Mysia Wieża w remoncie

PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy informuje, że ze względu na prace konserwatorskie Mysia Wieża do końca bieżącego roku będzie zamknięta dla zwiedzających.

Mysią Wieżę czeka lifting

Mysia Wieża, to zabytek znany w całej Polsce. Jest najcenniejszym zabytkiem i symbolem Kruszwicy i Kujaw. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Obecnie trwają prace mające na celu zahamowanie procesów destrukcji ruin kruszwickiego zamku oraz zachowanie jego wartości historycznej. Do września obiekt był jeszcze dostępny dla turystów. Obecnie prowadzone prace wylaczyły obiekt z użytkowania.

Mysia Wieża w Kruszwicy (fot. Z. Szmidt)

Zakres prac

Zaplanowane prace budowlane obejmą remont schodów zewnętrznych, tarasu na murze, spocznika wspornikowego, zadaszenia pawilonu. Główne prace będą miały jednak charakter konserwatorski, w ramach których zaplanowano renowację ścian wewnętrznych. 

Wnętrza Mysiej Wieży w Kruszwicy (fot. Z. Szmidt)

Dotacja od Konserwatora Zabytków

Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie udział środków zewnętrznych pochodzących od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina Kruszwica na ten cel pozyskała aż 850.000 zł, co stanowi 100% planowanej wartości robót.

Mysia Wieża w Kruszwicy (fot. Z. Szmidt) 

 

źrodło: kruszwica.um.gov.pl

Zapisz się na newsletter