Zdalna edukacja muzealna

Bycie on-line dla wielu z nas to codzienna rzeczywistość. Niełatwa, bo wielu przypadkach narzucona, ale z drugiej strony pozwalająca poszerzać nasze horyzonty. Dzięki technologii możemy być stale obecni w pracy czy szkole. Możemy odwiedzać również muzea. Ba... możemy uczestniczyć w muzealnych lekcjach, będących świetnym uzupełnieniem tradycyjnego nauczania - zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

Zajęcia on-line w muzeum?

Historia, biologia, WOS, geografia, to tylko niektóre dziedziny, które zawarte są w programie przygotowanym przez ICHOT Brama Poznania. Tematyka zajęć i filmów nawiązuje do dziedzictwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, początków państwa polskiego oraz ekologii.

Aktywności, które proponujemy podczas zajęć online przyczyniają się do wspierania relacji rówieśniczych w klasie. Elementem każdych zajęć jest zadanie przeznaczone do zrealizowania w kilkuosobowych grupach lub parach. Celem zadania jest nie tylko poszerzanie umiejętności komunikacji, ale również rozwój myślenia twórczego i poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań. Wstępem do zadania jest rozmowa wokół filmu edukacyjnego, ilustracji lub fotografii związanych z tematem.

Otwarty laptop. Na ekranie strona Bramy Poznania (źródło: bramapoznania.pl)fot. bramapoznania.pl

Zajęcia dla klas I-III szkoły podstawowej

 • Legenda cdn.
  O czym opowiadają legendy? Które ich elementy są prawdziwe, a które wymyślone? Jak dalej mogły potoczyć się losy Lecha, Czecha i Rusa z legendy o założeniu Poznania? Zajęcia będą okazją do wysłuchania i obejrzenia tej opowieści oraz wymyślenia dalszych perypetii trzech braci.
 • W kapsule czasu
  Co miasta zawdzięczają rzekom? Jak może wyglądać rzeka Cybina za 1000 lat? W jaki sposób możemy dbać o rzeki - naturalne miejsca do życia wielu roślin i zwierząt? Podczas zajęć dowiemy się, czym są korytarze ekologiczne, sprawdzimy, jakie właściwości ma woda i za pomocą kapsuły czasu przeniesiemy się do przyszłości. 

Zajęcia dla klas IV-VI szkoły podstawowej

 • Grody w sieci
  Jak powstawało państwo Piastów, i od czego wzięło swój początek? Jak wyglądała codzienność mieszkańców i mieszkanek grodów? Podczas zajęć sprawdzimy, jak można by usprawnić funkcjonowanie państwa Mieszka I, korzystając ze współczesnej technologii.
 • Słowiańskie żywioły
  Życie dawnych Słowian było mocno związane z przyrodą. Czy żywioły mogą mieć supermoce? Jakie powodują zagrożenia? Jak dawni Słowianie wykorzystywali moc otaczającej ich przyrody? Czy potrafili z nią współdziałać, czy raczej z nią walczyli?

Zajecia dla klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz klas ponadpodstawowych

 • Z perspektywy Polan
  Co przyjęcie chrztu zmieniło w życiu Mieszka I, a co w życiu mieszkańców i mieszkanek grodu? Wczujemy się w ich sytuację i zastanowimy, jakie mieli obawy, a jakie widzieli korzyści?
 • 5 kroków do państwa
  Jak wyglądała mapa X-wiecznej Europy? Czy tworzące się państwo Piastów zajmowało na niej ważny obszar? Jakie formy polityczne przybierają współczesne państwa? Jak rodzą się systemy totalitarne, i w jaki sposób można temu przeciwdziałać?
 • Turystyka w kapeluszach
  Jakie są słabe i mocne strony turystyki lokalnej, a jakie turystyki globalnej? Czego dowiemy się o rodzajach turystyki, zakładając kolorowe kapelusze? Na czym polega pozytywny, a na czym degradujący wpływ turystyki na środowisko?
 • Wybory natury
  Jakie są formy ochrony przyrody? A co, gdyby drzewa, rzeki i bagna mogły kandydować w wyborach? Co musiałyby obiecać, żebyśmy na nie zagłosowali? Sprawdźmy, co im zawdzięczamy i oddajmy im głos.

Filmy edukacyjne uzupełnieniem szkolnych lekcji

Przygotowany przez ICHOT Bramę Poznania materiał wizualny może być wykorzystywany przez nauczycielki i nauczycieli jako atrakcyjne rozwinięcie tematu zajęć. Tematyka filmów porusza inne zagadnienie związane z Ostrowem Tumskim w Poznaniu i koresponduje z podstawą programową.

Kobieta siedząca przed laptopem. Na ekranie kadr filmu przygotowanego przez ICHOT Brama Poznania (fot. bramapoznania.pl)(fot. bramapoznania.pl)

Od początku października opublikowanych zostało już 6 z 12 materiałów. Kolejne będą systematycznie zamieszczane na stronie www.bramapoznania.pl oraz kanale YouTube Bramy Poznania

Jak wziąć udział w zajęciach?

Zajęcia odbywają się we wtorki, środy, czwartki i piątki w przedziałach czasowych: 8:00-10:00, 10:30-12:30, 13:00-15:00. Jednorazowo może w nich wziąć udział 30 uczniów oraz 3 nauczycieli.

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem platformy ZOOM. Aby wziąć w nich udział potrzebny jest komputer z kamerą, głośnikiem i mikrofonem (np. laptop) oraz dostęp do Internetu. Zajęcia trwają ok. 40 minut.

Zapisy przyjmowane są z minimum tygodniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.bramapoznania.pl lub pod numerem tel. 61 647 7629 (Biuro Obsługi Klienta) od wtorku do piątku w godz. 10.00-17.00.

źródło: bramapoznania.pl

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter