"Historia Bez Cenzury" prosto z Poznania

Czy przyjęcie wiary chrześcijańskiej przez Mieszka I było dobrym posunięciem? Czy kościół był potrzebny do budowania naszej państwowości? O tym wszystkim opowiada Wojtek Drewniak w najnowszym odcinku "Historii Bez Cenzury".  Miłego oglądania!

"Historia Bez Cenzury" powraca na Szlak Piastowski

Były już odcinki o władcach piastowskich, Chrzcie Polski czy Gnieźnie - pierwszej stolicy. Tym razem, z przepięknych wnętrz poznańskiej katedry i Muzeum Archidiecezjalnego poznajemy historię polskiej państwowości podyktowanej przyjęciem przez Mieszka I wiary chrześcijańskiej.

Miecz Św. Piotra

Przybył do Poznania 1050 lat temu wraz z pierwszym biskupem Jordanem. Trzymał go Mieszko I, Bolesław Chrobry i Przemysł. Obok Szczerbca jest to broń o najdłużej udokumentowanej historii w Polsce. Obecnie stanowi najcenniejszy eksponat Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Jego niezwykłe losy możecie poznać na stronie www.mieczpoznania.pl, ale polecamy również wizytę w Muzeum.

laptop ze stroną www.mieczpoznania.pl na ekranie

1050 lat pierwszego biskupstwa w Polsce

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum - „Polska zaczęła mieć swego biskupa” (Annales Bohemici). Od 2 grudnia 2017 r. do 25 listopada 2018 r. trwa Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Jego główne obchody zaplanowane zostały na 22-24 czerwca br. Szczegóły wydarzenia dostęne na plakacie.

Plakat centralnych obchodów 1050 rocznicy powstania biskupstwa w Polsce

 

Zapisz się na newsletter