Wrzesień z Piastami w roli głównej

Minęły wakacje ale to nie oznacza, że na Szlaku Piastowskim powieje nudą. Wręcz przeciwnie. Zapraszamy Was do Kujawsko-Pomorskiego, gdzie czekać na Was będą iście piastowskie wydarzenia. Spotkajmy się w Brześciu Kujawskim i Biskupinie.

XIV Piknik historyczny, piastowski labirynt w kukurydzy i multimedialna wystawa w Brześciu Kujawskim – 10-11 września

W nadchodzący weekend warto wybrać się do Brześcia Kujawskiego. To niewielkie miasteczko na Kujawach zachwyca swoją historią, która w dużym stopniu wiąże się z działalnością ostatnich Piastów. To tutaj na świat przyszedł późniejszy król Polski Władysław Łokietek. Miasto wielokrotnie było świadkiem sejmików książęcych i pertraktacji wojennych z Zakonem Krzyżackim, który niejednokrotnie najeżdżał gród. Pomimo częstych ataków ze strony północnego sąsiada w mieście znajdziemy wiele śladów tamtych czasów: pozostałości murów miejskich, kościoły pamiętające czasy średniowieczne czy wzgórze, na którym dawniej wznosił się zamek królewski.

Właśnie u podnóża wzgórza zamkowego, w pobliżu dawnej fosy miejskiej w najbliższą niedzielę (11 września) odbędzie się XIV Piknik Historyczny, podczas którego uczestnicy pikniku nie tylko zobaczą jak wytwarzane były podstawowe narzędzia i biżuteria w okresie średniowiecznym, ale także będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Tego dnia wśród rekonstrukcji zobaczyć będzie można stanowisko bursztynnika, miedziownika, krzemieniarza, wikliniarza czy rybaka. Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Gawra” poprowadzi zabawy i animacje dla najmłodszych, zaprezentuje również co czekało kobiety za szerzenie tzw. czarnej magii, natomiast Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej wystawi swoje stanowisko kowalskie.

plakat wydarzenia - XIV Piknik Historyczny

XIV Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim odbywać się będzie pod hasłem „Od neolitu do czasu Piastów” dlatego oprócz piastowskich elementów uczestnicy pikniku zobaczą wioskę neoliczyną, w której m.in. poznają metody budowania tzw. chat trapezowatych, dzieci będą mogły poczuć się jak archeolodzy podczas zabezpieczania i rekonstruowania glinianych naczyń lub ulepić własne naczynie metodą wałeczkową. Nad brzegiem rzeki przybyli goście będą świadkami budowania łodzi. Oprócz części rekonstrukcyjnej organizatorzy pikniku przygotowali cześć naukowo-wykładową, która poprzedzi piknik - wykłady odbędą się w sobotę (10 września) w BCKiH Wahadło (ul. Kolejowa 44, Brześć Kujawski). Uczestnicy tej części wysłuchają m.in. opowieści o broni w czasach ostatnich Piastów, czy obejrzą film dokumentalny pt. Bitwa pod Płowcami. O epoce neolitu opowiedzą m.in. dr. Dominik Płaza, dr Aldona Kurzawska i dr Tomasz Konopka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zarówno wykłady jak i piknik z rekonstrukcjami są wydarzeniami bezpłatnymi. 

W trakcie weekendu (10-11 września) w Brześciu Kujawskim warto odwiedzić labirynt w polu kukurydzy, który swoim wzorem nawiązuje do czasów średniowiecznych a przygotowana wewnątrz zabawa dotyczy początków chrześcijaństwa i czasów piastowskich. Spacer ścieżkami labiryntu to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Labirynt został stworzony w polu kukurydzy o powierzchni 3 hektarów.

pole kukurydzy, w którym stworzono labirynt, widziane z lotu ptaka.

Odwiedzając Brześć Kujawski nie można nie zobaczyć wystawy Wahadło Czasu, czyli multimedialnego muzeum o historii Brześcia Kujawskiego, okolicach i kulturze etnograficznej Kujaw. Całkowita powierzchnia wystawy do prawie pół tysiąca metrów kwadratowych, umieszczono w niej ponad 70 rzutników i ekranów multimedialnych, które w dostępny sposób pozwalają zrozumieć historię. Odwiedzający muzeum odbędą niesamowitą podróż od neolitu, przez średniowiecze po czasy współczesne.

Dziewczynka twarzą zwrócona do ekranu multimedialnego, gra w grę

Bilety dostępne są stronie www.wahadlo.brzesckujawski.pl

XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie “Matka Natura” – 14-18 września

Jak co roku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na Festyn Archeologiczny. Tegoroczny jest poświęcony Matce Naturze w różnych odsłonach. W trakcie imprezy w poszczególnych rekonstrukcjach będzie można dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce.

Matka Natura to także symbolika widoczna w religiach i sztuce kultur pradziejowych i późniejszych. Uczestnicy Festynu poznają wierzenia związane z siłami natury, ich różne wcielenia oraz związane z nimi rytuały. Zobaczą także jak mogła wyglądać słowiańska świątynia.

XXVII Festyn Archeologiczny to również pokazy i warsztaty naukowe. Naukowcy z różnych dziedzin przyrodniczych zaprezentują metody, za pomocą których badają faunę i florę z przeszłości, ale także opowiedzą, w jaki sposób życie i działalność człowieka wpływały na przyrodę kiedyś i obecnie. Spróbujemy jeszcze bardziej zrozumieć otaczający nas świat oraz zależności zachodzące pomiędzy zmianami klimatycznymi a światem roślin i zwierząt.

plakat wydarzenia - festyn Archeologiczny w Biskupinie

Na scenie festynowej o zwierzętach dawniej i dziś opowie dr Andrzej Kruszewicz, z którym porozmawia Michał Ostrowski. Nie zabraknie pogadanek o roślinach oraz pokazów z udziałem zwierząt. Będzie można zobaczyć ptaki drapieżne, których niegdyś powszechnie używano do polowań, a także posłuchać o dziejach udomowienia psa i konia. Opowiemy także o zwierzętach hodowlanych.

Bitwy i pokazy militarne zawsze przyciągają rzesze widzów. Do walki na polu bitwy staną wojowie wczesnośredniowieczni, natomiast rzymscy legioniści zaprezentują pokaz musztry. Dodatkowo wojownicy przedstawią rytuały i obrzędy wojenne. Ponadto swoje umiejętności zaprezentują konni łucznicy.

Na Festynie nie zabraknie też muzyki. W tym roku odbęda się koncerty zespołu “Córy Mary”, Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl” oraz multiinstrumentalistki i śpiewaczki Malwiny Paszek.

Muzeum przygotowało liczne atrakcje dla dzieci, w tym opowieści o mitach i legendach Warmii i Mazur, w których ogromną rolę odgrywają siły natury. Na najmłodszych czekają liczne warsztaty związane z dawnymi rzemiosłami. Dodatkowo zostanie utworzona strefa dziecięca “Dzicy przewodnicy”, do której zapraszamy na animacje plastyczne oraz plac dawnych zabaw. W strefie znajdzie się planetarium, w którym będzie można obejrzeć seans filmu o przeszłości Ziemi.

Festyn zakończy się niecodziennym wydarzeniem - tradycyjnym obrzędem ofiarowania bogini Pacha Mamie pochodzącym z regionu Andów.

 

źródło: Koordynator Szlaku Piastowskiego w Województwie Kujawsko-Pomorskim

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter