Czy można zwiedzić Szlak Piastowski w godzinę? Oczywiście! Wystarczy wybrać się do Pobiedzisk. Z początkiem czerwca do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego trafiły dwie nowe makiety, powiększając podstawową kolekcję do 37 "małych" obiektów.
Wystarczy klika kroków, aby... z Lubinia trafić do Kalisza
W pobiedziskim Skansenie można się poczuć jak Guliwer albo posiadacz siedmiomilowych butów. Wszystko za sprawą skali! Bowiem każda z prezentowanych makiet jest pomniejszona dwudziestokrotnie. Czyli, gdyby osobę o wzroście 180 cm zmniejszyć w ten sam sposób, miałaby zaledwie 9 cm! Takie spojrzenie na sprawę robi wrażenie i daje sporo frajdy przy zwiedzaniu prawdziwych obiektów. Wystarczy sobie wówczas tylko wyobrazić, że jest się wielkości krasnoludka. Wtedy odkrywanie Szlaku Piastowskiego w skali mikro i makro ma się zaliczone.
Najnowsze makiety prezentowane w Skansenie to kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu oraz katedra pw. Świętego Mikołaja w Kaliszu. Są one jednym z element modernizacji realizowanej w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pod nazwą Szlak Piastowski”, prowadzonego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną.
W najbliższych dniach Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach zostanie wyposażony również w system audioprzewodników przeznaczonych dla turystów indywidualnych. Z ich pomocą będzie można zwiedzić Skansen, słuchając opowieści o wszystkich 37 miniaturach. Audioprzewodniki będą umożliwiały wybór języka, jednego z sześciu (polski, angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i hiszpański) oraz autodeskrypcji dla osób niewidomych.
Nie wszystkie miniatury są piastowskie
W Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach docelowo znaleźć mają się makiety wszystkich obiektów, które można zobaczyć na Szlaku Piastowskim. Póki co kliku jeszcze brakuje. Oto lista obiektów, których miniatury aktualnie można obejrzeć:
- Pałac w Rogalinie,
- Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich,
- Mysia wieża w Kruszwicy,
- Muzeum w Rakoniewicach,
- Wiatraki w Moraczewie,
- Pałac w Lubostroniu,
- Zagroda Wiejska w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach,
- Opera Poznańska,
- Gród w Biskupinie,
- Rynek w Pobiedziskach,
- Kościół pw. Świętego Wojciecha w Poznaniu,
- Kościół pw. Św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim,
- Dwór w Koszutach,
- Kościół pw. Św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu,
- Kościół pw. Św. Jana w Mogilnie,
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu,
- Pałac w Antoninie,
- Kościół pw. Św. Marcina w Poznaniu,
- Katedra Gnieźnieńska,
- Kościół Kolegiacki w Kruszwicy,
- Ruiny zamku w Wenecji,
- Collegium w Trzemesznie,
- Biblioteka Raczyńskich,
- Kościół pw. Św. Jakuba w Murowanej Goślinie,
- Kościół w Gieczu,
- Pałac w Czerniejewie,
- Palatium na Ostrowie Lednickim,
- Poznańskie Krzyże,
- Katedra Poznańska,
- Kościół pw. Św. Prokopa w Strzelnie,
- Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Poznaniu,
- Kościółek pw. Św. Katarzyny w Węglewie,
- Kościół pw. Św. Mikołaja w Wierzenicy,
- Stary Rynek w Poznaniu,
- Pomnik Leszka Białego,
- Kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu,
- Katedra pw. Świętego Mikołaja w Kaliszu.
Poza makietami w Skansenie pojawiła się ekspozycja związana z mitologią słowiańską. Obejrzeć możemy drewniane rzeźby pięciu słowiańskich bóstw: Perun (bóstwo gromowładne), Swaróg (bóstwo nieba, ognia i kowalstwa), Triglav (bóstwo ziemi, wody i powietrza), Porenut (bóstwo plemienia Ranów), Weles (bóstwo bogactwa).
Skansen otwarty dla turystów
Ponieważ cała ekspozycja Skansenu znajduje się na zewnątrz, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, zwiedzający nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, jeżeli zachowują między sobą bezpieczną odległość 2 m. Zniesiony został również limit osób mogących jednocześnie przebywać na terenie parku miniatur. Pozostałe wymagania określa Regulamin.
Skansen jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Jednocześnie przypominamy o możliwości zakupu biletów online.
źródło: miniatury.pobiedziska.pl, profil FB Skansenu, pobiedziska.pl