którą reprezentują grają w jakąś grę sprawnościową. On trzyma w ręce drewnianą pałką, ona - patelnię. Dookoła ludzie ich dopingujący. Sprawnościowe gry z dawnych czasów dostarczą wielu emocji - zarówno uczestniokom, jak i widowni (źródło: profil FB Rezerwatu archeologicznego w Grzybowie)

Rezerwat będzie otwarty od 10:00 do 15:30 i tych godzinach będzie płonęło ognisko, w którym można upiec przywiezione przez siebie kiełbaski. Organizatorzy zachęcają do tego, by zabrać koce i piknikowe kosze. Szczegółowy program majówki w Grzybowie dostępny jest w Internecie.

 

źródło: biskupin.plrezerwat.muzarp.poznan.plmuzeumznin.pl

Zapisz się na newsletter