Noc Muzeów 2020 na Szlaku Piastowskim

18 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Muzeów. Z wiadomych przyczyn towarzysząca im od kilku lat "Noc Muzeum" nie odbędzie się w dotychczasowej formule. Mamy jednak kilka pomysłów na odwiedzenie obiektów Szlaku Piastowskiego. Część z nich - bez wychodzenia z domu.

Biskupin zaprasza do YouTube'a

W tym roku tradycyjna już "Tajemnicza Noc w Muzeum" odbędzie się wirtualnie. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na swój kanał YouTube. W sobotę, 16 maja br., punktualnie o 19:00 rusza specjalnie przygotowana z tej okazji transmisja. Limit miejsc - nieograniczony!
2020 05 15 wirtualna noc muzeow 1 1

W programie:

 • od godz. 19:00 – Odyseja metalurgiczna – dyskusja o znaczeniu brązu w świecie z czasów kultury łużyckiej;
 • od godz. 20:00 – Skleć sieć! Warsztaty z szycia sieci – dla wszystkich miłośników połowu ryb i nie tylko;
 • od godz. 20:30 – Trzy światy średniowiecza – pogawędka m.in. o nowej wystawie „Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska rezydencja na Ostrowie Lednickim”;
 • od godz. 21:30 – Dźwięki rekonstrukcji – muzyka, która współtworzyła wydarzenia odbywające się w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Odwiedź muzeum wirtualnie

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na stronie muzealnictwo.com prezentuje ofertę muzeów związaną z tegoroczną "Nocą Muzeów". Są wśród nich propozycje m.in.:

Na wirtualne spacery zapraszają również:

Szlakiem Kalisza Piastowskiego

Urząd Miejski w Kaliszu w ramach zbliżającej się "Nocy Muzeów" proponuje ciekawą alternatywę - spacer Szlakiem Kalisza Piastowskiego. Ta czterogodzinna trasa prowadzi przez Kaliski Gród Piastów na Zawodziu, kościół i klasztor OO. Franciszkanów , kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Basztę ''Dorotkę'' i mury miejskie oraz katedrę pw. św. Mikołaja. To doskonała propozycja na nadchodzący weekend, który zapowiada się bardzo pogodnie.

Gród na kaliskim Zawodziu (fot. Tomasz Korzeniowski)

Które muzea już są otwarte?

Większość obiektów muzealnych Szlaku Piastowskiego została już ponownie otwarta. Poniżej zamieszczamy listę placówek wraz z informacją o godzinach otwarcia i obowiązujących zasadach zwiedzania.

 •  Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie:
  - godziny otwarcia: poniedziałki i wtorki - nieczynne; od środy do piątku w godz. 9:00 - 17:00; w weekendy w godz. 10:00 - 15:00
 • Baszta Dorotka w Kaliszu:
  - godziny otwarcia: poniedziałki - nieczynne; od wtorku do czwartku w godz. 10:00 - 15:00; w piątki w godz. 10:00 - 18:00; w weekendy w godz. 10:00 - 16:00
  - obowiązujące zasady zwiedzania

 

źródło: biskupin.pl, muzeumznin.pl, miniatury.pobiedziska.pl, opatowka.pl, muzeum.wloclawek.pl, cit.kalisz.pl, bramapoznania.pl, muzarp.poznan.pl, rezerwat.muzarp.poznan.pl, profile społecznościowe obiektów  Szlaku Piastowskiego

Zapisz się na newsletter