Wybierając się na zakupy zastanawiasz się czy sobie poradzisz? Planując wycieczkę do muzeum sprawdzasz coś więcej poza godzinami otwarcia czy cena biletu? Pewnie nie. A czy jak dodasz sobie 40 lat, Twój punkt widzenia nadal będzie taki sam? Czy wówczas świat będzie równie przyjazny? Równie chętnie skorzystasz z jego dobrodziejstw?
Jak to jest z tą dostępnością obiektów Szlaku Piastowskiego?
W listopadzie 2019 r. zespół ekspertów z Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończył realizację, zleconego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, badania polegającego na przeprowadzeniu analizy dostępności obiektów Szlaku Piastowskiego dla odwiedzających:
- z niepełnosprawnością (ruchową, słuchu i/lub mowy, narządu wzroku),
- z dziećmi,
- w starszym wieku.
Badaniem objęte zostały 33 obiekty zlokalizowane na obszarze województwa wielkopolskiego. Audyt poprzedzony został opracowaniem, w 2018 r., katalogu kryteriów oceny dostępności z uwzględnieniem potrzeb wszystkich ww. grup turystów.
Gdzie szukać informacji o dostępności?
Jednym z efektów zrealizowanego badania są karty opisujące dostosowanie obiektów do obsługi poszczególnych grup odbiorców. Zawierają one podstawowe dane na temat możliwości dojazdu do obiektu i jego zwiedzania.
Karty wraz z raportem ze zrealizowanego badania dostępne są na stronie internetowej Szlaku Piastowskiego w zakładce Dostępność. Dodatkowo każda z kart umieszczona jest przy opisie każdego z audytowanych obiektów.
źródło: www.umww.pl