Słup Koniński w nowym otoczeniu

"Czy potraficie rozpoznać najstarszy zabytek w Koninie – Słup Koniński?" To jedno z pytań, które opublikowane zostało ostatnio na profilu Szlaku Piastowskiego na Facebooku, w ramach kampanii "Superbohater Piastowski - Zdemaskuj historię na Szlaku Piastowskim". Efekt? Wszystkie odpowiedzi były poprawne, co jednoznacznie wskazuje, że ten obiekt funkcjonuje w Waszej świadomości. A czy wiecie jak obecnie prezentuje się Słup Koniński? Koniecznie zajrzyjcie do Konina.

Jak zaprezentować Słup Koniński?

Dyskusje związane z najcenniejszym zabytkiem Konina ciągnęły się od kilku dobrych lat. Był pomysł, aby zmienić jego lokalizację. Była propozycja jego umieszczenia w niecce imitującej taflę wody. Były przypomnienia ze strony konserwatora zabytków o tym, że eksponowanie słupa nie może zbyt mocno ingerować w jego otoczenie. Na szczęście ten etap już za nami. Teraz skwer przy kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie, przy którym stoi Słup (choć to nie jest jego pierwotna lokalizacja) prezentuje się naprawdę okazale. Jest nowocześnie, minimalistycznie, estetycznie, ale i w pewien sposób historycznie.

Projekt zagospodarowania najbliższego otoczenia słupa konińskiego (źródło: przegladkoninski.pl)

Słup Koniński stanął przy drodze

No bo jakżeby inaczej. W końcu to najstarszy znak drogowy w tej części Europy. Droga ta (lub jak mówią projektanci "ścieżka ekspozycyjna") ma jednak charakter symboliczny. Została bowiem "wycięta" w jednorodnej trawiastej płaszczyźnie, która pokryła cały skwer. Tym samym odtworzona została historyczna sceneria.

Słup Koniński w nowym otoczeniu (fot. Krzysztof Piechocki)

Stworzona „ścieżka ekspozycyjna” wykonana została z blachy typu Cor-ten. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na czynniki atmosferyczne, który z czasem pokrywa się patyną w kolorze rdzawo-brązowym. Naturalny, lekko niejednorodny, ziemisty charakter tego materiału sprawia, że droga wtapia się w otoczenie. Ponadto ciepły, rdzawy odcień tego materiału nawiązuje dialog z ceglanym parkanem oraz kościołem pw. św. Bartłomieja. Ciężki, chropowaty, matowy, porowaty materiał, jakim jest piaskowiec brzeziński, zestawiono z materiałem współczesnym. Takie kontrastowe tło wydobywa i podkreśla charakter Słupa - dodają Joanna Grześkowiak oraz Maciej Gierwielaniec z pracowni PROSTO ARCHITEKCI.

Tłumaczenie łacińskiej inskrypcji na "ścieżce ekspozycyjnej" przy Konińskim Słupie Drogowym (fot. Krzysztof Piechocki)

Elementem informacyjnym projektu jest zaprezentowanie tłumaczenia inskrypcji (która znajduje się na Konińskim Słupie Drogowym) w przestrzeni "ścieżki ekspozycyjnej". Litery wycięte zostały bowiem w materiale, z którego jest ona wykonana. Tłumaczenie inskrypcji będzie można przeczytać również w nocy, bo trasa jest podświetlona.

Na jednym końcu "ścieżki ekspozycyjnej" stoi już infokiosk, na którym będzie można obejrzeć najcenniejszy zabytek miasta w 3D. Na drugim - stanie wkrótce tablica informacyjna prezentująca Słup w przestrzeni Szlaku Piastowskiego.  

Współpraca się opłaca

I to dosłownie. Dzięki połączeniu sił z Wielkopolską Organizacją Turystyczną, na prace budowlane przy Konińskim Słupie Drogowym miasto Konin pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wszystko w ramach projektu pt. „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”

Koniński Słup Drogowy (fot. Krzysztof Piechocki)

W ramach ww. projektu, realizowanego w oparciu o środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, partnerzy Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej zrealizowali poniższe zadania:

  • m. Gniezno - Trakt Królewski,
  • Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach - roboty budowlane na Domu Podcieniowym,
  • m. Kalisz - działania inwestycyjne obejmujące Basztę „Dorotka” wraz z wnętrzem oraz przybasztowymi murami i terenem otaczającym,
  • gm. Pobiedziska - modernizacja Skansenu Miniatur w Pobiedziskach.

Dodatkowo Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowuje wydawnictwa i gadżety promocyjne, turystyczne tablice informacyjne wyposażenie w aplikację w technologii AR, wizyty studyjne oraz kampanię promocyjną - Zdemaskuj historię na Szlaku Piastowskim.

 

źródło: przegladkoninski.pl, lm.pl, wot.org.pl

Zapisz się na newsletter