Wirtualny spacer to taka namiastka teleportacji. Wystarczy wpisać właściwy adres i już jesteśmy (póki co jeszcze nie fizycznie) kilka czy nawet kilkaset kilometrów dalej. Teraz na wirtualne zwiedzanie po Skarbcu Katedry Gnieźnieńskiej zaprasza Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To świetna okazja do obejrzenia m.in. najstarszych zbiorów sztuki złotniczej w Polsce.
Kielichy, puszki, monstrancje...
Wirtualne zwiedzanie jest darmowe i dostosowane do osób niesłyszących. Aby je rozpocząć wystarczy wejść na stronę spacer.wzgorzelecha.pl. Wówczas naszym oczom ukaże się przepiękna panorama Gniezna. Interaktywne ikonki określają lokalizacje, do których możemy się udać. Póki co, w większości są to zdjęcia panoramiczne, ale od razu widać, że projekt Archidiecezji Gnieźnieńskiej będzie się rozwijał. Obiekt, który został uruchomiony pilotażowo w formule interaktywnego spaceru to Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Znajdujący się tutaj Skarbiec Katedralny jest jednym z trzech największych w Polsce, zaraz po krakowskim i jasnogórskim. Zgromadzone w nim zbiory należą do najstarszych w naszym kraju. W jego zbiorach znajduje się m. in. kielich św. Wojciecha wykonany w Bizancjum w X w.
Wirtualne zwiedzanie Muzeum jest bardzo intuicyjne. Podczas całej wycieczki towarzyszą nam, wzajemnie się uzupełniając, lektor oraz pani przewodnik. Poza tym każdy z eksponatów możemy obejrzeć z bliska, wykorzystując interaktywne ikony. Z myślą o osobach niesłyszących dodana została transkrypcja.
Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zwiedzania online zasobów Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, rozpowszechnianie historii stolicy Prymasów Polski oraz – biorąc pod uwagę obecną sytuację – umożliwienie stałego kontaktu z kulturą. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku z wirtualnego zwiedzania skorzysta około 5 tysięcy osób – mówi Bartosz Przybyła, kierownik Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha” w Gnieźnie.
Narodowe Centrum Kultury przyznało dotacje
Wirtualny spacer po Skarbcu Katedry Gnieźnieńskiej powstał w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Projekt złożony przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otrzymał 76. punktów i tym samym znalazł się na liście beneficjentów programu "Kultura w sieci" z kwotą dofinansowania 79 tys. zł, co pokrywa w całości koszt projektu i wykonania.
Wkrótce kolejne wirtualne wycieczki po Wzgórzu Lecha
Jak zapowiadają przedstawiciele Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w przygotowaniu są kolejne projekty. Jeszcze w wakacje (w sierpniu) udostępniony zostanie wirtualny spacer po zabytkowym kościele bożogrobców pw. św. Jana – prawdziwej perle wśród polskich kościołów gotyckich, a w lutym przyszłego roku po katedrze gnieźnieńskiej i znajdującym się w jej pobliżu kościele pw. św. Jerzego.
Dynamika rozwoju w tej materii uzależniona jest od prac konserwatorskich, bowiem obecnie w wymienionych kościołach realizowany jest projekt Archidiecezji Gnieźnieńskiej ze środków MKiDN pod nazwą "Renowacja zespołu trzech najstarszych kościołów Gniezna wraz z udostępnieniem infrastruktury informacyjnej i turystycznej".
Wirtualne zwiedzanie Szlaku Piastowskiego
Jeśli taka forma zwiedzania się Wam podoba, to koniecznie zerknijcie na poniższa listę. Wirtualne zwiedzanie oferują również:
- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie:
- wystawa "Piastów malowane dzieje",
- wystawa "Sztuka romańska w Polsce",
- wystawa "Gniezno. Stąd do przeszłości",
- wystawa "Początki Państwa Polskiego - cz. 1",
- wystawa "Początki Państwa Polskiego - cz. 2",
- wystawa "Początki Państwa Polskiego - cz. 3", - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie:
- zwiedzanie z Google Street View - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu:
- wystawa "Tu powstała Polska",
- wystawa "Pradzieje Wielkopolski", - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - Przekrój Poznania:
- wirtualny spacer po obiekcie, - Opactwo Benedyktynów w Lubiniu:
- wirtualny spacer po opactwie, - Muzeum Historii Włocławka:
- interaktywne zwiedzanie, - Opactwo Cysterskie w Lądzie nad Wartą:
- wirtualny spacer po opactwie.
źródło: wzgorzelecha.pl, nck.pl,