Czy Szlak Piastowski jest dostępny dla wszystkich?

Wybierając się na zakupy zastanawiasz się czy sobie poradzisz? Planując wycieczkę do muzeum sprawdzasz coś więcej poza godzinami otwarcia czy cena biletu? Pewnie nie. A czy jak dodasz sobie 40 lat, Twój punkt widzenia nadal będzie taki sam? Czy wówczas świat będzie równie przyjazny? Równie chętnie skorzystasz z jego dobrodziejstw?

Jak to jest z tą dostępnością obiektów Szlaku Piastowskiego?

W listopadzie 2019 r. zespół ekspertów z Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył realizację, zleconego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, badania polegającego na przeprowadzeniu analizy dostępności obiektów Szlaku Piastowskiego dla odwiedzających:

  • z niepełnosprawnością (ruchową, słuchu i/lub mowy, narządu wzroku),
  • z dziećmi,
  • w starszym wieku.

Badaniem objęte zostały 33 obiekty zlokalizowane na obszarze województwa wielkopolskiego.  Audyt poprzedzony został opracowaniem, w 2018 r., katalogu kryteriów oceny dostępności z uwzględnieniem potrzeb wszystkich ww. grup turystów.

Gdzie szukać informacji o dostępności?

Jednym z efektów zrealizowanego badania są karty opisujące dostosowanie obiektów do obsługi poszczególnych grup odbiorców. Zawierają one podstawowe dane na temat możliwości dojazdu do obiektu i jego zwiedzania.

Karty wraz z raportem ze zrealizowanego badania dostępne są na stronie internetowej Szlaku Piastowskiego w zakładce Dostępność. Dodatkowo każda z kart umieszczona jest przy opisie każdego z audytowanych obiektów.

 

źródło: www.umww.pl

Zapisz się na newsletter