Nowa wystawa w gnieźnieńskim Muzeum

Dziś o 18:00 na profilu Facebook Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się wideooprowadzanie po otwartej wczoraj wystawie pn. „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”. Powstała ona we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a poświęcono ją wyspom z najbardziej na północ wysuniętego obszaru władzy Piastów w pierwszym okresie ich rządów.

Wyspy cenne były dla Piastów

Dziesięć wieków temu, a nawet wcześniej, wybór miejsca osiedlenia miał ogromne znaczenie dla Słowian. Potrzeba zapewnienie bezpieczeństwa, a zarazem dostępu do surowców, zwierzyny czy wody miały strategiczne wręcz znaczenie. Wielkość, kształt, wysokość czolakizacja lokalizacja wysp determinowały ich postrzeganie przez ich ówczesnych mieszkańców.
baner wydarzeniaźródło: profil FB Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Zazwyczaj były to miejsca trudno dostępne, widoczne w krajobrazie, otoczone wodami, co nadawało im często wymiar symboliczny. Wykorzystywane w różnych celach często stawały się ośrodkami zarówno społeczno-politycznymi, jak i religijnymi. Znaczną liczbę takich miejsc rozpoznano na obszarach Pomorza, ziemi lubuskiej i północnej Wielkopolski – terytorium o rozwiniętej sieci hydrograficznej związanej ze zlewnią Odry i Warty oraz rzekami przymorza Regą i Parsętą − stanowiących peryferie monarchii wczesnopiastowskiej.

Bogactwo znalezisk

Ekspozycja wystawy prezentuje blisko 400 zabytków znalezionych podczas prac archeologicznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nurek wynurzający się z wody. W ręce trzyma fragment siekiery.fot. Materiał Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Są wśród nich pozostałości potężnych drewnianych konstrukcji mostów, pomostów czy platform budowanych wokół wysp, przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzia i oczywiście ceramikę), a także kości zwierząt oraz nasiona i pestki różnorodnych roślin, które towarzyszyły ludziom przez wiekami. Zabytki ukazują nie tylko ich życie codzienne, ale także wysoki poziom technik budowlanych już od VIII w.

 

źrodło: muzeumgniezno.plwww.archeologia.umk.pl

Zapisz się na newsletter