"Piastodzieje" nagrodzone

Znacie „Piastodzieje"? Ta wspólna inicjatywa Muzeum Historii Polski oraz Teatru Wolandejskiego właśnie zdobyła nagrodę w Plebiscycie Słoneczniki 2021, organizowanym przez portal CzasDzieci.pl.

Zaczęło się od spektakli

Poświęcony władcom z dynastii Piastów projekt historyczno-teatralny „Piastodzieje”, realizowany wspólnie z Teatrem Wolandejskim, to jedna z flagowych propozycji Muzeum Historii Polski. Inicjatywa rozpoczęta w 2015 r. obejmowała corocznie cykl spotkań składających się z dwóch części - przedstawienia dotyczącego jednego z Piastów oraz warsztatów plastycznych i teatralnych. Pierwotna formuła, stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach, w przystępny sposób opowiadała o dziejach piastowskiego rodu. 

Aktorzy występujący przed dziećmi (źródło: youtube.com)Spektakle z cyklu "Piastodzieje" odbywały się w latach 2015-2019 (źródło: youtube.com)

W 2020 r. kwestia ograniczeń związanych z pandemią zainspirowała nas do zmiany formuły projektu. W ramach projektu Muzeum Online nagraliśmy cykl 10. słuchowisk, będących adaptacjami scenariuszy teatralnych, stworzonych specjalnie dla MHP i uwzględniających możliwości percepcyjne młodego odbiorcy. - tłumaczy Robert Kostro Dyrektor MHP

Słuchowiska na czasie

Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 5-11 lat, jednak równie chętnie słuchają ich starsi odbiorcy. Słuchowiska „Piastodzieje” dostępne są bezpłatnie na kanale YouTube Muzeum Historii Polski oraz na platformach podcastowych takich jak Spotify, Deezer czy Google Podcasts. Cykl składa się z 10-ciu kilkuminutowych odcinków, rozpoczynając od MIeszka I, a na Kazimierzu Wielkim kończąc.
Dziewczyna trzymająca telefon. Na ekranie playlista z odcinkami słuchowiska "Piastodzieje" Smartfon i odpowiedni audiobook - cóż więcej trzeba do zgłębiania historii?

Inicjatywa wielokrotnie nagradzana

Wczoraj, podczas uroczystej Gali Plebiscytu Słoneczniki 2021, słuchowiska z cyklu „Piastodzieje” otrzymały nagrodę rodziców dla najbardziej rozwojowej warszawskiej inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat (w kategorii język). W tym samym plebiscycie, ale w 2015 r., nagrodę taką zdobyły spektakle, od których wszystko się zaczęło.
Scena teatru podczas gali wręczania nagród w plebiscycie Słoneczniki 2021. Na środku kobieta, trzymające dyplom i kwiat słonecznika. (źródło: muzhp.pl)Uroczysta Gala Plebiscytu Słoneczniki 2021 (źródło: muzhp.pl)

W tym samym roku projekt zrealizowany przez Muzeum Historii Polski zajął drugie miejsce  w konkursie na „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA” w kategorii „Najlepszy muzealny projekt edukacyjny zrealizowany w 2015 roku”.

 

źródło: sloneczniki.czasdzieci.plmuzhp.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter