Festyn Archeologiczny powraca

Już w najbliższą sobotę rusza kolejna odsłona Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Powrót do przeszłości”. W programie pokazy, rekonstrukcje, koncerty i wiele więcej.

Wracamy do przeszłości...

Festyn Archeologiczny to przede wszystkim okazja do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

Baner Festynu Archeologicznego w Biskupinie (źródło: biskupin.pl)(źródło: biskupin.pl)

Po covidowej przerwie biskupińskie chaty na nowo wypełnią się rzemieślnikami wszelkiej profesji a każdy z odwiedzających, będzie mógł podpatrzeć jak żył człowiek w dawnych czasach. Garncarze, snycerze, rogoźnicy, kowale, a nawet słowiańscy rybacy będą prezentować umiejętności ludzi żyjących w dawnych wiekach. Uwagę Pań z pewnością przyciągną stoiska z biżuterią wzorowaną na autentycznych odkryciach archeologicznych. Nie ma też festynu bez słowiańskiej łodzi Freya, która zabierać będzie chętnych na krótkie rejsy po jeziorze Biskupińskim.

Zdjęcie z lotu ptaka. Wojowe / mężczyźni trzymający okrągłe, biało-niebieskie, tarcze nad głowami. Otaczają wojownika patrzącego się w niebo. (fot.  Daniel Pach, źródło: biskupin.pl)W bitwie udział wezmą wojowie z grupy rekonstrukcji historycznej „Chmurnicy – wojowie grodu Łekno” wraz z licznymi przyjaciółmi. (fot. Daniel Pach, źródło: biskupin.pl)

Podczas tegorocznej Festynu będzie okazja, aby poznać codzienne życie ludzi żyjących w okresie od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Poza wykładami, pokazami i konkursami będzie można na niej spotkać reżysera filmów historycznych Zdzisława Cozacka i stand-up’era Arkadiusza Jaksa Jakszewicza. 

Świat słowiańskich dźwięków

Stałym punktem każdego biskupińskiego festynu są również występy muzyczne. W tym roku przed publicznością muzykę z dawnych epok zaprezentują zespoły: "Żywiołak", "Huskarl" oraz "Daj ognia". Ci drudzy poprowadzą również warszaty taneczne. Szczególnie ciekawie zapowiada się występ Żywiołaka - ich koncerty to prawdziwe show, pełne ekspresji, światła i energii.

Noc w lesie. Przy ognisku siedzą - zakapturzony mężczyzna i kobieta z wiankiem na głowie. (źródło: youtube.com)Scena z teledysku zespółu Żywiołak - Sol Invictus (źródło: youtube.com)

 

źródło: biskupin.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter