Dziś o 18:00 na profilu Facebook Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się wideooprowadzanie po otwartej wczoraj wystawie pn. „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”. Powstała ona we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a poświęcono ją wyspom z najbardziej na północ wysuniętego obszaru władzy Piastów w pierwszym okresie ich rządów.
Wyspy cenne były dla Piastów
Dziesięć wieków temu, a nawet wcześniej, wybór miejsca osiedlenia miał ogromne znaczenie dla Słowian. Potrzeba zapewnienie bezpieczeństwa, a zarazem dostępu do surowców, zwierzyny czy wody miały strategiczne wręcz znaczenie. Wielkość, kształt, wysokość czolakizacja lokalizacja wysp determinowały ich postrzeganie przez ich ówczesnych mieszkańców.
Zazwyczaj były to miejsca trudno dostępne, widoczne w krajobrazie, otoczone wodami, co nadawało im często wymiar symboliczny. Wykorzystywane w różnych celach często stawały się ośrodkami zarówno społeczno-politycznymi, jak i religijnymi. Znaczną liczbę takich miejsc rozpoznano na obszarach Pomorza, ziemi lubuskiej i północnej Wielkopolski – terytorium o rozwiniętej sieci hydrograficznej związanej ze zlewnią Odry i Warty oraz rzekami przymorza Regą i Parsętą − stanowiących peryferie monarchii wczesnopiastowskiej.
Bogactwo znalezisk
Ekspozycja wystawy prezentuje blisko 400 zabytków znalezionych podczas prac archeologicznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Są wśród nich pozostałości potężnych drewnianych konstrukcji mostów, pomostów czy platform budowanych wokół wysp, przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzia i oczywiście ceramikę), a także kości zwierząt oraz nasiona i pestki różnorodnych roślin, które towarzyszyły ludziom przez wiekami. Zabytki ukazują nie tylko ich życie codzienne, ale także wysoki poziom technik budowlanych już od VIII w.
źrodło: muzeumgniezno.pl, www.archeologia.umk.pl