Wyrusz w eskapadę po Kujawach i Pomorzu!

Województwo kujawsko-pomorskie to nie tylko toruńska starówka, deptak w Ciechocinku czy Wyspa Młyńska w Bydgoszczy. Na poszukiwaczy wyjątkowych atrakcji czeka tu wiele tajemniczych i wciąż nieodkrytych miejsc. Wzdłuż Wisły i Brdy rozciąga się pofalowany krajobraz, urozmaicony wieżami kościołów znaczącymi malownicze miasteczka do odwiedzenia. Poprzez nie droga prowadzi do głębokich borów, kryjących tajemnice przyrody.

Kujawsko-pomorska tradycja

"ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem" odbędzie się już po raz ósmy. Impreza jest spotkaniem miłośników historii regionu, poszukiwaczy różnorodnych aktywności i zwykłych ciekawskich, szukających w swojej okolicy czegoś nowego. Dla uczestników wydarzenia przygotowanych zostało ponad sto różnego rodzaju wycieczek, tras, rajdów, gier terenowych. Wszystko to w jeden weekend i całkiem za darmo (lub za symboliczną opłatą).
Kobieta i dwójka dzieci. Wszyscy z plecakami. Patrzą na mapę."ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem" to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną (fot. eskapada-z-przewodnikiem.pl)

ESKAPADA to wyjątkowe wydarzenie. To prawdopodobnie największa regionalna impreza krajoznawcza w Polsce! A także nasza kujawsko-pomorska tradycja. W tym roku, wobec dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, do udziału serdecznie zapraszamy również naszych gości z Ukrainy. Z myślą o nich opowieści naszych przewodników będą tłumaczone na ich język ojczysty. To właśnie przewodniczki i przewodnicy są prawdziwymi gospodarzami tego wydarzenia! - poinformował Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Co, gdzie kiedy?

Najważniejsza impreza krajoznawcza w Kujawsko-Pomorskiem, ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem, odbędzie się w dniach - 23 i 24 kwietnia. Wiosenny termin wydarzenia to odpowiedź na sugestie uczestników i organizatorów. ESKAPADA zostanie przeprowadzona w wypracowanej przez lata formule.
Kobieta i mężczyzna patrzą na ekran komputera stojącego na biurku przez nimi.Imprezę organizuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a jej gospodarzem jest ponad sześćdziesiąt organizacji. (fot. smartmockups.com)

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej www.eskapada-z-przewodnikiem.pl oraz profilu na platformie Facebook. Tam też będą publikowane informacje o dodatkowych atrakcjach i konkursach.

Koordynatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a jego partnerami są Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, a także organizacje pozarządowe, gminy, uczelnie oraz przedsiębiorstwa z terenu całego regionu.

Z przewodnikiem po Szlaku Piastowskim

W programie tegorocznej ESKAPADY znajdą się hity poprzednich edycji i miejsca mniej znane – czekające na odkrycie. Warto szczególnie wybrać się do obiektów tematycznie nawiązujących do Szlaku Piastowskiego. W tym:

  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które to zaprasza do zwiedzania z przewodnikiem Rezerwatu Archeologicznego. Trasa zwiedzania obejmuje wszystkie części tematyczne tego wyjątkowego obszaru. Podczas zwiedzania dowiesz się, jak wyglądała historia ludzi zamieszkujących to miejsce w okresie od końca epoki kamienia do początków państwa Polskiego. 

Drewaniany most prowadzący do osady w BiskupinieBiskupińska osada jest otwarta dla uczestników ESKAPADY 23 i 24 kwietnia br. (fot. eskapada-z-przewodnikiem.pl)

  • Brzeskiego Centrum Kultury i Historii “Wahadło” będącego opiekunem wystawy multimedialnej "Wahadło Czasu", pełnej ciekawostek nt. samego miasta jak i regionu. W samym Brześciu Kujawskim obędzie się również rodzinna gra miejska pn. Arche i Brześ na tropie tajemnic!
  • Inowrocławia organizującego z okazji ESKAPADY spacery tematyczne po różnych częściach miasta. Jeśli wybierzesz tę propozycję, to z przewodnikiem zajrzysz m.in. do romańskiej Bazyliki Mniejszej NMP czy Muzeum im. Kasprowicza.

Budynek zbudowany z kamienia.Romański Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny (fot. eskapada-z-przewodnikiem.pl)

  • Skarbów Nadgopla ukazujących najciekawsze miejsca Kruszwicy. Na trasie spaceru m.in.: Mysia Wieża, kolegiata  Św. Piotra i Pawła oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.
  • Podróży do Wenecji, zwieńczonej spacer wokół malowniczych ruin średniowiecznego zamku Mikołaja Nałęcza zwanym „Krwawym Diabłem Weneckim”.
  • Muzeum Historii Włocławka, którego opiekunowie oprowadzą po wystawach stałych i czasowych.

 

źródło: eskapada-z-przewodnikiem.pl

Zapisz się na newsletter