Która z przestrzeni publicznych w Polsce zdobędzie tegoroczną nagrodę Property Design Award? W ścisłej czołówce jest "kandydatka" Szlaku Piastowskiego. Jest nią szklana instalacja artystyczna przedstawiająca zarys palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Słowem wstępu...
Property Design Awards 2022, to konkurs którego celem jest nagrodzienie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych w Polsce, oddanych do użytku do końca 2021 roku, oraz ich twórców.
Wśród piątki nominowanych w kategorii Bryła (przestrzeń publiczna) są Bulwary Księcia Witolda we Wrocławiu, Duch Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, Most Europejski na Odrze w Siekierkach, Ogrody Anny na terenie łódzkiej Fuzji oraz Wspólny Dziedziniec Saperska 30 w Poznaniu.
Duch Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
W 1999 r. zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odkrywa relikty palatium bezpośrednio przy kościele Najświętszej Marii Panny In Summo. Jest to wyjątkowe znalezisko. Blisko 20 lat później w głowach archeologów Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci rodzi się koncepcja wykonania obrysów obiektu ze szkła.
Finalnie ta unikatowa szklana kompozycja składa się z niemal 200 elementów, o łącznej wadze ok. 13 ton. Pionowe boki muru zaprojektowane i wykonane zostały jako odlewy ze szkła artystycznego nawiązujące do odcisku kamieni – oddające strukturę i charakter fundamentów i ścian obiektu kamiennego sprzed ponad tysiąca lat. Ich grubość sięga miejscami aż 8 cm. We wschodniej części mur odwzorowuje kaplicę na rzucie krzyża wraz z absydą. Powstał on z czterech precyzyjnie odlanych elementów, pokazujących krzywiznę odkrytej kaplicy.
Poziome i skośne elementy muru, stanowiące górną powierzchnię kompozycji, zaprojektowane zostały jako szkło hartowane i laminowane z nadrukiem artystycznym UV, który pozwolił na związanie wizualne wszystkich szklanych części muru. Grafika nadruku górnego o wymiarach ponad 25 na 30 metrów opracowana została na podstawie odlewu, wykonanego w tej samej technologii, co szkła boczne, który następnie został sfotografowany, zrastrowany i ułożony w zadanej przestrzeni obrysów budynku. Grafikę uzupełnia ponad 20 cytatów historycznych, rozmieszczonych w odpowiadających im częściach obiektu i tłumaczących dzieje miasta i budowli oraz ich znaczenie.
Iluminacja wielkoformatowego obiektu szklanego pozwala na ekspozycję obrysu murów i treści historycznych również po zmroku w sposób delikatny i spójny z całym otoczeniem zabytkowego Ostrowa Tumskiego.
Głosowanie trwa do najbliższego poniedziałku
Głosowanie czytelników PropertyDesign.pl i Jury plebiscytu potrwa do 10 stycznia 2022 r. Każdy z czytelników ma do oddania tylo jeden głos, wiec jest on tym bardziej cenny. Głosowanie odbywa się pod adresem: www.propertydesign.pl/konkurs/property-design-awards-2022,102/
Ogłoszenie zwycięzców - którzy zostaną wybrani na podstawie głosowania Czytelników oraz Jury - nastąpi 27 stycznia 2022 roku podczas uroczystej Gali wręczenia nagród Property Design Awards 2022 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
źródło: epoznan.pl, propertydesign.pl