„Szlak Piastowski – nowe wyzwania” to tytuł V międzyregionalnej konferencji organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Konferencja odbędzie się 14 listopada br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Nadszedł czas, aby podsumować kolejne zmiany na Szlaku Piastowskim
Przypomnijmy, kamieniem milowym w procesie przebudowy szlaku było powołanie w 2011 r. przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Gremium to złożone z naukowców, samorządowców oraz przedstawicieli obiektów, dokonało gruntownej przebudowy szlaku – została ściśle dookreślona tematyka szlaku, stworzono kryteria przynależności obiektów do szlaku, zostały wyznaczone trasy jego przebiegu. Znaczącym etapem w procesie inwentaryzacji szlaku było przeprowadzenie audytów: historycznego i turystycznego wszystkich obiektów, a także przeprowadzenie pogłębionego badania ruchu turystycznego na szlaku.
Wszystkie zachodzące zmiany były prezentowane na międzyregionalnych konferencjach poświęconych szlakowi, tj. w 2012 r. w Gnieźnie, w 2013 r. w Inowrocławiu, w 2014 r. w Poznaniu oraz w 2017 r. w Kruszwicy. Nadszedł czas, aby ponownie spotkać się i podsumować kolejne zmiany na Szlaku Piastowskim.
Na konferencję zapraszają:
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego - p. Marek Woźniak,
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - p.Piotr Całbecki,
- Przewodniczący Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, Starosta Gnieźnieński - p. Piotr Gruszczyński.
Co w programie konferencji?
Podczas konferencji zostaną przedstawione działania na szlaku, które miały miejsce od 2017 roku. Omówione będą również plany działań w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. O tym, co aktualnie dzieje się na szlaku, opowiedzą przedstawiciele dwóch urzędów marszałkowskich. Z działaniami operacyjnymi na szlaku zapoznają nas natomiast koordynatorzy szlaku z obu województw. Przedstawione zostaną również założenia planowanej do wdrożenia strategii komunikacji dla Szlaku Piastowskiego, realizującej to zadanie na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, finansowane z projektu Cult-CreaTE (Interreg Europe).
W dalszej części konferencji zostanie zaprezentowana analiza dostępności atrakcji Szlaku Piastowskiego na podstawie dokonanego audytu przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. UAM dr hab. Aliny Zajadacz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie, jako przykład dobrej praktyki, zostanie zaprezentowana działalność muzeum na wolnym powietrzu - Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Konferencję zwieńczy wizyta studyjna w Bramie Poznania ICHOT.
Szczegółowy program V międzyregionalnej konferencji pn. "Szlak Piastowski - nowe wyzwania" dostępny jest poniżej:
- 9:30-10:00 - rejestracja uczestników, bufet kawowy
- 10:00-10:15 - przywitanie gości oraz okolicznościowe wystąpienia
Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Aneta Jędrzejewska, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Gruszczyński, Przewodniczący Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, Starosta Gnieźnieński - 10:15-11:00 - Szlak Piastowski – reaktywacja, czyli co nowego na szlaku?
Tomasz Wiktor, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Lidia Łączny, Wielkopolski Koordynator Szlaku Piastowskiego
Agnieszka Komorowska, Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Monika Andruszkiewicz, Kujawsko-Pomorski Koordynator Szlaku Piastowskiego - 11:00-11:45 - Strategia komunikacji dla Szlaku Piastowskiego
2BA Agnieszka Nowak - 11:45-12:15 - przerwa kawowa
- 12:15-13:00 - Analiza dostępności atrakcji Szlaku Piastowskiego - wyniki audytu w województwie wielkopolskim
prof. UAM dr hab. Alina Zajadacz, mgr Anna Lubarska, mgr Aleksandra Minkwitz, mgr Łukasz Szał, Katedra Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 13:00-13:20 - "Niepełnosprawni – pełno(s)prawni odbiorcy kultury”. Przykład dobrych praktyk stosowanych w muzeum na wolnym powietrzu
Mariola Olejniczak, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - 13:20-13:50 - dyskusja, pytania uczestników konferencji
- 13:50-14:00 - podsumowanie i zakończenie konferencji
- 14:00-15:00 - ciepły bufet
- od 15:30 - wizyta studyjna w Bramie Poznania ICHOT - zwiedzanie obiektu w aspekcie poruszanej tematyki (uwaga - możliwy udział po wcześniejszym zgłoszeniu)
Zapisz się już dziś!
Konferencja ma charakter otwarty. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o potwierdzenie swojej obecności do dnia 8 listopada 2019 r. na adres turystyka[at]umww.pl lub tel. (61) 626 68 55.
źródło: Klaster Turystyczny "Szlak Piastowski w Wielkopolsce"