Zmiany na Ostrowie Tumskim

Już niedługo spacerując po poznańskim Ostrowie Tumski natraficie na nową atrakcję historyczną. Ale to nie jedyna nowość. Już teraz możecie tam zobaczyć niezwykle interesującą instalację. 

Przekrój P(p)oznania

Przy Rezerwacie Archeologicznym Genius loci wznosi się oryginalna instalacja artystyczna, odwzorowująca w przybliżonym kształcie wały obronne grodu Mieszka I wznoszące się w tym miejscu przed tysiącem lat. Konstrukcja została wykonana z metalowej blachy, a niektóre jej elementy pokryte zostały drewnem pochodzącym z wykopalisk. Autorem rzeźby jest Łukasz Gruszczyński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który podkreśla, że jest ona symbolicznym nawiązaniem do dialogu form i przestrzeni wieków dawnych i współczesności.
Instalacja przy Rezerwacie archeologicznym Genius loci (fot. Krzysztof Piechocki)

Choć instalacja może wydawać się zbyt nowoczesna, jak na otoczenie Ostrowa Tumskiego, to należy jej znaczenie rozważyć w połączeniu z ekspozycją muzealną dostępną wewnątrz Rezerwatu, prezentującą oryginalne pozostałości konstrukcji obronnych poznańskiego grodu wzniesionego w 2 poł. X w. Tylko wtedy nabiera głebszego sensu i pozwala zobrazować skalę i przybliżony kształt grodowych wałów obronnych. 

Relacja przestrzenna instalacji artystycznej i reliktów wałów obronnych eksponowanych w Rezerwacie archeologicznym Genius Loci w Poznaniu (źródło: rezerwat.muzarp.poznan.pl)

Palatium Mieszka I i Dobrawy

Historyczny charakter Ostrowa Tumskiego dopełni wkrótce kolejny element. Obok kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo wyeksponowane zostanie Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. W planach jest również odwzorowanie historycznego przebieg wału grodu poznańskiego z przełomu X i XI w. Prace już ruszyły i potrwają do końca roku.
Wizualizacja szklanej formy wokół kościoła NMP na Ostrowie Tumskim (źródło: poznan.pl)

Początkowy plan zakładał zaprezentowanie zwiedzającym pozostałości tysiącletniej kaplicy, które znajdują się 1,5 m pod gotyckim kościołem NMP. Badania wykazały jednak, że stworzenie takiej ekspozycji zagrażałoby świątyni stojącej na miejscu wykopalisk. Dlatego też przebieg murów palatium zostanie odtworzony za szkła artystycznego i hartowanego wokół kościoła. Instalacja będzie dobrze widoczna także w nocy. Wszystko dzięki oświetleniu zamontowanym w posadzce wewnątrz formy.
Wizualizacja oświetlenia kościoła NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (źródło: poznan.pl)

W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu - przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie nawiązywać do modelu Ostrowa Tumskiego znajdującego się w pobliżu Pomnika Jana Pawła II.

Tu się wszystko zaczęło

Działania prowadzone na Ostrowie Tumskim powstają w ramach projektu "Tu się wszystko zaczęło. Ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu". Projekt jest realizowany w partnerstwie Miasta Poznań, Muzeum Archeologicznego i Archidiecezji Poznańskiej, a jego wartość to ponad 10,5 mln zł, w tym ok. 8,2 mln to dofinansowanie unijne. 

Obiekty Ostrowa Tumskiego są otwarte

Na koniec jeszcze jedna istotna wzmianka. Wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego zlokalizowane na i w pobliżu Ostrowa Tumskiego są już ponownie otwarte dla turystów. Informacje o godzinach otwarcia i obowiązujących zasadach zwiedzania dostępne są na stronach internetowych:

 

źródło: poznan.plrezerwat.muzarp.poznan.plgloswielkopolski.pl

Zapisz się na newsletter