Sztukosłowiańskość

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na nową wystawę pt. Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku, na której do końca października, będzie można obejrzeć ponad 200 obrazów, grafik i rysunków, stanowiących interpretację słowiańskości w twórczości wielu znamienitych artystów.  

Sztukosłowiańskość? A co to?

To niezwykła galeria, pełna interpretacji i kontekstów słowiańskości w sztuce takich twórców jak m.in. Wojciech Gerson, Włodzimierz Tetmajer czy Zofia Stryjeńska, a także Stanisław Jakubowski, Franciszek Walczowski, Michał Bylina, Hanna Dola i Natalia Rex. Wiele z prezentowanych prac można potraktować jako ilustracje do dziejów, legend czy obyczajów ludowych, ale także jako aluzje do ówczesnej, aktualnej rzeczywistości. Namiastkę wystawy można poczuć, oglądając ją wraz z jej Kuratorem - Dariuszem Stryniakiem.

ekspozycja wystawy pt. Sztukosłowiańskość... (źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)(źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)

Na wystawie prezentowane są obrazy, rysunki, grafiki, powstałe na przestrzeni ostatnich ponad 200 lat. Jest to obszerny wybór, ale jednak wybór, który może stać się punktem wyjścia, inspiracją do własnych poszukiwań słowiańskości w sztukach plastycznych. 

ekspozycja wystawy pt. Sztukosłowiańskość... (źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)(źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)

Obrzędy, zwyczaje, wierzenia, ludowość, kontakt z naturą, duchowość, magia i czary, bajeczna przeszłość, mitologia, legendy i podania, a może sceny historyczne z okresu pierwszych władców polskich – w czym przejawia się najdobitniej „słowiańskość” w sztuce i co znaczy, znaczyło przed dekadami i dzisiaj? Zainteresowanie słowiańskim dziedzictwem wzrosło w XIX wieku, jeszcze silniej nawiązanie do tradycji słowiańskich zarysowało się w polskiej sztuce u progu XX wieku, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym.

ekspozycja wystawy pt. Sztukosłowiańskość... (źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)(źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)

Obecnie od kilkunastu lat widać ponowne ożywienie tej tematyki w sztukach plastycznych. Wiele z prezentowanych prac można potraktować jako ilustracje (do dziejów, do legend, obyczajów ludowych), oddające indywidualny temperament twórców, postrzeganie słowiańskiej dawności, choć nie brak i aluzji do ówczesnej rzeczywistości. Ekspozycja obejmuje kilka pokoleń twórców, są na wystawie dzieła twórców konsekwentnie eksplorujących tę tematykę, w słowiańskich korzeniach widzący siłę dla swej sztuki, ale są też prace, które wiążemy ze słowiańskością poprzez obrazowanie natury, przyrody czy legendarnej przeszłości Polski. 

ekspozycja wystawy pt. Sztukosłowiańskość... (źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)(źródło: MPPP w Gnieźnie, fot. D. Pietraszewski)

Więcej wystaw!

Odwiedzając Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie warto od razu zarezerwować sobie więcej czasu. Inne wystawy - stałe i czasowe - są również godne uwagi:

  • Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej, na której prezentowane jest blisko 400 zabytków m.in. pozostałości potężnych drewnianych konstrukcji mostów, pomostów czy platform budowanych wokół wysp czy różnorodne przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzia i ceramika). Wystawa czynna będzie jeszcze do lipca br. 
  • Sztuka romańska w Polsce, to niezwykła kolekcja kilkunastu najważniejszych przykładów romańskich detali architektonicznych z całej Polski. W jednym miejscu zobaczyć możecie przykłady sakralnej sztuki romańskiej, charakterystycznej dla monumentalnych budowli kamiennych w Polsce wczesnośredniowiecznej. Wystawa stała.
  • Początki państwa polskiego, przybliża pierwsze wieki naszej państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczycie nie tylko jak kształtowała się Polska, ale także jak żyli w niej nasi przodkowie. Wystawa stała.
  • Piastów malowane dzieje to wystawa stała, na której prezentowane są obrazy XIX-wiecznych malarzy. Ukazują one postacie i wydarzenia z dziejów dynastii piastowskiej od jej legendarnych początków, aż do ostatniego przedstawiciela na tronie polskim. 
  • Motywy słowiańskie w sztuce, to kultura słowiańska naszych przodków, widziana oczami artystów z różnych epok. Wystawa stała.
  • Gniezno. Stąd do przeszłości, to historia Gniezna, opowiedziana nieco przewrotnie - od teraźniejszości aż do pradziejów. 

Zabierz pupila do muzeum

Jesteś miłośnikiem kultury, a nie masz z kim zostawiać zwierzaka? Świetnie się składa! Do gnieźnieńskiego muzeum możesz przyjść w towarzystwie swojego psiaka lub kociaka. Wystarczy, że będziecie przestrzegali (Ty i Twój pupil) kilku prostych zasad.

Ludzie i pies zwiedzają wyjątkową kolekcję kilkunastu najważniejszych przykładów romańskich detali architektonicznych z całej Polski (źródło: muzeumgniezno.pl)(źródło: MPPP w Gnieźnie)

Muzeum jest otwarte dla osób z psami i kotami. Zwierzęta wprowadzone do Muzeum muszą przez cały czas pozostawać pod opieką ich właścicieli/opiekunów i muszą być trzymane na smyczy. Właściciel/opiekun powinien mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia, a w przypadku psów – zaświadczenie z aktualnym wpisem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Właściciel/opiekun bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za psa podczas przebywania na terenie Muzeum.

Szczegóły znajdziecie w Regulaminie zwiedzania.

  

źródło: muzeumgniezno.pl

Zapisz się na newsletter