Nowe miniatury w pobiedziskim Skansenie

Czy można zwiedzić Szlak Piastowski w godzinę? Oczywiście! Wystarczy wybrać się do Pobiedzisk. Z początkiem czerwca do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego trafiły dwie nowe makiety, powiększając podstawową kolekcję do 37 "małych" obiektów.

Wystarczy klika kroków, aby... z Lubinia trafić do Kalisza

W pobiedziskim Skansenie można się poczuć jak Guliwer albo posiadacz siedmiomilowych butów. Wszystko za sprawą skali! Bowiem każda z prezentowanych makiet jest pomniejszona dwudziestokrotnie. Czyli, gdyby osobę o wzroście 180 cm zmniejszyć w ten sam sposób, miałaby zaledwie 9 cm! Takie spojrzenie na sprawę robi wrażenie i daje sporo frajdy przy zwiedzaniu prawdziwych obiektów. Wystarczy sobie wówczas tylko wyobrazić, że jest się wielkości krasnoludka. Wtedy odkrywanie Szlaku Piastowskiego w skali mikro i makro ma się zaliczone.
Makieta Kościoła w Lubiniu na terenie Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach (fot. UM Pobiedziska)

Najnowsze makiety prezentowane w Skansenie to kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu oraz katedra pw. Świętego Mikołaja w Kaliszu. Są one jednym z element modernizacji realizowanej w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pod nazwą Szlak Piastowski”, prowadzonego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną.
Makieta kaliskiej katedry na terenie Skansenu Miniatur w Pobiedziskach (fot. UM Pobiedziska)

W najbliższych dniach Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach zostanie wyposażony również w system audioprzewodników przeznaczonych dla turystów indywidualnych. Z ich pomocą będzie można zwiedzić Skansen, słuchając opowieści o wszystkich 37 miniaturach. Audioprzewodniki będą umożliwiały wybór języka, jednego z sześciu (polski, angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i hiszpański) oraz autodeskrypcji dla osób niewidomych.

Nie wszystkie miniatury są piastowskie

W Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach docelowo znaleźć mają się makiety wszystkich obiektów, które można zobaczyć na Szlaku Piastowskim. Póki co kliku jeszcze brakuje. Oto lista obiektów, których miniatury aktualnie można obejrzeć:

Drewniana rzeźba jednego ze słowiańskich bóstw (fot. Krzysztof Piechocki)

Poza makietami w Skansenie pojawiła się ekspozycja związana z mitologią słowiańską. Obejrzeć możemy drewniane rzeźby pięciu słowiańskich bóstw: Perun (bóstwo gromowładne), Swaróg (bóstwo nieba, ognia i kowalstwa), Triglav (bóstwo ziemi, wody i powietrza), Porenut (bóstwo plemienia Ranów), Weles (bóstwo bogactwa).

Skansen otwarty dla turystów

Ponieważ cała ekspozycja Skansenu znajduje się na zewnątrz, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, zwiedzający nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, jeżeli zachowują między sobą bezpieczną odległość 2 m. Zniesiony został również limit osób mogących jednocześnie przebywać na terenie parku miniatur. Pozostałe wymagania określa Regulamin.
Otwarty laptop. Na ekranie strona, na której można zamówić bilety on-line do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach

Skansen jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Jednocześnie przypominamy o możliwości zakupu biletów online.

 

źródło: miniatury.pobiedziska.pl, profil FB Skansenu, pobiedziska.pl

Zapisz się na newsletter